Işık göründü

Gaziantep'teki Kovid-19 aşı sayısı 1 milyonu aştı
Işık göründü

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında kentte bir milyondan fazla aşılama yapıldığını ve hedeflerinin 3 milyonun üzerinde aşılama olduğunu bildirdi. Türkiye’de 1 Temmuz’da başlayan 3’üncü doz aşılama çalışmaları sürüyor. Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki ile Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Dr. Ersin Arslan Hastanesi Mücahitler Ek Binada 3’üncü doz aşılarını yaptırdı.

Gaziantep’te Delta Varyantı görülüp görülmediğinin sorulması üzerine açıklamalarda bulunan Tiryaki, “ Şu ana kadar yapılan sekans çalışmalarında ilimizde Delta varyantına rastlanmadı. Şu an Türkiye’de görülen en çok vaka İngiltere varyantıdır. İngiltere mutasyonunun sayısı gitgide azalıyor. Azalması demek yeni bir varyant demek. Bu da tahminimce Delta varyantı olacak. Şu an olmaması olmayacağı anlamına gelmiyor. Delta varyantına karşı en etkili aşı da Biontech'tir. Bu yüzden insanlarımız hiç çekinmeden gelip aşılarını yaptırsın” dedi.

SEVDİKLERİMİZİ KAYBETTİK

Aşının ardından açıklamalarda bulunan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Geçtiğimiz yılın başında Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı kısa süre içerisinde etkisi altına alan Covid-19 Salgını milyonlarca insanın ölümüne ve birçok insanın hastalanmasına neden oldu. Yakınlarımızı, sevdiklerimizi kaybettik. Tüm dünyaya karşı sağlık sistemimizin ne kadar dayanıklı ve güçlü olduğunu gösterdik. Yine hükümetimiz, dünya ülkelerine sağlık ürünleri gönderdi.”

“TÜM VATANDAŞLARIMIZI AŞI OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

Vatandaşlara aşı konusunda çağrıda bulunan Tahmazoğlu, “Ülkemizde salgınla mücadelenin yanı sıra aşılama çalışmaları da devam ediyor. Salgınla mücadele tek başına olmuyor. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına tam uyumun yanı sıra, aşılamada önemli. Salgına karşı Biontech, Sinovac ve Rus aşıları ortaya çıktı. Bizlerde aşılarımızı yaptık. Daha öne iki doz Sinovac aşısı yaptırmıştım, üçüncü dozda ise Biontech aşısı yaptırdım. Burada hem kendi sağlığımızı korumak hem de çevremizdeki insanların sağlığını korumak adına Covid-19 aşılarımızı yaptırmalıyız. Aşıların sağlık yönünden herhangi bir sıkıntısı bulunmuyor. Daha önce iki doz aşımı yaptırdım, bugünde üçüncü doz aşımı oldum. Ben başta Sağlık Müdürümüz olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımıza yaptıkları tüm çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum. Bu süreçte fedakarca mücadele ettiler. Sayın Cumhurbaşkanımız aşı çalışmaları konusunu önemsiyor. Ülkemizde şu anda aşı sıkıntısı yok ve vatandaşlarımız randevu almadan aşılarını yaptırabiliyorlar. Tüm vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

“TÜNELİN SONUNDAKİ IŞIK GÖRÜNDÜ”

Üçüncü doz aşısını yaptıran Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, “Ülkemizi, dünyayı, ilimizi kasıp kavuran bir pandemiden geçtiğimizi ve bir buçuk yılda neler yaşadığımızı hep beraber gördük.  Salgının sonuna geldiğimizi, tünelin sonundaki ışığı gördüğümüzü düşünüyoruz. Bunu da bize sağlayacak olan aşı.”

“EN GÜÇLÜ SİLAH, AŞI”

3’üncü doz aşısını yaptırmak üzere hastaneye geldiğini kaydeden Tiryaki, “Bugün 3’üncü doz aşımızı yaptırmak için buradayız. Bunu neden yaptırdığımızı biliyoruz. Çünkü bu hastalığa karşı henüz etkili bir ilaç bulunmuş değil. Viral hastalıklardaki en önemli güç, en önemli silah aşı. Aşılar birçok ülkede bulundu. Ülkemizde de bu çalışmalar devam ediyor.  İnşallah birkaç ay içerisinde müjdeli haberi alacağımızı ümit ediyoruz. Biontech aşısını bugün yaptırıyorum ve vatandaşlarımıza da aşı olmalarını tavsiye ediyorum.”

BAYRAM TATİLİNE DİKKAT!

Vatandaşları aşı olmaları gerektiğinin altını çizen Tiryaki, ‘Önümüzde 9 günlük Bayram tatili var. Gerek bayram ziyaretleri gerekse tatile giden insanlar ne yazık ki ciddi bir risk oluşturacaklar. Yeniden bulaşın önü açılabilecek, daha önce yaşanan pikleri yaşama riskleri ortaya çıkabilecek. Bundan kurtulmak istiyorsak, esnafımızın açık kalabilmesi, bizlerin rahat hareket edebilmesi için aşı yaptırmak gerçekten zorunlu. Gönüllülük esasında yaptırıyoruz fakat herkes bunu kişisel zorunluluk olarak görmesi gerekir. İnsanlarımız buna kendilerini zorunlu hissederek en yakın aşı uygulama noktasına başvuruda bulunsunlar. Vatandaşlarımız istedikleri her yerde aşılarını yaptırabilirler. 9 günlük bayram tatilinde de tüm kamu-özel hastanelerimiz randevusuz olarak aşılama hizmeti verecek, lütfen gelin bayram bayram gibi olsun. Önümüzdeki yıl Eylül-Ekim aylarında bu işten kurtulduğumuzu rahatça söyleyebilelim.”

 “AŞILAMA HIZI DÜŞTÜ”

“Vatandaşlarımıza da tavsiye ediyoruz.  Günlük 35 bin doz seviyelerine çıktığımız olmuştu.  Günlük 50 bin doz aşı yapma kapasitemiz var ama şu an 15 bin doz aşı yapıyoruz. Aşıda sıkıntımız yok. İl olarak 1 milyon 50 bin doz aşı yaptık. Hedefimiz ise 3 milyon 150 bin doz. Oldukça uzun bir yol var önümüzde. Hızlandırmak vatandaşlarımızın elinde ne kadar hızlı bir şekilde aşı noktalarımıza gelirlerse Eylül ayında Gaziantep’te aşılamayı bitirmek istiyoruz.”

“DELTA VARYANTINA RASTLANMADI”

Gaziantep’te Delta Varyantı görülüp görülmediğinin sorulması üzerine açıklamalarda bulunan Tiryaki, “ Şu ana kadar yapılan sekans çalışmalarında ilimizde Delta varyantına rastlanmadı. Şu an Türkiye’de görülen en çok vaka İngiltere varyantıdır. İngiltere mutasyonunun sayısı gitgide azalıyor. Azalması demek yeni bir varyant demek. Bu da tahminimce Delta varyantı olacak. Şu an olmaması olmayacağı anlamına gelmiyor. Delta varyantına karşı en etkili aşı da Biontech'tir. Bu yüzden insanlarımız hiç çekinmeden gelip aşılarını yaptırsın” diyerek sözlerini noktaladı. 


Mehmet Torun
16.07.2021

Yorum yap

Diğer Haberler