Serdar Göçmen

Serdar Göçmen

13 Mart 2020 00:03:00

TÜRKİYE İLE FİNLANDİYA ARASINDA TİCARET

Doğal kaynaksız kalkınmada başarılı ve örnek alınacak nadir ülkelerden biridir Finlandiya.

Her başarının temelinde olduğu gibi proğramlı , eşit kalkınma ve destekleme proğramları yatmaktadır. Birey devleti , aile çocuk, özel sektör işçi birlikteliklerinde güven ve dürüst çalışma prensibi her daim başarı ve gelişim kaynaklarının birer temel taşı olmuştur.

İki ülke arasındaki ticaret hacminde  ilk defa 2015 yılında yüzde 13'lük düşüş oldu. İki ülke arasındaki ticaret hacminde pozitif değişiklik olmasını  ve ticaret ve yatırımlarda fark yaratmak çok mümkündür. Türkiye ve Finlandiya'nın ekonomik yapısı incelendiğinde  birbirini tamamlar nitelikte olduğunu görürüz. Türkiye'nin daha ileri derecede teknolojiye, Finlandiya ve benzeri ülkelerin ise her zaman nitelikli iş gücüne ihtiyacı vardır. Teknoloji sektöründe rekabet her geçen gün artmaktadır. Türkiye'nin coğrafi konumunun avantajları  ile  Finlandiya'nın yüksek seviyedeki bilgi birikimini bir araya getirmek büyük bir ekonomik sinerji doğuracaktır. Yatırımların artmasını devlet eliyle olmasını beklemekten ziyade birebir veyahut konusunda uzmanlar ile ileriye taşımak mümkün.

Neden buna ihtiyacımız var? Çünkü  Türkiye ile Finlandiya ekonomisinin entegre olması karşılıklı sürekli kalkınma yaratacaktır.  Türkiye'de nitelikli iş gücü var, KOBİ'ler çok güçlü ve ayrıca ulaşım açısından önemli bir merkez. Türk ve Finli şirketler sadece Türkiye’de değil Orta Asya , Afrika gibi ülkelerde ortak yatırımlar gerçekleştirebilirler. Türkiye'de daha fazla Finli şirketin ortaklığı yada faaliyeti şirketler arası ekonomik katkıyı daha fazla sağlayacaktır diğer ülkelere nazaran. Güneydoğu Anadolu topraklarının ve firmalarının başarısı ve tecrübeleri gerçek birer başarıdır. Bu konum ve tecrübeleri ikili başarıya dönüştürmenin bir çok yolu bulunmaktadır.

İki ülke arasındaki ticaret anlaşması 1920'li yıllarda yapılmıştır. Ankara'daki Finlandiya Büyükelçiliği'nin ise 1941 yılında açılmıştır. Köklü bir tarihe sahip olan Türkiye-Finlandiya ilişkilerimiz vardır. Fakat ticari olarak karşılıklı faydaya dönüştürmekte geç kalınmıştır. 2015 yılında yürürlüğe giren JETCO mekanizması büyük önem arzetmektedir. Ayrıca son 10 yılda Finlandiyalı şirketlerin Türkiye'de 400 milyon dolar yatırımı bulunmaktadır.

2015 verilerine dayanarak

 

Toplam Dış Ticaret Hacmi:

1,278 milyar ABD Doları

 

İhracat:

Türkiye'den Finlandiya'ya yapılan ihracat:

266 milyon ABD Doları

 

Başlıca ihracat kalemleri: Motorlu taşıt aksamı, araç, tekstil

 

İthalat:

Türkiye'nin Finlandiya'dan  yaptığı  ithalat:

1,012 milyar ABD Doları

 

Başlıca ithalat kalemleri: Demir-çelik, kağıt.

Toplam Dış Ticaret Dengesi:  Finlandiya lehine 746 milyon ABD Doları

 

 

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları