HAYIRLI İŞLER(!)

Gaziantep FK, Trabzon’da işte bu ilişkilerle doğrandı…
HAYIRLI İŞLER(!)

Trabzonspor-Gaziantep FK maçında yaşanan hakem skandalı spor camiasının ana gündemi olurken, orta hakem Suat Arslanboğa’nın yanı sıra tepkilerin odağındaki VAR hakemi Mert Güzenge’nin TFF Var Koordinatörü Trabzonlu Barış Şimşek ile ilişkisi gündeme bomba gibi düştü. Mert Güzenge’nin kendi oturduğu sitede Barış Şimşek’in ev almasına yardım ettiği iddia edilirken, bu yakın ilişki Trabzon’da Gaziantep’in uğradığı katliamın neden yapıldığını adeta gözler önüne serdi.

Türk futbol tarihinde yaşanan en büyük hakem skandallarından birisi pazartesi gecesi Trabzon’da yaşandı. Trabzonspor ile Gaziantep FK arasında oynanan karşılaşmanın orta hakemi Suat Arslanboğa ile VAR Hakemi Mert Güzenge, verdikleri ve vermedikleri kararlar ile maçı bir taraftan alıp bir tara verirlerken, bu durum ülke genelinde büyük tepkiye neden oldu. 3-0 sona eren karşılaşmanın ardından, bütün herkes Gaziantep FK’nın Trabzon’da katledildiği konusunda hem fikir oldu.

SKANDAL 3. DAKİKADA BAŞLADI

Maçın hemen 3. dakikasında Dicko, Recep Niyaz’ın uzun pasında Victor Hugo’nun önüne geçip gole giderken, ceza sahası dışarısında düşürüldü. Suat Arslanboğa pozisyonu devam ettirirken, VAR Hakemi Mert Güzenge’de ekran farklı açılarken net faulü görse de, Arslanboğa’yı uyarmayarak büyük bir skandala imza attı. Tüm hakem yorumcuları ve sporseverler, pozisyonun tartışmasız kırmızı kart olduğu yönünde birleşse de, Arslanboğa ve Güzenge işbirliği ile Trabzonspor kalan 87 dakikayı 10 kişi oynamaktan kurtuldu ve iki hakem sayesinde 3 puana ulaştı…

DİCKO YÜZÜNE TÜKÜRDÜ, KARTI VEREMEDİ

Skandalın kararın hemen bir kaç dakika sonrasında, Dicko göğsüyle karışık aldığı topta yine gole giderken, Suat Arslanboğa pozisyona el verdi. Bunun üzerine Dicko önce hakemi alkışlayarak protesto etti ve sarı kart yedi. Ardından ise çok daha ağır bir hareket yaparak, Hakem Suat Arslanboğa’nın yüzüne doğru tükürdü. 3. dakikada veremediği kırmızı kartın altında ezilen Suat Arslanboğa, Dicko’ya kırmızı kartı göstermeye cesaret edemedi.

PENALTIYI YEDİ

Suat Arslanboğa, maçın 43. dakikasında bir skandala daha imza attı. Dicko, ceza sahası çaprazında topa müdahale ettikten sora, kayarak gelen Victor Hugo’nun müdahalesiyle yerde kaldı. Pozisyon anında düdüğü ağzına götüren ve penaltı noktasına yönelen Arslanboğa, bir anda kararından vazgeçip oyunu devam ettirdi. Dönen topta Trabzonspor 3. golu buldu. Golün ardından Maxim ve Erol Bulut sarı kart görürken, Kitsou, “Bana da göstersene kart diye” işaret etmesine rağmen hakem gösteremedi. VAR Hakemi Mert Güzenge, bu pozisyonda da üç maymunu oynayıp, hakemi uyarmadı.

ARSLANBOĞA SİYASİ BASKIYLA HAKEMLİĞE DÖNMÜŞTÜ

Trabzon’daki kara gecenin mimarlarından Suat Arslanboğa’nın hakemlik kariyeri skandalarla  dolu. Yönettiği bir çok karşılaşmada gelen yoğun eleştirilerin ardından, Arslanboğa’nın lisansı 2019 yılında TFF tarafından yırtılmıştı. Malatya bölgesi hakemi olan Arslanboğa, hatırlı kişilerin ve siyasilerin devreye girmesiyle yeniden hakemliğe döndürülmüştü.

TRABZONLU ŞİMŞEK-GÜZENGE İLİŞKİSİ

Trabzon’daki kara gecenin bir diğer mimarı VAR Hakemi Mert Güzenge’nin de, TFF VAR Koordinatörü Trabzonlu Barış Şimşek ile olan yakın ilişkisi dikkat çekiyor. İstanbul’da yaşayan Mert Güzenge’in, kendi oturduğu sitede Barış Şimşek’in ev almasına yardımcı olduğu iddia edildi. Bu sayede Şimşek ile Güzenge arasında yakın dostluk kurulduğu ve ikilinin sık sık biraya gelip değerlendirme yaptıkları konuşuluyor. Bu ididaları eski hakem Deniz Ateş Bitnel gündeme getirdi. TV100’deki spor programında açıklamalar yapan Bitnel, “Mert Güzenge ile Barış Şimşek arasındaki ilişki iddialarına taraflar açıklık getirmeli. Doğru mu yalan mı? Çıksınlar açıklasınlar. Henüz hiç bir tecrübesi olmayan Mert Güzenge, kritik karşılaşmalarda nasıl VAR görevi alıyor” sorularını yöneltti.

TRABZON’DA SKANDALLARI GÖRMEDİ

Trabzonlu Barış Şimşek ile yakın ilişkisi bulunan Mert Güzenge’nin Trabzonspor maçına atanması ve herkesin hemfikir olduğu iki pozisyonda topa girmeyip, orta hakemi uyarmaması, kamuoyunda bu ilişkinin sonucu olarak algılandı. 


Mehmet Demir
23.11.2021


Yorum yap

Diğer Haberler