UMUT AŞILIYOR

KOSGEB Gaziantep, bin 162 KOBİ’ye 43 milyon lira destek verdi.
UMUT AŞILIYOR

KOSGEB Gaziantep İl Müdürlüğü 2021 yılında bin 162 KOBİ’ye 43 milyon liralık destek verdi. KOSGEB’ten yararlanan firmalar kent üretim, istihdam ve ihracatına da önemli katkılar sağlarken İl Müdürü Muhammed Paksoy, özellikle yazılım alanında desteklerden faydalanmak isteyenlerin sayısının her geçen arttığını belirterek, “Her şeyden önemlisi gençlerimize umut aşılıyoruz” dedi.

KOSGEB Gaziantep İl Müdürü Muhammed Paksoy, yaptığı açıklamada, girişimcilere destek veren öncü kuruluşlar arasında yer alan kurumun 2021 yılında kent girişimcilere verdiği desteğin arttığını söyledi.

2020 yılında KOBİ’lere 17 milyon liralık destek verdiklerini anlatan Paksoy, 2021’de bu tutarın 43 milyon lira olduğunu kaydetti. Aynı zamanda 10 Ar-Ge ve ÜR-Ge projesi de desteklediklerini bildiren Paksoy, “Bunlar da yeni bir ürün ortaya çıkartan ya da mevcut ürünleri geliştiren firmalarımız. Bu firmalara da 2 milyon liralık destek verdik. Bu firmalar yeni bir ürün ortaya koyarak rekabetçiliğini ve pazar payını artırıyor. Ürünlerde sabit kalmayıp, ürün çeşitliliğini genişletiyor” diye konuştu.

“YAZILIM ALANINDA İLGİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR”

KOSGEB desteklerinden faydalanan bin 162 KOBİ’nin 430’nun girişimci olduğu bilgisini paylaşan Paksoy, “Bunlara makine teçhizat desteği veriyoruz. Bu tutar da düşük, orta ve yüksek teknoloji üreten firmalar olmak üzere 100 bin lira ila 300 bin lira hibe arasında değişiyor. KOBİ’lerimizin işletmesini 2 yıl kapatmama şartı var. Bu süre zarfında da işletmelerin takibini yapıyoruz. Bizim verdiğimiz para hiçbir zaman boşa gitmiyor. Sektörel dağılımına göre ahşap ürün imalatı ve makine imalatı yapan firmalar ön planda. Tekstil ve yazılım alanında ilgi her geçen gün artıyor.”

TEKNOLOJİ ÜRETEN FİRMA SAYISI DA ARTIYOR

2022 yılında teknoloji odaklı, istihdama dayalı yeni desteklerin olacağından söz eden Paksoy, şunları kaydetti: “Gaziantep’te düşük teknoloji üreten KOBİ’lerin sayısı fazlayken, şimdilerde orta ve ileri teknoloji üreten firma sayısı da artıyor. Desteklerimizle de bunu bir adım daha ileriye taşıyacağız. Verdiğimiz desteklerle ekonomiye, üretim ve istihdama önemli katkılar sağladık. Pandemiden etkilenen mikro ve küçük işletmelere yönelik destek programı ilk kez bu yıl çıkarılmıştı. KOBİ’lerimize de bu destek kapsamında 10 milyon liralık nakit desteği sağladık. Sadece finansal destek değil aynı zamanda mentorluk de yapıyoruz. Verdiğimiz desteklerle de önemli başarı hikayeleri ortaya çıkıyor. Her şeyden önemlisi gençlerimize umut aşılıyoruz.”


Haber Merkezi
14.01.2022


Yorum yap

Diğer Haberler