Arif Kurt

Arif Kurt

14 Mart 2019 00:01:00

Yedi değil, dokuz güzel adam ve Mardin...

Yedi güzel adam dizisinin senaristi Başbakanlık eski Basın Müşaviri ve gönül adamı Ahmet Tezcan ile de karşılaştığımız Mardin ziyaretimize, Güneydoğu Gazeteciler Federasyonu(GGF) başkanlar kurulu toplantısında 9 güzel adamla istişare ve değerlendirmelerde bulunduk.

GGF Genel Başkanı, Mardin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı sevgili dostum Mehmet Çelik başkanın daveti ile Mardin’de yapılan toplantıda bir gece iki gündüz olmak üzere, Vali Sayın Mustafa Yaman, Dicle Kalkınma Ajansı( DİKA) Genel Sekreteri Sayın Yılmaz Altındağ, Mardin il Emniyet Müdürü Sayın Hasan Onar, Mardin Başsavcısı Sayın Ahmet Bektaş başta olmak üzere, duayen Gazeteci büyüğümüz Adnan Avuka abimiz ve kardeşimiz Vahap Erdoğan’a misafirperverlikleri ve samimiyetlerinden dolayı çok teşekkür ederim.

Gaziantep’ten Murat Atay ve benim dışımda, 9 güzel adam dediğim, Şiirt’ten Atilla Durak, Batman’dan Ercan Atay ve Hatice Türkan, Diyarbakır’dan İhsan ve Mesut Kardeşim, Şırnak’tan Cafer Balık, Kilis’ten Abdullah Alpdağ, Şanlıurfa’dan Tahir Gülebak ve ekibi, Mardin’den Mehmet Çelik Başkan ve Yönetimi, Adıyaman’dan katılamasa da yanımızda durduğuna inandığımız Zeki Dışkaya Başkan olmak üzere, bölgede 600’ün üzerinde temsil edildiği gazetecilerin mesleki örğütü GGF’nin birlik, beraberlik ve kardeşçe yürüttüğü çalışmalar her kesimin ve her kesin dikkatini çekmeye başladı.

Mardin özelinde bizleri ağırlayan Anadolu yürekli idarecilerin kent ve bölgenin kalkınması için verdikleri çabayı takdir ederek dinledik.

Vali Sayın Mustafa Yaman’a diyeceğim tek söz, “Allah nazarlardan korusun” olacaktır.

DİKA Genel Sekreteri Sayın Yılmaz Altındağ’ın yaptıklarını ve planladığı projeleri duyunca, anlatılanlar ile yaşananlar arasında ciddi bir Olgu ve algı karmaşası yaşandığını gördük.

Neler yapmışlar neler.

Emniyet Müdürü Sayın Hasan Onar’ın ise Dinar’lı olmasına rağmen, memleket neresi diye sorduğumuzda ‘Mardin’ demesi içselleşmenin vücut bulmuş hali olarak karşımıza çıktı.

Muhteşem ve kıskanılacak ölçüde bir birliktelik ile gerek Mardin için gereksede Mardin, Şırnak, Siirt, Batman illerini kapsayan TRC3 bölgesi için atılan adımlar, planlamalar ve sürdürülebilir kalkınma stratejisi yakından takip edilmeli ve örnek olarak her yerde dile getirilmeli.

Mardin Valisi Sayın Mustafa Yaman’ın spora özelliklede salon sporlarına verdiği özel önem elde edilen başarılarla kendini göstermeye başlamış.

Neresinden bakarsan bak, canlı, heyecanlı ve yürüyerek değil koşarak ilerleyen bir şehir olmuş Mardin.

Muhabbetini sevdiğim, kadim tarihini her seferinde merakla takip ettiğim Mardin’de, varlığı umut veren genç nüfus için kenti yönetenlerin ileriye dönük projeleri meyvelerini vermeye bir başlasın siz o zaman görün Mardin’i.

Yorularak gidip geldiğim, üzerimde bıraktığı etkiyi halen hissettiğim Mardin, kendine gelmiş, etkisiyle dizilerde değil yüreklerdeki sahnelerde yerini almış, geçmişten günümüze yaşayan ve hep yaşayacak olan bir şehir olarak, al yıldızlı bayrağın altında derin değil serin esen rüzgarın etkisini giden herkese aynı ölçüde hissettirecek bir hal almış.

İsminin anlamını Süryanice Kaleler kenti anlamına gelen Marde’den alan Mardin, geçmişte olduğu gibi günümüzde de bir masal diyarı olarak hafızalarda kalmayı sürdürecek.

9 güzel adamla başkanlar kurulu toplantımızı yaptığımız, yedi güzel adam dizisinin senaristi ile tanıştığımız Mardin’i tümü güzel adamlarına bırakarak geri döndük.

Mardin kafamızı güzelleştirdi.

Mardin bizi kendimize getirdi.

Kalın Sağlıcakla...

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları