TEKSTİL DEVİ AKTEKS SATILIYOR

37 yıllık iplik fabrikası satışa çıkarıldı
TEKSTİL DEVİ  AKTEKS SATILIYOR

Bir dönem Türkiye’nin en büyük Akrilik ve Polip fabrikası olan 10 yıldan bu yana çalışmayan Gaziantep Organize Sanayideki 1., 2. ve 3. bölgede bulunan iş adamı Ahmet Mutafoğlu’nun sahibi olduğu AKTEKS’in 4 fabrikasının arsa ve makinesiyle birlikte 30 Eylül 2021 tarihinde Gaziantep İcra Müdürlüğü tarafından icra yoluyla satışa çıkartıldığı öğrenildi.

Bir zamanlar, “işçi aranıyor” ilanları ile kapısında afişler asılan fabrikalarda artık “Sahibinden satılık” ilanları görmek mümkün. Buna en son örnek 1984 yılında Gaziantep 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulan Akteks Akrilik İplik Sanayi ve Ticaret A.Ş., var. Türkiye’de yıllardır devam eden ekonomik kriz, pandeminin etkisiyle tırmanışa geçti. Yüzlerce işçinin çalıştığı fabrika, atölye ve büyük işletmeler tek tek kapandı. İşçi alacaklarını ve borçlarını ödemeyen işletme sahipleri çareyi fabrikalarını ve arsalarını satmakta buldu.

2015 YILINDA İFLASINI İLAN ETTİ

Akteks'te her şey yolunda giderken 2005'te Suriye'deki fabrikası yangında kullanılamaz hale geldi. Tekstil devi bu talihsiz olay sonrasında irtifa kaybetmeye başladı. 2011'den sonra İSO 500 listesinden düştü. 2015'in sonuna kadar bu İrtifa kaybı devam etti. 2015 yılında Akteks Akrilik İplik Sanayi ve Ticaret AŞ.'nin Gaziantep 1. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde görülmekte olan davaları sonrasında iflasına karar verildi.

37 YILLIK MAZİSİ VARDI

Akteks Akrilik İplik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Gaziantep 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde, 1984 yılında kuruldu. Ağırlıklı olarak halı ipliği üreten şirket sektörün büyükleri arasında yer alıyordu. Yaptığı yatırımlarla ilerleyen yıllarda triko ipliği ve fantezi efektli iplik imalatları da yapmaya başladı. Uzun yıllar İSO 500 listesinde yer alan şirket son olarak 2011 yılı listesinde 221 milyon TL ciro, 789 çalışanı ile 407'nci sırada yer aldı. Şirketin işlerinin iyi olduğu 2000'li yılların başlarında istihdam sayısının da 2 bin 400 kişi olduğunu belirtelim. Mutafoğlu Ailesi'ne ait olan Akteks'in başında ailenin ikinci kuşak temsilcisi Mehmet Ali Mutafoğlu bulunuyor.

İHRACAT ŞAMPİYONUYDU

Akteks, 2001 yılında enerji sektörüne girdi. O yıllarda peş peşe yatırımlar yapan şirket 2002'de Suriye'nin Halep şehrinde triko iplik tesisi, 2003 yılında Ceyhan Yumurtalık Serbest Bölgesi'nde akrilik elyaf fabrikası kurdu. Bir yandan da Gaziantep'teki yatırımlarını büyüttü, ihracatta da aktif olan Akteks, Almanya, Danimarka, İtalya, Belçika, Fransa, İngiltere, Hollanda, Yunanistan, Romanya, Macaristan, Polonya, Iran, Suriye, Mısır, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan, Fas, Cezayir, Japonya, ABD, Kanada, Rusya ve Beyaz Rusya'ya ihracat yapıyordu.

SURİYE’DEKİ FABRİKA YANGINI DÖNÜM NOKTASI OLDU

Akteks'te her şey yolunda giderken 2005'te Suriye'deki fabrikası yangında kullanılamaz hale geldi. Tekstil devi bu talihsiz olay sonrasında irtifa kaybetmeye başladı. 2011'den sonra İSO 500 listesinden düştü. 2015'in sonuna kadar bu İrtifa kaybı devam etti. 2015 yılında Akteks Akrilik İplik Sanayi ve Ticaret AŞ.'nin Gaziantep 1. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde görülmekte olan davaları sonrasında iflasına karar verildi. MEHMET TORUN


Haber Merkezi
25.07.2021


Yorum yap

Diğer Haberler