Gaziantep’in röntgenini çekti

Ak Parti MYK Üyesi Şamil Tayyar, iş dünyası ve esnaf temsilcileriyle bir araya geldi.
Gaziantep’in röntgenini çekti

Ak Parti’de MYK üyeliğine seçildikten sonra siyasete yeniden hızlı bir giriş yapan Şamil Tayyar, geçen hafta gerçekleştirdiği teşkilat ziyaretlerinin ardından bu defa da iş dünyası ve esnaf temsilcileriyle bir araya gelerek, Gaziantep’in röntgenini çekti. Tayyar, Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı ve Gaziantep Ticaret Odası, Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde (GESOB)’ oda başkanları ile bir araya gelerek sanayicinin, iş dünyasının ve esnafın sorunlarını yerinde dinledi.

SANAYİCİLER TARİH YAZIYOR

Gaziantep’teki temaslarına dün Gaziantep Organize Bölge Müdürlüğü ziyaretiyle başlayan Tayyar, Sanayicilerinin sorunlarını dinledi. Gaziantep’in üreten bir şehir olduğunu ifade eden Tayyar, “ Gaziantep üreten şehir. Salgını fırsata dönüştüren OSB Başkanı Cengiz Şimşek ve ekibiyle birlikteyiz. 300 yeni tesis devreye girdi, istihdam 45 bin artışla 210 bine ulaştı, 175 ülke pazarına girdiler. Boğaz yok, deniz yok, savaş bölgesinin sınırında tarih yazıyorlar” dedi.

5.SIRAYA YÜKSELMENİN HAKLI GURURU

Şamil Tayyar ve beraberindeki Büyükşehir Belediye Başkanvekili Osman Toprak, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Halil Uğur, Ak Parti Gaziantep İl Başkan Yardımcısı Faruk Eruslu, Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Bayram Kemal Kılıç, Nurdağı Eski Belediye Başkanı Mehmet Yıldırır, OSB ziyaretinden sonra Gaziantep Sanayi Odası’nı ziyaret etiler. Tayyar, “ Sanayi Odası’nda Meclis Başkanı Adil Konukoğlu ve Başkan Adnan Ünverdi ile ekibinin konuğuyduk. 8 milyar dolara yaklaşan ihracatla devler liginde 5.sıraya yükselmenin haklı gururunu yaşıyorlar. Salgın tsunamisine karşı şehri koruyan önemli bir dalgakıran oldular” ifadelerini kullandı.

GTO’DA SORUNLAR VE ÇÖZÜMLER KONULŞULDU

Gaziantep Sanayi Odası ziyaretinden sonra Gaziantep Ticaret Odası’nı ziyaret eden Tayyar ve beraberindeki heyet, burada iş adamlarının sorunlarını ve sıkıntılarını dinleyip GTO yönetiminin proje ve önerilerini not aldılar. Şamil Tayyar, GTO ziyaretine ilişkin, “Gaziantep Ticaret Odası’nda Başkan Tuncay Yıldırım ve Meclis Başkanı Hilmi Teymur’un misafiriydik. Yönetim Kurulu da yalnız bırakmadı. Salgının yol açtığı ekonomik tahribatının azalmasında proje ve önerilerinin payı oldukça fazla. Tarih yazıyorlar” paylaşımında bulundu.

ODA BAŞKANLARIYLA BİR ARAY GELDİ

AK Parti MKYK Üyesi Şamil Tayyar, Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı ve Gaziantep Ticaret Odası ziyaretlerinin ardından Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (GESOB)’nde oda başkanları ile bir araya geldi.Tayyar, “Toplam 39 bin aktif esnaf ev sanatkarı ailesi ile birlikte düşündüğümüzde inanılmaz bir sayı. Gaziantep’in dinamosu gibi ciddi bir işlevi üstlenmiş kesim ile beraberiz” dedi.
GESOB Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıda AK Parti MKYK Üyesi Şamil Tayyar, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Osman Toprak, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Halil Uğur, GESOB Başkanı Ömer Küsbeoğlu, Ak Parti Gaziantep İl Başkan Yardımcısı Faruk Eruslu ve Oda Başkanları katıldı.

SALGINDAN EN FAZLA ETKİLENEN ESNAF OLDU

Toplantı açılışında bir konuşma gerçekleştiren GESOB Başkanı Ömer Küsbeoğlu, “AK Parti MKYK Üyeliğine seçilen Şamil Tayyar vekilimize hayırlı olsun dileklerimizi iletiyoruz. Teşkilat olarak başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, il ve ilçe yöneticilerimiz, milletvekillerimizin, devletimizin Esnaf Odaları Birliği olarak, esnaf olarak her zaman yanında olduk. Korona virüs salgınında 1 yıldan fazla bir süreyi geride bıraktık. Bu salgından en olumsuz etkiyi alan esnaf kesimi oldu. Cumhurbaşkanımız, bakanlıklarımız, valimiz ve belediyelerimiz esnafın olumsuz etkisini kırmak için çalışmalar yürüttü, destekler sundu. Gerekli girişimler yapıldı, umarım bu süreci sıkıntısız atlatmış oluruz. Şubat ayının ortalarında vaka oranları yüzde 20’lere inmişken şimdi 300’lere ulaştı. Tedbirlerimizi alıyoruz. Kaymakamlarımızla beraber esnaflarımızın denetimlerini sürdürüyoruz. Bundan sonraki süreçte e denetimlerimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

“STK’LARLA BİR ARAYA GELİYORUZ”

GESOB’ta düzenlenen toplantıda konuşan AK Parti MKYK Üyesi Şamil Tayyar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın takdiri ve delegelerin oyları ile MKYK üyesi seçilmenin gururunu yaşadığını söyledi. Tayyar, “Siyaseti her zaman halk için yapmayı tercih edenlerden biri oldum. Halka rağmen siyaset yapılmaz. Dolayısıyla yeni süreçte siyasette ve partide yeniden rol alırken önce Gaziantep’te teşkilatlarımızla hemhal olalım dedik. Sonrasında oda, STK başkanları, bütün Gaziantep siyasetine yön veren kanaat önderlerini ziyaret etmek istedik. Toplam 39 bin aktif esnaf ev sanatkarı ailesi ile birlikte düşündüğümüzde inanılmaz bir sayı. Gaziantep’in dinamosu gibi ciddi bir işlevi üstlenmiş kesim ile beraberiz. Gaziantep Ticaret Odası’nın bize aktarmış olduğu sorunlar mevcut. Pandeminin yarattığı sorunların yükünü en ağır çeken kesimin temsilcileriyle birlikteyiz.”

“SİYASETÇİNİN GÖREVİ, SORUNLARA ÇÖZÜM ÜRETMEK”

“Canı yanan, derdi olanların sesi daha çok çıkar, sesi de zaten çıksın. Siyasetçinin görevi sorunlara çözüm üretmektir. AK Parti 19 yıldır iktidarda. Dünyanın son 100 yılda ilk defa karşılaştığı küresel tehditle karşı karşıyayız. Dolayısıyla bu tehdidin elbette ki üreteceği problemler olacaktır. Bize düşen görev de bu problemleri mümkün olduğunca devletin imkanları ölçüsünde çözebilmek ve bir seferberlik ruhuyla bu mücadeleye herkesin katmaktır. Pandemi yasakları sebebiyle esnaf biraz daha fazla mustarip oldu. Sonuçta bu durum bizim irademizden kaynaklanan bir problem değil bir vaka. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir sosyal devlet ve bunlara mutlaka çözüm üretmesi gerekir. Kısa çalışma ödeneği, kredi imkanları gibi 60 Milyonun üzerinde destek sağlandı. Çiftçilerin kredileri yeniden yapılandırıldı. Hizmet sektöründe çalışanların SGK primleri karşılanacak, işten ayrılanlara bin 500 TL ödeme yapılacak. Yaraları sarmak için bu tür destekler sunuluyor ve sunulacak.

TAYYAR, SORUNLARI MKYK’YA TAŞIYACAK

“İlk MKYK toplantımızda Cumhurbaşkanımız talimat verdi. Bütün Türkiye’yi dolaşarak sorunları raporlayıp MKYK’da çözüm üretmeye çalışacağız. Birebir sahada olacağız. Diğer illere gitmeden kendi ilimizi görmek istedik. Gaziantep’in tomografisini çekiyoruz, notlarımızı alıyoruz. Bunlara ilişkin sorunları çözüm noktalarına ulaştırıyoruz. Biz bu yılı yaraları sarma yılı, rehabilitasyon yılı olarak görüyoruz. Önümüzdeki süreçte alacağımız tedbirlerle de bu salgının tahribatını mümkün mertebe asgari düzeye indirmek istiyoruz. Bütün dünya bu tehditle karşı karşıya, birçok ülkede sağlık sistemi çöktü.”

“EKİM AYINDA YERLİ AŞININ ÇIKMASINI UMUT EDİYORUZ”

Türkiye’de 20 Milyon doz aşı yapıldığını kaydeden Tayyar, “Dünya genelinde 6.sıradayız. Bizden fazla aşılama yapan ülkeler, aşı üreten ülkeler. Bugün dünyada aşının hiç ulaşmadığı 75-80 ülke mevcut. İnsanlık büyük bir sınavdan da geçiyor. Türkiye kendi vatandaşının yanı sıra Libya’ya, Bosna Hersek’e sınırlı sayıda aşı gönderdi. Biz meseleyi insani bir durum olarak görüyoruz. Yerli aşının Eylül, Ekim aylarında çıkmasını umut ediyoruz. Cumhurbaşkanımız ve Sağlık Bakanımızın ifade ettiği gibi Çin başta olmak üzere, başka ülkeler ile aşı bağlantısı yapıldı. Öyle sert bir rekabet var ki, bağlantı yaptığınız halde aşılara ulaşım sıkıntısı oluyor.”

“AŞI EN BÜYÜK SİLAHIMIZ”

Aşı çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Tayyar, “55 yaşın üzeri ve ağır kronik rahatsızlıkları olanlar aşı programına alındı. Aşı şu anda bizim en önemli silahımız. Aşılama çalışmalar ile bağışıklık belirli bir seviyeye ulaştığında, bugün bizim için sorun gibi görünen meseleler çözülmüş olacak. Bazı ülkelerde açık hava maske ile dolaşma yasağı kaldırıldı. İnşallah biz de en kısa sürede bunu başarabiliriz. İsrail’in 10 milyon nüfusu var, biz bunun iki katı aşılama yaptık ancak bu rahatlık içerisinde değiliz.”

“HERKESİN DERDİ, BİZİM DERDİMİZDİR”

Sözlerini sürdüren Tayyar, “Türkiye her şeye rağmen iyi bir noktada. İnşallah bu yeni süreçte bize ne tür görev düşüyorsa, sizlerin yanında olacağımı bilmenizi isterim. Biz MKYK üyesi ve eski vekil olarak tüm sorunları yukarıya taşıyacağız, mücadelesini vereceğiz. Hükümetimizin de bu noktada bir iradesi var. İnşallah hep birlikte bu mücadeleyi yürüteceğiz. İnanmadığım bir şeyi asla söylemedim, bundan sonra da aynı mücadelemizi sürdüreceğiz. Fikri ne olursa olsun herkesin derdi, bizim derdimizdir. İnsani bir meseledir. Aşı programının da tüm sıkıntılara rağmen iyi yürütüldüğünü düşünüyorum. Aşı konusunda tereddütleri olanlar varsa bu konuda da elimizden geleni yapmaya hazırız” diye konuştu.


Haber Merkezi
20.04.2021


Yorum yap

Diğer Haberler