5 CM Mİ? YOKSA…

İnşaat camiası bu sorunun yanıtını bekliyor…
5 CM Mİ?  YOKSA…

Gaziantep İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Çeliktürk’ün ortağı olduğu Kavaklık Yapı Denetim şirketinin, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 1 yıl süreyle cezalandırılması Gaziantep gündemine bomba gibi düştü. Çeliktürk, cezanın 5 cm’lik işçilik hatasından dolayı verildiğini iddia edip, siyasi olduğunu ima etse de, inşaat ile ilgili farklı iddialar dolaşıyor. İnşaat camiasındaki bazı isimler, İMO gibi önemli bir kurumun başkanlığını yapan Gökhan Çeliktürk’ün, cezanın gerçek nedenini açıklaması gerektiğini söylüyor.

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk’ün ortağı olduğu Kavaklık Yapı Denetim Ltd.Şti., denetlemesi gereken inşaatı, yasanın öngördüğü esaslara göre denetlememesi nedeniyle, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından cezalandırıldı. Kavaklık Yapı Denetim Firmasının ortağı olan İMO Başkanı Gökhan Çeliktürk’e 1 yıl süreyle cezalandırılması ve bu süre içerisinde herhangi bir yapı denetim veya laboratuvar kuruluşunda teknik görev almaması ve başka bir yapı denetim veya laboratuvar kuruluşunun ortağı olmaması cezası da verildi.

ÇELİKTÜRK 5 CM DEDİ AMA…

İnşaat Mühendisleri Odası gibi, Gaziantep’te sektör en önemli kurumunun başında bulunan birinin bu şekilde cezalandırılması inşaat camiasında şok etkisi yaratırken, Gökhan Çeliktürk açıklamasında cezanın nedeninin 5 cm’lik işçilik hatası olduğunu ifade etmişti. Bu nedenle verilen cezanın siyasi olabileceğini ima eden Çeliktürk, “Kamuoyu bilmelidir ki, mesleğimin ve meslektaşlarımın hakkını, çıkarını ve yaşadığım Gaziantep şehrimizin menfaatleri için doğruları her zaman söylemeye devam edeceğimizi, Adalet arayışımızın artarak süreciğini buradan belirtmek istiyorum” ifadelerini kullanmıştı.

CEZANIN GERÇEK NEDENİ NE?

Gökhan Çeliktürk’ün, verilen cezaya neden olarak 5 cm’lik işçi hatasını göstermesine rağmen, inşaat camiasında cezanın nedeninin farklı olduğunu konuşuluyor. Bazı inşaatçılar, “Gaziantep için doğruları söylemeye devam edeceğim” diyen Çeliktürk’ün, neden ceza aldığı hususunda doğruları söylemesi gerektiğini belirterek, “5 cm’lik işçilik hatasından dolayı böyle bir ceza verilmez. Cezanın nedeni ile ilgili olarak, inşaat camiasında konuşulanlar çok daha farklı. Gökhan Çeliktürk’ün, neden ceza aldığını doğru bir şekilde kamuoyu anlatması gerekmektedir” şeklinde görüş belirttiler. 


Mehmet Demir
24.09.2021


Yorum yap

Diğer Haberler