Tekin Albayram

Tekin Albayram

15 Temmuz 2017 01:00:00

PARKLARIMIZA GÜVENLİK KAMERASI İSTİYORUZ

Gün içinde ya da akşamın biraz ilerleyen vaktinde yaşadığınız şehrin tüm parklarında tek başınıza ya da ailecek rahat rahat gezebiliyor musunuz?

Yoksa az da olsa içinizde tinercisi tacizcisi hırsızı diye bir tedirginlik oluşuyor mu?

İşte bu haftaki yazımda bu sorunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Parklara kamera konulmasının artık bir ihtiyaç hatta kamu güvenliği adına öncelikli bir ihtiyaç olduğu gerçeği ile karşı karşıyayız. Nasıl ki trafikte kural ihlalleri tespiti için mobeseler var, diyelim kırmızı ışıkta geçtiniz ve görüntülü belge ile ceza kişiye ibraz ediliyor; benzer şekilde kamuya açık olan ve hepimizin vatandaşlar olarak kullandığı parklarda da kameraların olması hem caydırıcı olması hem de olumsuz bir durumda suç ve suçlunun tespiti açısından faydalı olacaktır.

Parklar, ortak yaşam alanlarımız ve sıkça kullanmak durumunda olduğumuz rahatlama alanlarımızdır. Parklar çok amaçlıdır ve günün erken saatlerinden geç saatlerine kadar kullanılırlar. Spor yapmak isteyen yürüyüş yapar ya da koşar. Piknik yapmak isteyen pikniğini yapar. Ailecek biraz yürüyelim diyen yürüyüşe çıkar. Ya da çocuklar eğlenceli zaman geçirsinler, oynasınlar diyen anneler soluğu parkta alır. Toplum hayatında bu denli önemli yeri olan parkların güvenliği bu yüzden çok önemli.

Parkların bu kadar sık kullanılması maalesef risklere ve tehlikelere de açık olması anlamına geliyor. Madde bağımlısı gençler parkları mesken tutuyor ve  etraftakilerden para istiyorlar. Organ mafyası için çalışan kötü niyetli kişiler parklarda çocuk kaçırıyor; tacizciler de ortalıkta kol geziyor ve ayrıca cep telefonu hırsızlığı başta olmak üzere hırsızlar da parklardaki kalabalıktan istifade etmeye çalışıyorlar. Dünyanın 1001 türlü hali vardır denir ya, parklarınki de o misal…

Elbette parkları bu kadar korkunç yerler gibi göstermek değil niyetim. Aksine bu tehlikelerin maalesef yaşandığını hatırlatmak ve parkların daha güvenli yerler olması için güvenlik kameraları talebini yöneticilerimize iletmek.

Hizmet, ihtiyaçtan doğar ve bunun artık bir ihtiyaç olduğu ortada. Güvenlik kameraları caydırıcı nitelik taşır ve önleyici bir tedbirdir. Allah göstermesin diyelim ancak suç teşkil eden bir durum olduğu zaman olayın aydınlatılması, suçluların yakalanması konularında büyük kolaylık sağlayacak. Kameralar emniyet güçlerimizin parklardaki 24 saat gözü olacak.

Devriye gezen ekipler, sivil polisler parkların güvenliği konusunda büyük hizmetler vermekteler. Ancak kameralar onların işlerini de kolaylaştıracak. Şüpheli bir kişi ya da duruma rastladıklarında hemen harekete geçip müdahale edebilecekler. Bunun için illa bir ihbar ya da şikayete gerek kalmayacak. Gelişmiş toplumlarda güvenlik kameralı sistemlerin çok yaygın kullanıldığını biliyoruz ve şehrimizde de bu uygulamaların başlamasını istiyoruz.

Gaziantep park konusunda son derece şanslı bir şehir. Öncelikle Türkiye’nin en uzun parkı Gaziantep’te; Yeşilvadi Parkı. Yeşile değer veren ve sahip çıkan bir şehiriz. Gerçekten şehrimizde çok güzel parklar var ancak bu güzel parkları yapmak kadar güvenliklerini sağlamak da önemli.

Güvenli parklar için yapılabilecek en iyi tedbirlerden biri de parklara kamera yerleştirmek. Parklarda daha rahat ve güven içinde yürüyelim. Hep masum vatandaş değil biraz da suça meyli olan korksun! Sesimiz ilgili makamlarca köşemizden duyulsun.

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları