En büyük hayalim

Dünyanın en büyük kent ormanı Gaziantep’e kazandırılacak
En büyük hayalim

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 5’inci Zırhlı Tugay Komutanlığı’nın bulunduğu arazide yapılacak Medeniyet Şehri hakkında son günlerde sosyal medya ve haber sitelerinde çıkan yanlış uydu fotoğrafları nedeniyle açıklama yaptı. Söz konusu alanın imara açılmadığı, aksine dünyanın en büyük kent ormanının yapılacağını söyledi.

Şahin , “Benim en büyük haylim, dünyanın en büyük Millet Bahçesi’ni Gaziantep’e kazandırmak. Şehrin geleceği adına önemli bir iş yaparken, yalan yanlış bilgilerle toplumun kafasının karıştırılmasını kabul edemiyoruz. İşi bilmeyen biri gelip itiraz etse bunu oturup anlatırız ancak bunu yapanlar eğitimli, yönetimde olan ve işi bilen insanlar. İşi bilen adamlar, imarı nereye açtığımızı biliyorlar. Ben bu konuyu halkımızın vicdanına, bu meclisin takdirine bırakıyorum. Şehir adına çok üzüldüğümü belirtmek isterim” dedi. 

Sosyal medya ve haber sitelerinde son günlerde ortaya çıkan yanlış fotoğraflar nedeniyle Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu’nun Gaziantep’te Su Sorunu ile ilgili rapor sunumu öncesi açıklamalarda bulundu.

50 yılı aşkın süredir bulunan 5’inci Zırhlı Tugayı’nın taşınmasıyla beraber bölgeye yapılması planlanan “Medeniyet Şehri” projesi örnek gösterilerek bölgedeki yeşil alanların kesileceği iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yapılması planlanan Medeniyet Şehri Projesi’nde ormanlık alanın kent ormanı olacağını, ağaçlara dokunulmayacağını ve yapılan düzenlemelerle 3 milyon 500 bin metrekarelik dünyanın en büyük kent ormanının oluşturulacağını aktardı. Askıya çıkan bölgenin kurak ve ağaçsız bir alan olduğu basın mensuplarına gösterilerek, yayınlanan fotoğraflarla, imara açılacak bölgenin farklı yerler olduğunun altı çizildi.

 ŞAHİN: BİZ HER GÜN AĞAÇ DİKEREK BİR DURUŞ SERGİLERKEN AĞAÇ KESMEMİZ DÜŞÜNÜLEMEZ

Yanlış fotoğraflarla algı oluşturulmaya çalışıldığını aktaran Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Bu mesele ile ilgili bir sunum hazırladık. Son bir yıldır her gün ağaç diken bir ekibiz. Bugünde Eczacılar Odası ile yeni bir orman dikimi yaptık. Hepsi büyük ağaçlar. Biz böyle bir duruş gösterirken, bir tane ağacın bile kesilmesine müsaade edemeyiz. En büyük hayalim dünyanın en büyük millet bahçesini açmak ve halka kazandırmak. Hakikaten şehir adına ve şehrin geleceği için bir iş yaparken yalan yanlış bilgilerle toplumun kafasını karıştırılmasını kabul edemiyorum. Bir diğer kabul edemediğim nokta sade bir vatandaş itiraz etse ‘bilmiyor’ derim ama bunu yapanlar eğitimlerini alıp, yönetimlerde bulunan ve işi bilen adamlar. İmarda nere açtığımızı da bilmiyorlar. Bu durumu halkımızın takdiri ve vicdanına bırakıyorum. Bu şehir hepimizin” diye konuştu.

BÜTÜNCÜL BAKIŞ AÇISI GEREKİYOR

Su tasarrufu konusunda da açıklamalarda bulunan Şahin şöyle konuştu: “Su tasarrufu konusundaki rapor bizim açımızdan çok önemliydi. Dünya Ekonomi Forumu’nun dünya risk analizinde 5 başlık ortaya çıktı. Bunlardan biri bulaşıcı hastalıklar. Bugün yaşadığımız pandeminin en son izlenimleri, mutasyonlar vs. dünyanın bulaşıcı hastalıklarla daha yoğun bir şekilde mücadele edeceğini, hastalıklar olmasın diye de neler yapılmasını gerektiğini görüyor.  Bitki çeşitliliğindeki azalmanın en büyük nedenlerinden bir tanesi de toprağı, Doğayı , havayı koruyacak ekosisteme sahip çıkacak bütüncül bakış açısı gerekiyor. 2014 yılında iklim master planını yaparak eylem planını çıkardık. Çevreye dayalı sanayi, ulaşımda havayı kirletecek unsurları ayrıştıracak altyapı, doğalgaza dönme çalışmalarını alınan kararlarla çalışmaları sürdürdük. Su yönetimi bizim için çok önemli. Çünkü şehrin toplam nüfusunun sınırlar içerisindeki suyu karşılama oranı yüzde 5. Yüzde 95’in, şehrin dışından taşıma ile getiriyoruz. 130 kilometreden Düzbağ Projesi’ni oluşturmasaydık bugün şehirde su yoktu. Kent konseyimiz Samet başkanımızın bakanlığında şehre dair bütün sorunlarda çözüm odaklı, bilimsel, akademik çalışmayla, sivil toplumun bakışıyla ve uluslararası alandan yerel bakışla çalışma yapıyor. Bu meseleyi dinleyeceğiz ve ekibimizle birlikte neler yaptığımızı konuşacağız.  Son günlerde Tugayın arazisi ile ilgili yalan yanlış fotoğraflarla başka bir algı oluşturulmaya çalışıldığını gördük. Bu mesele kent konseyinin de en büyük meselesi.” 

CİHAN: YAPILAN PROTOKOLLE YEŞİLİN KORUNMASINI GARANTİLEDİK

Konu hakkında sunum yaparak teknik bilgiler veren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, “Tugayın olduğu yeri hepimiz biliyoruz. Daha öncesinde ilgili odalara bilgi verip sunumlar yapmıştık. Askeri alanlarda bulunan bütün bina, tesislerin Millî Savunma Bakanlığı’nın uygun gördüğü araziye bu binaların taşınması ve boşalan arazi belediyeye devredilecek. Bu amaçla hızlı bir mesafe aldık ve bir hayali gerçekleştirdik. Protokoller tamamlandı ve Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylandı. Taşınacak yere ciddi bir yatırım yaptık. Ne yaptıysak bütün ilgililerle paylaştık ve sürekli açıkladık. Paylaşılan fotoğraflara bakıldığında proje ile farklı bir nokta görülüyor. Ağaçlık alan imara açılmasın diye protokolle bu ağaçlık alanı kent ormanı yapılacağı yazıldı tapusunu büyükşehir almadı” dedi. 

5.Zırhlı Tugay Alanı ile ilgili  açıklamalarda bulunan Sezer Cihan, “Kesinlikle burasını Milli Savunma Bakanlığından satın almıyoruz. Burasının tamamının ‘Kent Park’ olarak hizmete açılaması ile ilgili çalışmalara başladık. Akçagöze ve Sanayi Alanını görüyorsunuz, burası boş ve bir tane dahi ağacın bulunmadığı bir alan. Karataş Bölgesi’nde olduğu gibi kalker arazidir. 5.Zırhlı tugay Komutanlığındaki binalar 130 bin metrekare civarında kapalı alan bulunuyor. Yeni yapılacak alanda ise 450 bin metrekare tugay Komutanlığının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak bir alan yapıyoruz. Bu noktada mimarı proje çalışmaları devam ediyor.

PLANLARDA BÖYLE BİR RESİM YOK

Sosyal medyada yapılan paylaşımları dile getiren Cihan, “Belki de biz anlatamadık. Hiçbir zaman bizim astığımız resimlerde, planlarda böyle bir resim yok. Söz konusu resme bakıldığında vatandaşlara, ‘burayı mı imara açtılar?’ diye sorabilirler. Buranın herhangi bir şekilde imara açılması bugün ve bundan sonrada kesinlikle mümkün değil. Büyükşehir Belediyesi kendimizi kısıtlayarak bu bölgeleri orman olarak kentimize kazandırmak istiyoruz. Bu noktada çalışmalarımızı yapıyoruz, imara açtığımız bölgede ise görüntülerde de görüldüğü gibi bir tane ağaç bulunmuyor. Şu anda askıda olan planımız burası. Kıraç bir alanı imara açıyoruz.  Sosyal medyada paylaşılan plan ile bir alakası olmadığını görüyorsunuz.

“NASIL BİR İMAR PLANI YAPILDI?’

Plana ilişkin detayları paylaşan Cihan, “Nasıl bir imar planı yapıldı?’ diye soracak olursanız, yeşili ile yolları ile topografyasıyla bir imar planı yaptık. Tugay-Basra yolu ile bağlantı olmaması için bağlantı yolları verdik. Bizim askıya çıkardığımız yer somut olarak planda görülüyor. Vatandaşlarımızın haklı olarak tepkilerine katılıyoruz. Sosyal medyada paylaşılan resimde orman görüldüğü için haklı olarak, ‘Belediye, Orman alanını imara açıyor’ algısı oluşmuş. Kesinlikle böyle bir şey yok, bundan sonra da olmaz. Cumhurbaşkanımızın da talimatı ile orman alanı Gaziantep Medeniyet Ormanı ve Millet Bahçesi olarak yapılacak.

 


Mehmet Torun
22.04.2021

Etiketler

Yorum yap

Diğer Haberler