Müslüm SARI

Müslüm SARI

12 Haziran 2019 00:00:00

Suriyeli çocuklar!

Son haber Gölcük'ten... Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde bir laf atma olayı üzerine Suriyeli sığınmacılar ile mahalleli arasında çıkan kavga sonucu ortalık savaş alanına dönüyor. Polis kavgayı zor ayırıyor, 31 Suriyeli genç bölgeden tahliye ediliyor.

Yurdun muhtelif yörelerinden hemen her gün benzer olay haberleri geliyor. Ortam gergin. Sığınmacılar sorunu ülkenin geleceği açısından büyük tehlike işareti veriyor.

Nasıl olsa bir gün dönecekler beklentisi boşunadır. Geçmişte dünya çapında yaşanan deneyler gösteriyor ki... Sığınmacıların en az yarısı bu ülkede kalacak.

Öfke yaparak,tepki duyarak, söylenerek bu gerçeği değiştiremeyiz. Geri dönüş yolunu açmamız ancak iktidarın Suriye yönetimiyle anlaşarak iş birliği yapmasına bağlıdır. Kalacak olanların ise toplumla mümkün olduğunca barışması bütünleşmesi gerekiyor.

600 bin dolayında çocuğa okul sağlayabildik. 400 bin dolayında çocuk ise okul dışında kaldı. Geleceğe ilişkin en tehlikeli rakam budur. Savaşta yakınlarını kaybeden, binbir darbe yiyen bu çocuklara çeteleşme dışında bir gelecek hazırlamalıyız.

Kızmak ,köpürmek, polisiye önlemlerle ortamı bastırmak çözüm değil... Sığınmacıların topluma entegrasyonu için politikalar izlenmeli. En önemlisi... Suriye ile barışmalı, sığınmacıların kesin dönüşü için ortak çareler araştırılmalı... Pakistan gibi sığınmacıların çökerttiği ülke olmamalıyız.

NEPAL

Tatilini Antalya Beldibi'nde ünlü bir zincire dahil otelde geçiren gazeteci arkadaşımız Teoman Erol anlattı...

Otelde servis personeli çoğunlukla Kırgızistanlı...

Kat hizmetçilerinin ise neredeyse tamamı Nepal'li imiş... Teoman dedi ki:

- Kat hizmetçileri tek kelime Türkçe bilmediği gibi hijyen konusunda da en ufak bilgiye sahip değillerdi. Hiçbiri temizliğe özen göstermiyordu, odayı toplarken kirlilerle temizleri birbirine karıştırıyorlardı.

Bunca işsizin bulunduğu bir ülkede dünyanın dört bir yanından gelen üstelik işini bilmeyen insanlara bu kadar rahat çalışma imkanı sağlanması.. Doğrusu mantıkla izah edilir gibi değil...

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları