Fırsatçılar iş başında

Üniversite öğrencilerinin barınma sorunu her geçen gün büyüyor.
Fırsatçılar iş başında

Pandemi nedeniyle yaklaşık iki yıldır evleri boş kalan ya da düşük fiyata kiralayan ev sahipleri, öğrencilerin okula dönüşünü fırsata çevirmeye çalışıyor. Gaziantep’teki konut kiralarındaki fahiş artış, üniversitelilerin barınma sıkıntısını da beraberinde getirdi. Muhalefet, AK Parti'nin yurt yapmadığı eleştirisinde bulundu. Ancak, son yirmi yılda Kredi ve Yurtlar Kurumu için Cumhuriyet tarihinde yapılanın dört katı kadar yurt inşa edildi. Buna rağmen, Gaziantep’te özel ve devlet yurtları öğrencilere yetersiz geliyor.

KİRALIK EV YA DA YURT BULMAK NEREDEYSE İMKÂNSIZ

Konut satışlarının düşmesiyle birlikte kiralık evlere talep arttı. Kiralık ev bulmanın neredeyse imkansız hale geldiği günlerde fiyatlar rekor seviyelere çıktı. Üniversitelerin yüz yüze eğitime geçmesiyle şehirler arası öğrenci göçü başladı. Uzaktan eğitim döneminde ev ve yurtları boşaltan öğrenciler, döndüklerinde aynı rakamlara barınacak yer bulamadı. İki üç katı artan ücretlere razı olsalar dahi özellikle üniversitelere yakın semtlerde kiralık ev ya da yurt bulmak neredeyse imkânsız hale geldi.

YÜZDE 200’E VARAN ORANLARDA ZAMLANDI

Bir süredir artış gösteren ev kiralama bedelleri, üniversitelilerin okullarına dönmesi, pandemi döneminde kentleri terk edenlerin dönüşü ve konut stokunun tükenmesi nedenleriyle Gaziantep’te yüzde 50’e varan oranlarda zamlandı. Son dönemde daire kira bedellerinde yaşanan artışlar, üniversite öğrencilerinin okula dönmesiyle krize dönüştü. Yaz başından itibaren Türkiye genelinde kiralık daire bulmak zorlaşırken bazı şehirlerde kiralar geçen yıla göre yüzde 50’ye varan oranlarda arttı. Yeni eğitim yılında yüz yüze eğitime karar verilmesiyle üniversite öğrencilerinin yeniden ev aramaya başlaması, kiralık dairelere yapılan zamları daha da artırdı. Gaziantep’te, eve ve semte göre kira artış oranları yüzde 200’ü buldu.

ÖDEMEYİ KABUL EDENLERİN BİLE EV BULMALARI GARANTİ DEĞİL

Pandemi nedeniyle yaklaşık iki yıldır evleri boş kalan ya da düşük fiyata kiralayan ev sahipleri, öğrencilerin okula dönüşünü fırsata çevirmeye çalışıyor. Ancak istenen ücretleri ödemeyi kabul edenlerin bile ev bulmaları garanti değil. Öyle ki birçok bölgede boş daire bulabilmek için onlarca kişinin bulunduğu listelere isim yazdırmak gerekiyor. Koronavirüs pandemisi nedeniyle okulların bir süredir kapalı olmasından dolayı öğrenci şehirlerinde birçok konut boş kalmıştı. Şimdi ise örgün öğretimin başlayacak olması nedeniyle boş ev bulmakta zorluk çekiliyor. Emlak sektörünün önde gelen isimleri öğrenci şehirlerinde kiraların çok fazla artış gösteriyor.

EVLER YABANCILARA VERİLDİ

Öğrenciler uzaktan eğitim nedeniyle ailelerinin yanına dönerken boş kalan evler yabancılara kiraya verilmeye başlandı. Yeni konut yapımlarının da az olmasından kaynaklı arz-talep dengesinde şaşma meydana geldi. Üniversitelerin açılacak olması nedeniyle öğrenciler ev arayışına başlarken hem boş konut bulmakta zorlanıyorlar hem de kiraların geçtiğimiz yıla göre yüzde 50 oranında artmış olmasından olumsuz etkileniyorlar. Emlak sektörünün temsilcileri de kiralarda yükseliş olduğunu, kiralık ev sayısının az olduğunu, olan evlerin de fiyatlarının yüksek tutulduğunu belirtti.

GAZİANTEP’TE 1+1 DAİRELER 1500 TL

Gaziantep’te kiralık daire stokunda ciddi sıkıntılar olduğunu dile getiren Gaziantep Tüm Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Aytaç, “Daire fiyatları yüksek olunca insanlar kiraya vermeyi düşünmüyor. Bu yüzden stokta kiralık daire yok. Şu an öğrencilerin yaşayabileceği bölgelerde 1+1’lerde kira bin ile bin 500 lira arasında değişiyor. 2+1’ler bin 500 ile 2 bin lira arasında. Pandemi öncesine göre kiralarda yüzde 30-40 oranında bir artış oldu” dedi.


Mehmet Torun
22.09.2021


Yorum yap

Diğer Haberler