Erdener Karataş

Erdener Karataş

6 Ekim 2018 00:00:00

Sabrın Sonu Selametti!

Spor Toto 1. Lig’de teknik 7. hafta itibariyle teknik direktör kıyımlarına başlandı. Başta Gazişehir Gaziantep olmak üzere Giresunspor’da hoca değişikliğine gitti. İki takımda en kısa yoldan takımı emanet edecekleri yeni bir hoca arayışlarına girdiler…

 

Sezon başında yaptığı transferlerle göz dolduran Gazişehir Gaziantep’in en önemli transferi teknik adam Yalçın Koşukavak demiştim. Ancak ne kadar bilgi birikimin, teknik ve taktik bilgin olsa da yeni oluşmuş bir takımı ‘takım’ yapabilmek çok zor bir iştir. Geçtiğimiz sezon İstanbulspor’u kısıtlı kadrosuyla play-off sınırına kadar taşıyan Koşukavak, bu sezon başında geldiği Gazişehir’de ilk 7 hafta itibariyle beklenenin altında kaldı. Aslına bakarsanız geçen sezonun ilk 7 haftasını baz aldığımızda performans aynı performans. Ne bir fazlası ne bir eksiği var. Fakat Süper Lig hedefiyle yeni sezona başlayan bir camia için bu performans yeterli görülmedi. Yazımın başında da belirttiğim gibi yeni bir takımı ‘takım’ yapabilmek ne kadar bilgin olursa olsun zor bir iştir. Burada hoca konusunda sabır gösterilmesi ve sonraki haftalara sağlam adımlar atabilmek için önemli bir detay olsa da, kamuoyunun baskısı bu tarz camialarda yol ayrımını kaçınılmaz hale getiriyor.

 

Kamuoyunda her ne kadar Yalçın Hoca günah keçisi ilan edilse de, bu olayda oyuncu grubunun hocaya karşı tavır alması arka plandaki en büyük nedendir. Rahatlığa alışmış bir oyuncu grubu ile yeniden kurulan bir takımın Koşukavak ile çalışması zor gelmiş olacak ki, geçtiğimiz hafta içinde oynanan kupa maçından bu yana takım içindeki bir oyuncu grubu hocayı gönderebilmek için performanslarını alt seviyelere çekti diyebilirim. Bunu ben değil, camia içinde futbol takımına yakın olan isimlerin bizzat dile getirmesi bu tezimi sağlamlaştırdı. Hal böyleyken takımın gösterdiği düşük performansı hocaya bağlamak ise tam manasıyla bir sonun başlangıcı olabilir.

 

Ülkemizde özellikle hocalara gösterilmeyen sabır faktörü takımlarımızın dahada kötüye gitmesini kamçılıyor. Kamuoyunun göremediği çoğu şeyi gören hocaların bu denli “lige kötü başladı gönderelim” eylemi sadece anı kurtarır. (Sezon başında veya ortasında yapılan yanlış hoca tercihlerini ayrı tutuyorum.) Gazişehir için konuşacak olursak, Yalçın Koşukavak bir değerin 7. haftada değil 27. hafta sonunda genel performansına bakmayı tercih ederdim. Evet, ilk 7 haftada çok büyük bir varlık gösterememiş olabilir. Ancak, kurulan yeni bir takım camia olmaya çalışan yeni bir kulüp ortadayken bu denli sabırsızlıkların sonucu daha çok hüsran olur.

 

Atalarımız boşa dememiş, sabrın sonu selamettir.

 

Saygılarımla...

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları