Cumhuriyet tarihi rekoruna imza atıldı

Cumhuriyet tarihi rekoruna imza atıldı

Temmuz ayında ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artışla 16,4 milyar dolar olurken, bugüne kadar gerçekleştirilen en yüksek temmuz ayı ihracat rakamına ulaşıldı. Bunun sonucunda 12 aylık ihracat, 201,5 milyar dolara yükselerek yeni bir Cumhuriyet tarihi rekoruna imza atıldı.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, 2021 yılı Temmuz Ayı İhracat Rakamlarını açıkladı. Bakan Muş tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de Temmuz ayında 16,4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Tüm zamanların en yüksek ihracat rakamına ulaşıldığını kaydeden Bakan Muş, “2021 yılı Temmuz ayında 16,4 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Bu değer, tüm zamanların en yüksek Temmuz ayı ihracat değeridir. Bu başarıda emeği geçen ve Türk ürünlerinin tüm dünyaya ulaşmasını temin eden ihracatçılarımızı can-ı gönülden tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

7 AYDA 5,5 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım, Temmuz ayı ihracat rakamlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Yıldırım, “9 günlük bayram tatiline rağmen Gaziantep olarak en yüksek temmuz ayı ihracat rakamına ulaşmayı başardık. 733 milyon 379 bin dolar Temmuz ayı ihracatı ile 7 ayda toplam ihracatımız 5,5 milyar dolar oldu. Bu başarıda emeği olan tüm ihracatçı üyelerimizi gönülden kutluyorum” dedi.

“YÜZDE 33 ARTTI” 

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, “9 günlük bayram tatiline rağmen Gazi şehrimizden en yüksek Temmuz ayı ihracat rakamına ulaşılmış ve geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,7 artışla 733 milyon 379 bin dolar ihracat gerçekleştirilmiştir. Tüm sanayicilerimizi, ihracatçılarımızı ve çalışanlarımızı yürekten kutluyorum. Şehrimizin Ocak - Temmuz dönemi ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine göre %33,1 oranında artışla 5 milyar 554 milyon 113 bin dolar oldu. Gaziantep olarak ihracatımızdaki yükselişi daha da artırarak ülkemiz ekonomisine katkı sunmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Barış KAYA

 


Haber Merkezi
2.08.2021

Etiketler

Yorum yap

Diğer Haberler