Talip Öztürk

Talip Öztürk

9 Şubat 2018 08:43:00

Türk futbolunun batık olduğunun resmi

Dört büyüklerin ekonomik durumu içler acısı. Profesyonel yönetilmeyen kulüpler yıllardır zarar ediyor ve borçları yönetilemez bir hale geliyor. Fenerbahçe geçen sezon 148 milyon TL zarar ederken Galatasaray 297 milyon lira zarar etti. Beşiktaş kâr eden tek İstanbul takımı oldu.

Türkiye’de kulüplerin profesyonel olarak yönetilmediği aşikar. Kulüpler borç içinde. Takımların personel giderleri özellikle yükselen kurun ardından enteresan boyutlara ulaştı. Son iki yılda Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor iki sezon toplamında yaklaşık 860 milyon TL eksiye düştü. Son şampiyon Beşiktaş ise son iki yılı kârda kapattı.

KPMG Football Benchmark ekibinin araştırması hakkında açıklamalarda bulunan KPMG Spor Sektör Lideri Hakan Uçak, “Kulüplerimizin hayatlarını ekonomik anlamda rahat bir şekilde sürdürebilmeleri için ciddi bir mali planı uygulamaları gerekiyor. Özellikle plansız harcamalar yapan futbol takımlarını zor günler bekliyor” dedi.

İŞTE TEKER TEKER DÖRT BÜYÜKLERİN SON İKİ YILDAKİ MALİ DURUMU

Araştırmada her sezon ayrı ayrı ele alındı. Maç günü gişe gelirleri, yayın gelirleri, reklam ve diğer gelirler olarak hesaplandı ve bu gelirlere oyuncu bonservis gelir ya da giderleri eklenmedi. Futbolculara ödenen maaşlar ise giderler arasında sayıldı:

FENERBAHÇE

Fenerbahçe 2015-16'da yaklaşık 116 milyon TL, 2016-17'de de 148 milyon TL zarar etti.

GALATASARAY

2015-16 sezonunda Türkiye'yi Şampiyonlar Ligi'nde temsil eden Galatasaray o dönemde yaklaşık 78 milyon TL, geçtiğimiz sezon ise yaklaşık 297 milyon TL eksiye düştü.

TRABZONSPOR

Futbol takımına ciddi yatırımlar yapan Trabzonspor, 2015-16'da 113 milyon TL, geçtiğimiz yıl da 110 milyon TL zarar etti.

BEŞİKTAŞ

 

Ezeli rakiplerini yeşil sahada geride bırakan Beşiktaş finansal anlamda da iki yılı en az yarayla kapatan kulüp oldu. Siyah-beyazlılar 2015-16'da yaklaşık 58 milyon TL zarar etti. Ancak geçtiğimiz yıl gelirlerini katlayan Kara Kartallar tam 533 milyon 815 bin TL gelir sağladı.

Futbol takımına yaklaşık 258 milyon TL ödeyen siyah-beyazlılar 4 milyon 703 bin TL kar elde etti. Bu sezon da Şampiyonlar Ligi'nde başarılı bir görüntü çizen Beşiktaş'ın, yine kasasını dolduracağı tahmin ediliyor.

FENERBAHÇE VE GALATASARAY TRİBÜNDE KAN KAYBEDİYOR

Fenerbahçe ve Galatasaray'ın stat ve pazarlama gelirlerinde bir azalma söz konusu iken, Trabzonspor ve Beşiktaş'ın her iki gelirinde artış yaşandı. Özellikle Trabzonspor'un, Şenol Güneş stadyumunun açılmasıyla maç günü gelirleri 4'e katlandı ve 21 milyon liraya ulaştı.

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları