Arif Kurt

Arif Kurt

16 Eylül 2019 00:06:00

Soyha...

Soyha dolmuşsa  etrafı ben demeyeceğim Kral çıplak.

Çıplakta densede bir kral’a sahipsek, soyhalıktan ve soytarılıktan iyidir yine.

Ölünün üstünden çıkan giysi diyende var, yaramaz, huysuz, aşağılık, kötü insan, hayırsız, belalı. İnceliksiz, kaba diye anlam yükleyende var ‘Soyha’ya...

Niyet okuyucular, şartlı bakanlar hemen, kiminle neyi kastettiğimi tahmin etmeden ve bıyık altından gülmeden ben yazayım kimi kastetmediğimi.

Diyarbakır’da ‘çocuğumu istiyorum’ diyerek sesini duyurmaya çalışan anneleri- babaları-aileleri kastetmedim.

Suriye’de güvenli bölge kuralım savaşı bitirelim diyenleri de kastetmedim.

Faiz inmeli, enflasyon tek haneli rakamlara düşmeli diyenleri, Ensar olanları, muhacir ve mülteci yaşamak zorunda kalanları, kirasını ödeyemediği için kendini asanları, çocuğuna pantolon alamadığı için hayatına son veren babayı, bedenini ve organlarını satmaktan başka çaresi kalmayanları, istemesede küçük yaşta gelin gidenleri, faize bulaşmayan imamları, kul hakkı yemeyen adam gibi adamları, takiyye yapmayan, tahakküm ve vesayet kurmayanları kastetmedim.

Ekmeğini paylaşanları, adımını ve yaşantısını Allah’ın rızası için adayanları, çıkarı için başkasını satmayanları, ‘Baki olan Allah’tır deyip dünyalık değerle tapmayanları hiç kastetmedim.

Eşine, aşına, işine sahip çıkanı, milletini, vatanını, devletini ve bayrağını canı gibi koruyanları, ‘Ahmet’ olarak adı konan peygamber ocağında ‘Mehmet’ olanları, gece gündüz cephede bulunanları, göğsünde iman, dilinde kuran, kalbinde peygamber sevgisiyle ölüme hazır duranları, ‘Allahtan başka ilah yoktur’ kaidesine başını koyanları da kastetmedim.

Halka hizmet hakka hizmettir inancıyla yaşayanları, bu istikamette ömür harcayanları, yetimin, öksüzün, garibin, düşkün ve fakirin yanında bulunanları, anasına-babasına, dinine, devletine ve milletine hayırlı evlat olanları asla kastetmedim.

Gelecek seçimleri değil gelecek nesilleri düşünen, politik arsızlık yapmayan, insanlarımızı oy uğruna kandırmayan, verdiği sözleri tutan, seçimden seçime değil her zaman hal hatır soran, işi bitse bile Allah’ın selamını her zaman kalben sunan, yastığa kafasını koyduğunda rahat uyuyanları da kastetmedim.

Kaygı ve kaostan uzak, umutlar çalmayan, asrı saadeti başkalarının mutsuzluğu üzerine inşa ermeyenleri de kastetmedim.

Kimi kastettin o zaman diyenleri ve ne anlatmak istiyorsun, kime ne mesaj vermek istiyorsun diyenleri duyar gibiyim.

Sözüm hayatın her alanında yazdıklarımın tersini yapanlaradır.

Anneler ağlamasınlar, çocuklar yaşasınlar.

Savaş bitsin huzur gelsin.

Aç ve işsiz insan kalmasın.

Kimse kimseyi, ırkı, dini, milliyeti, inancı ile eleştirip, ötekileştirip soyhalık etmesin.

Çıplak olan Kral soyha olan kralcıklardan iyidir.

Çıplak dediğin Kral’ın üzerine uygun elbise bulunur, bilmiyorsa öğretilir, eğitilir olmuyorsa değiştirilir ancak, diğerinin telafisi yok gibidir.

Ve ne acıdır ki, çıplak denilen Kral, soyhaların yaptığı yanlışların kaderini tayin ettiğini  halen bilmemektedir.

Siyasetten spora, akademik hayattan iş dünyasına, aileden başlayıp mahalle, ilçe ve illere daha öteye gidersek ülkeye, herkes krallığına zarar veren soyhalara dikkat edip gözünün önüne bakmalı.

Kim kral olduğunu söylüyor ve düşünüyorsa etrafındaki bu hal ve harekette bulunanlara adına soyha dediğim canlılara bir bakmalı.

Trenden inenler, yeni parti kurmak isteyenler, soyha olarak anılacak ve yaşayacak olmanız ve bulunmanız taklit ürünü olduğunuz için aslına zarar vermeyecektir.

Ve zaman kimlerin  soyha kimlerin kral olduğunu daha iyi gösterecektir.

Kalın sağlıcakla....

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları