Çiğ süt krizine çözüm

Çiğ sütte yıllardır hep aynı sorunlar tekrar tekrar yaşanıyor
Çiğ süt krizine çözüm

Çiğ süt üretiminin arttığı bu günlerde birçok sanayici ve Tarım Kredi Kooperatifleri süt alımını azalttı. Üretici ise elinde kalan sütü ne yapacağını bilemez durumda. Gaziantep Valisi Davut Gül, konunun çözümü noktasında Gaziantep Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan ve Tarım İl Müdürlüğü ve Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman ile bir araya geldi.

Sütte yeni bir kriz kapıda. Mevsimsel olarak çiğ süt üretiminin arttığı bu günlerde birçok sanayici ve Tarım Kredi Kooperatifleri süt alımını azalttı. Üreticinin deyimi ile sütler bırakılıyor.  Çiğ sütte yıllardır hep aynı sorunlar tekrar tekrar yaşanıyor. Kalıcı çözüm bulunamadığı için her seferinde aynı konular, aynı sorunlar konuşuluyor.

ÜRETİCİ, TÜKETİCİ, SANAYİCİ, KOOPERATİFÇİ, BAKANLIK HERKES ENDİŞELİ

Çiftçi yüksek yem fiyatı başta olmak üzere girdilerin pahalı, sütün ucuz olmasından yakınıyor. Bugünlerde sanayiciler süt bırakıyor(süt almıyor) diye elinde kalan sütü ne yapacağını bilemez durumda. Zarar edince süt ineklerini kesiyor. Tüketici peyniri, yoğurdu, ambalajlı sütü pahalıya tüketmekten, para yetiştirememekten şikayet ediyor. Sanayiciler, pandemi nedeniyle tüketimin azalmasından, enerji başta olmak üzere maliyetlerin çok yükselmesinden, zincir marketlerin ödeme yapmamasından yakınıyor.

Mevsimsel olarak bu dönemde çiğ süt üretimi artıyor. Artan sütün bir şekilde değerlendirilmesi gerekiyor. Fakat, süt sanayicileri normal zamanda aldıkları sütün bile bir kısmını bırakıyor, sütü almıyor. Çiftçinin sahip olduğu, ortağı olduğu Tarım Kredi Kooperatifleri bile süt alımını azalttı. Sütün bir bölümünü bırakıyor.

VALİLİKTE ÖNMELİ GÖRÜŞME

Yaşanan kriz üzerine Gaziantep’te önemli bir toplantı yapıldı. Gaziantep Valisi Davut Gül, konunun çözümü noktasında Gaziantep Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan ve Tarım İl Müdürlüğü ve Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman ile bir araya geldi.  Valilikten aypılşan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “ İlimizde bahar mevsimi ile beraber özellikle koyun ve keçi sütü üretiminde önemli ölçüde artış olmuştur. Ancak Pandemi ile mücadele kapsamında 17 Mayıs tarihine kadar tam kapanma kararı sebebiyle küçük işletmelerin süt talebini ertelediği gözlenmiştir.  Üreticilerimizin ellerinde çiğ süt birikebileceği ve bu durumun üretici vatandaşlarımıza maddi anlamda sıkıntı verebileceği göz önüne alınarak Valimiz Davut Gül başkanlığında Tarım İl Müdürlüğü ve Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı ile konu görüşülmüş ve hiçbir vatandaşımızın ekonomik bir mağduriyet yaşamaması düşüncesiyle aşağıdaki tedbirler alınmıştır; Süt üreticilerimizin ürünlerini istedikleri her yere nakletmeleri ve pazarlamalarında herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Ancak sütünü pazarlamada sıkıntı yaşayan üreticilerimizin sütleri günlük olarak işletmelerinden Birlik araçları tarafından teslim alınacaktır. İsteyen üreticinin teslim ettiği sütleri kendi adlarına ücretsiz salamura yöre peyniri olarak imal edilip muhafaza edilecektir. Üreticilerin kendi ev ve işletmelerinde imal ettikleri peynirleri ise yine onlar adına Birlik imalathanesinde ücretsiz olarak salamura yapılarak ambalajlanıp onlar adına muhafaza edilecektir. Sütünü bedeli karşılığı satmak isteyen üreticinin sütü Birlik tarafından satın alınıp işlenecek ve değerlendirilecektir.”

 


Mehmet Torun
4.05.2021


Yorum yap

Diğer Haberler