Talep patlaması

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi yabancı yatırımcıların gözdesi  oldu.
Talep patlaması

Gaziantep OSB Müteşebbis Heyet Toplantısı, Vali Davut Gül Başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda sanayicilerin yaşadığı sorunlar görüşüldü.  Toplantıda Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi (GAOSB) Başkanı Cengiz Şimşek, fabrikasına çatı GES kuran işletme sayısının her geçen gün arttığını söyledi. Gaziantep OSB’nin yeşil dönüşüm noktasında da Türkiye’ye örnek olacağını söyleyen Şimşek, OSB’de zararlı ve kimyasal atık üreten tesis olmadığını bildirdi. Yeşil dönüşüm, GES projeleri, enerji fiyatlarına gelen zamlar 5. OSB’nin son durumu hakkında da açıklamalarda bulunan Şimşek, yurtdışından çok sayıda yatırım talebi aldıklarını dile getirdi.

Gaziantep OSB’de Türkiye’deki OSB’lerin tükettiği enerjinin yüzde 10’u kadar enerji tüketildiğini ifade eden Şimşek, OSB’de şu anda 75 fabrikanın çatısına GES kurulduğunu belirterek, “Gaziantep’in farkı burada, insanlar bu yüzden buraya yatırım yapıyor. Buradaki insanlara sahip çıkmak lazım” dedi.

SANAYİCİLERİN YAŞADIKLARI SORUNLAR DA MASAYA YATIRILDI

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü’nde gerçekleşen toplantıya, Vali Davut Gül, Gaziantep OSB Başkanı Cengiz Şimşek, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan ve diğer ilgililer katıldı. Gaziantep’in üretim ve istihdam rakamlarının da konuşulduğu toplantıda sanayicilerin son dönemde yaşadıkları sorunlar da masaya yatırıldı.

YURTDIŞINDAN ÇOK SAYIDA YATIRIM TALEBİ

 Toplantıda sanayicilerin yaşadığı sorunlar görüşüldü. Ayrıca toplantıda Yeşil OSB konusu güdeme geldi.  Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi (GAOSB) Başkanı Cengiz Şimşek, bölgede güneş enerjisi santrali (GES) yatırımlarının her geçen gün arttığını kaydetti. Yeşil dönüşüm, GES projeleri, enerji fiyatlarına gelen zamlar 5. OSB’nin son durumu hakkında açıklamalarda bulunan Şimşek, yurtdışından çok sayıda yatırım talebi aldıklarını dile getirdi.

OSB’DE İNŞAATLAR DEVAM EDİYOR

Yaklaşık 260 bin kişinin çalıştığı Gaziantep OSB’de yeni yatırımlar göz kamaştırıyor. Önemli bir ihtiyaç olan çarşı merkezi, meslek lisesi atölyesi, kreş inşaatları hızla devam ederken, sağlık merkezleri, için de ihaleye çıkıldığı öğrenildi.  Gaziantep OSB’ye İhracatın daha hızlı artması için otobanın üzerine 4 giriş-çıkışlı köprülü kavşak yapımı içinde ihaleye çıkılırken, böylece Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde 3. bölge ile 5. bölgenin birbirine bağlantısının yanı sıra otobana daha rahat girilecek.

GAZİANTEP İSTİHDAMIN YÜZDE 10’UNU KARŞILIYOR

Gaziantep OSB Müteşebbis Heyet Toplantısı’nda katılımcılara sunum yapan Başkan şimşek,  “Gaziantep müteşebbis insan üretiyor. Onların da önünü açmamız lazım. İş imkânı yaratmamız lazım. İş imkânı yaratılmazsa civar illere gider. Burayı bir okul gibi düşünün. Gelen insan burada büyüyor çıkıp başka yere gidiyor. Gaziantep OSB, Türkiye’deki OSB’lerin tükettiği enerjinin yüzde 10’u kadar enerji tüketiyor. İstihdamın yüzde 10’unu karşılıyor. Tüm OSB’lerde 2 milyon 500 bin insan çalışıyor. Bunun yüzde 10’u Gaziantep’te çalışıyor. OSB’lerde yıllık yaklaşık 60 milyar kilovat enerji tüketiliyor. Bunun yüzde 10’u bizde. Gaziantep’in farkı burada, insanlar bu yüzden buraya yatırım yapıyor. Buradaki insanlara sahip çıkmak lazım. Önlerini açmak lazım. İşlerini kolaylaştırmak lazım ki Gaziantep mutlu olsun. Yeni yatırımlarımız için izinlerimizi almamız lazım”

OSB’DEKİ 75 FİRMA GES KURDU

Gaziantepli sanayicinin yüzünü güneşe çevirdiğini ifade eden Cengiz Şimşek, “Şu an 75 firmamız işletmesinin çatısına GES kurdu. Önümüzdeki dönemde de bu artacak. Bizler isteyen herkese izinlerini vererek güneş enerjisi kurulmasını tavsiye ediyoruz” dedi. Gaziantep OSB’de tüketilen enerjini yüzde 2’sinin güneşten karşılandığı belirten Şimşek, enerji fiyatlarına gelen son zamlardan sonra GES yatırımlarının artacağını ifade ederek, şunları söyledi: “Şu an sanayide tüketilen enerjinin yüzde 2’si güneş enerjisiyle karşılanıyor. Artık önümüzdeki aylarda bu oran artarak devam edecek. Hedefimiz 2022 yılında yüzde 4’e sonra da yüzde 8’e çıkarmak. Sanayicilerimizi destekleyerek önünü açacağız.”

GAZİANTEP OSB TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK

Gaziantep OSB’nin yeşil dönüşüm noktasında da Türkiye’ye örnek olacağını söyleyen Şimşek, OSB’de zararlı ve kimyasal atık üreten tesis olmadığını bildirdi. “Çevreyi kirletici çevrenin hava kalitesini bozacak bir yapımız yok” diyen Şimşek, OSB Müdürlüğü’ne bağlı atık su arıtma tesisisin evsel atık ayarında çalıştığını kaydetti. Şimşek, tesisisin Türkiye’de çalışan en iyi tesis olduğunu belirterek, “Verimliliklerimiz çok iyidir. Çıkan suyun iletkenliğini azaltarak tekrar tarımsalda kullanılması için çalışmalarımızı yapıyoruz. Bu da çok büyük bir proje olacak. En azından çevreye duyarlı insanlara faydalı bir proje haline getireceğiz” ifadelerini kullandı.

  1. OSB’DEKİ ALTYAPI ÇALIŞMALARINDA SONA YAKLAŞILDI
  2. OSB’deki altyapı çalışmalarında sona yaklaşıldığını da aktaran Cengiz Şimşek, “Elektriğini, kanalizasyonunu, yağmur suyunu bitirdik. Yolların sadece asfaltı kaldı. İnşallah onu da 2022 yılında tamamlayacağız. Arsa tahsis ettiğimiz sanayicilerin yaklaşık yüzde 65’i çalışıyor. 2022’dediğer sanayicilerimiz de çalışmaya başlayacak” diye konuştu.

OSB ULAŞIMINDA MESAFELER KISALACAK

OSB’ye yeni sağlık tesisi kurma çalışmalarına başladıklarını dile getiren Cengiz Şimşek, “Büyükşehir Belediyesi ile beraber poliklinik yapacağız. İşletmesini belediyenin yapacağı sağlık Ocağını 7-8 ayda bitireceğiz. Bir de hastane düşünüyoruz. İş kazalarına acil müdahale edecek travmatolojik hastanesi gibi bir projemiz var. Bakanlığı ikna ettiğimizde inşallah yapacağız” dedi. Her geçen gün büyüyen Gaziantep OSB’nin buna paralel olarak ulaşım sorununun da arttığını kaydeden Şimşek, bunun için yeni yollar açtıklarını ifade etti. Şimşek, “Oba kavşağa 6 kilometre uzaklıkta OSB’ye yeni bir giriş daha planlıyoruz. Onu da başkan hanımın destekleriyle yaparsak birinci bölgeye giren 2, 3, 4 ve 5. OSB’ye gidenlerin mesafesi kısalacak. Bu köprüyle Mersin’den gelenler dolanmadan OSB’nin içerisine girecek. Ortalama 20 kilometre gibi bir yolu kısaltacak. Bu da ulaşıma bir nebze olsun çözüm sağlayacak. Bu sayede İpekyolu trafiği de rahatlayacak” şeklinde konuştu.

 


Mehmet Torun
23.11.2021


Yorum yap

Diğer Haberler