Mehmet Demir

Mehmet Demir

11 Haziran 2018 00:01:00

Sokakta neden seçim havası yok?

24 Haziran seçimlerine şunun şurasında 13 gün kaldı. Partiler, adaylar seçim için çalışmalarını sürdürüyor, esnaf, vatandaş, STK, köy ziyaretleriyle oy toplamaya çalışıyor.

Seçime 13 gün kalmasına rağmen, sahada seçim heyecanından, hareketlilikten bahsetmek mümkün değil. Açık söyleyelim, vatandaşın gündeminde seçim yok.

Elbette bunun farklı nedenleri vardır. Mesela, propaganda döneminin Ramazan Ayı'na denk gelmesi gibi...

Ramazan Bayramına 4 gün kaldı. Büyük ihtimalle, bayram sonrası, yani önümüzdeki pazartesi Türkiye seçim havasına girecek, 24 Haziran seçimlerini yaşamaya başlayacak.

Sahada durum buyken, bir de partilerin durumlarını ele alalım... 

İktidar partisi Ak Parti'den başlayalım. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün, Gaziantep'te 3. kez aday olduğu seçim ve hiç görmediğimiz kadar Gaziantep'te. Anlaşılan o ki, Bakan Gül, pabucun pahalı olduğunun farkında...

Aynı şekilde, başta Fatma Şahin olmak üzere diğer belediye başkanları da tüm mesailerini seçim için harcayıp, programdan programa koşuyorlar. Diğer milletvekili adaylarını da unutmamak gerek.

Ak Parti'de gördüğüm şu, bir kaç isim dışında sahadaki sıkıntının farkında olan yok. Ak Parti, sorunun farkında olsa, seçim stratejisini değiştirirdi. Ama, sahaya indikleri gibi çalıştıklarına göre, demek ki sorunu göremiyorlar...

MHP, Gaziantep'te derin çalışıyor. İyi Parti'ye giden oylar ne durumda kimse kestiremiyor ama, herkes Ak Parti'den akın akın gelen küskün oylarının farkında. Ak Parti'de, listeye küsen, politikalardan memnun olmayan, en önemlisi Devlet Bahçeli'ye 15 Temmuz sonrası duruşu nedeniyle minnet duyan Ak Parti seçmeni, Meclis'te MHP'ye oy vermeyi düşünüyor. Bu oran ne kadar olacak, onu da kimse bilemiyor?

CHP ise, sahaya indiği noktada duruyor. Ne bir adım ileri, ne bir adım geri... Gaziantep'te propagandası en düşük parti diyebiliriz. Adayları da, propaganda faaliyetlerini de sahada göremiyoruz.

Buna rağmen, Gaziantep'te kemik CHP oyuna, Saadet Partisi'nin artık oyu eklendiğinde, matematiksel olarak oranları iyi gözüküyor. Listeler açıklandığında, en iyi liste CHP demiş, iyi bir hava yakaladığını söylemiştik ama, bunu fırsata çeviremediler. CHP, Gaziantep'te "ben sabit oyumu alayım, küçük olsun, büyümeyelim" derdinde. 2, bilemedin 3 milletvekili çıkarmak, bir zamanlar solun kalesi olan Gaziantep'i tatmin eder mi, bilemiyorum?

İyi Parti konusunda ise muamma sürüyor. Herkesin çözemediği tek parti. Sahada etkin bir çalışma olduğunu söyleyebiliriz. Heyecan ve tempoları yüksek. Listenin 1 numarası ile ilgili tepkiler oluşsa da, Meral Akşener ismi hepsini bastırıyor. Zaten oyu veren de, Meral Akşener'e veriyor, listeyi aklına bile getirmiyor. 24 Haziran'da herkesin en büyük merakı, İyi Parti'nin alacağım oydur.

Dört gün sonra bayram. Bayramın ardından seçimin havasını yoğun şekilde yaşayacağız. Seçimlerin son bir haftada kazanıldığını defalarca gördük. Bu nedenle, partiler, bütün kozlarını son hafta oynayacaktır.

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları