FELÇANTEP!

İpekyolu’nda başlayan çalışma ve elektrik kesintisi Gaziantep’te hayatı alt-üst etti…
FELÇANTEP!

Gaziantep, yeni haftaya trafik ve elektrik kaosu ile girdi. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün İpekyolu’nu bakıma alması nedeniyle trafiğin tek şeride düşürülmesi, kent trafiğini felç etti. Gaziantep’in her noktasında gün boyu büyük trafik tıkanıklıkları yaşandı. Özellikle İpekyolu ve civarında uzun araç kuyrukları oluştu. Trafikte yaşanan kaosa, bir de sabah saatlerinden itibaren elektrik kesintisi eklenince, Gaziantepliler işkence gibi bir gün yaşadı. İpekyolu’nda yol bakım çalışmasının bir süre daha devam edeceği öğrenildi.

İpekyolu’ndaki yol çalışmaları nedeniyle, Gaziantep’te kabus gibi bir gün yaşanıyor. Kentin bir çok noktasında trafik tıkandı, insanlar işyerlerine gitmekte sorun yaşadı. Trafik kaosuna elektrik kesintisi de eklenince, Gaziantep’te işkenci dolu saatler yaşandı.

İPEKYOLU’NDA YOL ÇALIŞMASI

Karayolları Genel Müdürlüğü, 1 Ağustos’ta İpekyolu üzerinde yol çalışması yapacağını duyurmuştu. Yol çalışması start alırken, alternatif güzergah oluşturulmaması nedeniyle, özellikle İpekyolu, Adliye çevresi, Fevzi Çakmak Bulvarı, Ali Fuat Cebesoy Bulvarı, Kalyon Kavşağı, Abdulkadir Aksu Bulvarı, İbrahimli çevresinde, KÜSGET ve Gazikent girişlerinde trafik felç oldu.

İPEKYOLU’NDA BİTMEYEN TADİLATLAR

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi başta olmak üzere Kahramanmaraş, Adana, Şanlıurfa ve Adıyaman ile kentin Nurdağı ile İslahiye ilçelerine gidenlerin sık kullandığı İpekyolu’nda sürekli yenileme ve asfaltlama çalışmalarının yapılması sürücüleri mağdur ediyor. Yaklaşık 2 yıldır belli aralıklarla D-400 Karayolunda yapılan yenileme ve asfaltlama çalışmalarının bir türlü bitirilememesi halkın ve sürücülerin tepkisine neden oldu. Geçtiğimiz yıl D-400 Karayolunda temmuz ayında başlayan ve yaklaşık 4 ay süren yenileme çalışmaları nedeniyle aylarca trafik çilesi çeken ve mağdur olan sürücüler, 1 Ağustos tarihi itibariyle de Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen yol ve asfalt çalışmaları nedeniyle mağdur olmaya başladı.

TRAFİK ÇİLEYE DÖNDÜ

Dün D-400 Karayolu üzerinde bulunan Adnan Menderes Köprülü Kavşağı ile Bedri İncetahtacı Köprülü Kavşağı arasında başlayan çalışma nedeniyle haftanın ilk iş günü olan pazartesi gününde trafik adeta çileye dönüştü. Söz konusu kavşaklar arasında asfalt çalışması nedeniyle trafik akışı tek şeritten sağlanıyor. Tek şeritte yol alan araçlar ilerlemekte güçlük çekiyor. Kentteki ticaret akışını sağlayan yolda yapılan asfalt çalışması nedeniyle trafik bazı noktalarda durma noktasına geldi.

SÜRÜCÜLER TEPKİ GÖSTERDİ

İpekyolu’nda  belli aralıklarla sürekli yenileme ve asfaltlama çalışması yapılmasına tepki gösteren sürücüler, saatlerdir yolda olduklarını öne sürdü. Yolda yapılan yenileme ve asfaltlama çalışmalarından dolayı mağdur olduklarını belirten sürücüler, bu duruma çare bulunmasını istiyor. Kentteki ticaret akışını sağlayan yolda sürekli yenileme ve asfaltlama çalışmasının yapılmasına anlam veremediklerini belirten sürücüler, D-400 Karayolunda bir türlü bitirilemeyen yenileme çalışmalarının trafiği felç ettiğine dikkat çekiyor. D-400 Karayolunda sürekli yenileme ve asfaltlama çalışması yapılmasına tepki gösteren sürücüler, bu durumun son bulmasını istediklerini dile getirdiler. D-400 Karayolunu kullanan ve sıkışan trafik nedeniyle mağdur olan birçok sürücüde sosyal medya üzerinden duruma tepki gösterdi.

ELEKTRİKLER DE KESİLDİ

Gaziantep’te trafikte yaşanan kaosun yanı sıra, sabah saatlerirden itibaren bir de elektrik sıkıntısı yaşandı. Türkiye’nin bir çok büyükşehrinde elektrik kesintisi yaşandı. Elektrik kesintisi yaşanan iller arasında Gaziantep’te oldu. Edinilen bilgiye göre, Gaziantep’in yanı sıra, İstanbul, İzmir, Ankara, Konya, Bursa, Adana, Mersin, Hatay Kırklareli, Uşak, Manisa başta olmak üzere bazı illerde elektrik kesintileri yaşanıyor.

Gaziantep’te sabah erken saatlerde bir çok bölgede elektrik kesintisi yaşanırken, bazı bölgelere yeniden elektrik verilmeye başlandı.

KESİNTİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA GELDİ

Türkiye’nin bir çok noktasında yaşanan elektrik kesintisi ile ilgili, Enerji Bakanlığı açıklama yayınladı. Açıklamada, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle elektrikte talep patlaması yaşandığı ve cumhuriyet rekoru kırıldığı, bu nedenle de elektrik tedariğinde kesintiler yaşandığına vurgu yapıldı.

Açıklamada, son zamanlarda hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle elektrik talebinde aşırı bir artış meydana geldiği vurgulanarak, "Artan talep nedeniyle son birkaç haftada elektrik tüketiminde Cumhuriyet tarihinin rekor seviyelerine ulaşılmıştır. Ulusal elektrik altyapımız artan taleplerin karşılanması için maksimum seviyede üretime devam etmektedir. Ancak son zamanlarda hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle elektrik tedarikinde kısmi kesintiler yaşanmıştır. Kesintilerin yaşandığı bölgelere acil müdahale ekipleriyle ilk müdahaleler yapılmış olup, an itibariyle ülke genelinde kesintiler sonlandırılmıştır" denildi. 


Mehmet Demir
2.08.2021


Yorum yap

Diğer Haberler