Talip Öztürk

Talip Öztürk

31 Ekim 2019 00:37:00

ZDS HALA DÜŞÜK

İstanbul’da meydana gelen 5.8’lik depremin ardından gözler DASK ve Zorunlu Deprem Sigortası’na (ZDS) çevrildi. Olası bir depremde büyük bir zararla karşılaşacağı tahmin edilen Gaziantep’te de geçtiğimiz yıl oranla ZDS artsa da kentte bu oran hala istenilen düzeyde değil. 300 bine yakın konutun bulunduğu kentte sigortalı konut sayısı 151 bin civarında. Uzmanlar konut sayıları göz önünde bulundurulduğunda bu rakamın yetersiz kaldığını söylüyor.
İstanbul Silivri açıklarında meydana gelen 5.8’lik depremin ardından deprem gerçekliği bir kez daha kendini gösterdi. Türkiye’nin farklı bölgelerinde depremi en az zararla atlatmak isteyen vatandaşlar, sigortacıya koştu. Sigorta acentelerine hasar ihbarı ve poliçe talebi yağdı.
GAZİANTEP TEHLİKE İLE KARŞI KARŞIYA
Olası bir depremle karşı karşıya olan Gaziantep’te de zorunlu deprem sigortalı konut sayısında geçmiş yıllara oranla artış yaşansa da oran neredeyse yarı yarıya. Hatırlanacağı üzere, Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Gaziantep'in de deprem açısından riskli bir konumda bulunduğunu şu sözlerle duyurmuştu: “"Gaziantep, ülkemizdeki iki büyük fay hattından biri olan Doğu Anadolu Fay Hattına kuş uçuşu 40 kilometre kadar uzaklıkta bulunmaktadır. 20 Yıl önce meydana gelen Marmara depreminin onlarca kenti etkilediği dikkate alınırsa, 40 kilometrelik bir mesafenin hiçbir öneminin olmadığı ve fay hattında meydana gelebilecek olası bir kırılmanın 2,5 milyon insanın yaşadığı Gaziantep'i de büyük ölçüde etkileyeceği kesindir.”
OLASI BİR DEPREMDE BÜYÜK KAYIPLAR YAŞANIR
Gaziantep’te meydana gelecek bir deprem büyük kayıpların yaşanacağı bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer vermişti: “Ne yazıktır ki, Gaziantep'teki konut stokunun büyük kısmı mühendislik hizmeti almamış yapılardan oluşmaktadır. Şehrimizin yapı stoku hakkında hiçbir bilgimiz bulunmamaktadır. Gaziantep'te mevcut binaların çok az bir kısmı deprem güvenliğine sahiptir. Kentin yüzde 65'i çarpık, kontrolsüz ve projesiz binalardan oluştuğu için olası bir depremde kayıpların büyük olacağını söylemek mümkündür. Şehitkâmil bölgemizin depremde toplanma alanları ve depremde sahra hastaneleri olarak planlanan (METRO Arkası) bölgesi imara açılarak 15 er katlı binalar yerine dikilmiştir. Bu değişiklik Gaziantep şehrimize yapılmış çok büyük bir ihanet olarak görmekteyiz. Ayrıca bu bölgede planlama harici altyapı ve ulaşım bakımından önümüzdeki yıllarda çok ciddi sıkıntılar yaşayabiliriz.”
GAZİANTEP’TE KAÇ KONUT SİGORTALI?
DASK verilerine göre, Gaziantep’te bulunan konutların neredeyse yarısı sigortalı değil. 290 bin 980 konutun bulunduğu kentte bunların yüzde 51,80’i sigortalı. Yani 290 bin 980 konuttan 150 bin 689’u. Gaziantep, bu oranlarla Türkiye ortalamasının altında.
BÖLGELERE SİGORTALILIK ORANI
Öte yandan Gaziantep’in de içerisinde yer aldığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi sigortalılık oranında tüm bölgeler arasında sonuncu sırada. Bölgede bulunan 991 bin 460 konuttan sadece 385 bin 152’si sigortalı. Yurt genelinde bölgelere sigortalılık oranı ise şöyle: Marmara yüzde 63,80, Ege Bölgesi yüzde 52,70, İç Anadolu yüzde 48,70, Akdeniz yüzde 45,80, Karadeniz yüzde 43,60, Doğu Anadolu Bölgesi ise yüzde 39,10.
DASK NEDİR?
DASK, Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları, poliçenizde belirtilmiş limitler dahilinde nakit olarak karşılar. Binanız tamamen ya da kısmi olarak zarar görmüş olsa da teminat altındadır. DASK, Zorunlu Deprem Sigortası ile olası bir deprem felaketinden sonra, sigorta sahiplerinin hayatlarına kaldığı yerden yeniden güvenle devam edebilmelerini amaçlar. “Deprem geçecek, hayat devam edecek…” diyen DASK her yıl inşaat maliyetlerindeki artışa göre belirlediği azami bir tutarda teminat sağlar. DASK tarafından verilen azami teminat tutarı, 7 Eylül 2019 tarihinden itibaren bütün yapı tiplerinde 215 Bin TL’dir. Azami teminat tutarı tespit edilirken, yıkılan meskenin yeniden inşa edilmesinin maliyeti (arsa değeri hariç) dikkate alınır. Sigortalının teminat tutarı (sigorta bedeli) -azami teminat tutarını geçmemesi koşuluyla- meskenlerinin büyüklüğüne ve yapı tarzına göre belirlenir. Eğer meskenin değeri DASK tarafından verilen azami teminat tutarını aşıyorsa, sigortalı isteğe bağlı olarak, aşan kısım için sigorta şirketlerinden ek teminat alabilir. Bunun için özel sigorta şirketlerinden konut sigortanızın olması gereklidir.

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları