Ak Kadınlar Gaziantep’te buluştu

Ak Kadınlar Gaziantep’te buluştu

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir ve parti yetkilileri, Gaziantep’te sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri, basın mensupları ve kadınlarla bir araya geldi. İl il gezerek kadınlarla ve STK’larla bir araya gelen AK Parti Kadın Kolları yönetimi bu kez ise Gaziantep’te toplantı düzenledi.

Mutfak Sanatları Merkezinde düzenlenen toplantıda kadınların soruları yanıtlandı ve yapılması gerekenler istişare edildi. Toplantıda konuşan AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, devlet tarafından kadınlara verilen desteklerin tanıtılması için çalıştıklarını ve sorunların çözümü için çalışacaklarını ifade etti.

Programa Ayşe Keşir'in yanı sıra; Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, milletvekilleri ile STK temsilcileri katıldı. Sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin sorunlarını dinleyen Keşir, Türkiye genelinde il il kadınlarla buluşma programları düzenlediklerini ifade etti.

'ÖNCELİĞİMİZ SUÇUN  VE ŞİDDETİN OLUŞMAMASINI SAĞLAMAK'

 Son verilere bakıldığında KADES ve elektronik kelepçe uygulamasının önceki yıllara oranla şiddeti azalttığını gördüklerini anlatan Keşir, şunları söyledi: "Kadınlar şiddet gördüğünde ayağında terliği bile olmadan kapıya atılıyor. Bunu gördük. Çocuklarının kimliği dahi yok çocuklarını alıp bir okula dahi devam ettiremiyor. Eşine şiddet uygulayan erkeklerin evden uzaklaştırılmasındaki asıl amaç, o andaki sıcaklığı önlemek amaçlı. Bunda üst sınır da altı ay. Olayın büyüklüğüne göre bu üç gün de verilebilir bir hafta da verilebilir altı ay da verilebilir. Koruma tedbir kararının uygulaması yeniden gözden geçirilebilir. Bunun amacı şiddetin yeniden olmaması ve tekrarlanmamasıdır. Bununla ilgili rehabilitasyon son derece önemli. Özellikle şiddet önleme merkezlerinin amacı da bu. Buralarda şiddet uygulayan kimselere öfke kontrol programları uygulanıyor. Geçtiğimiz hafta kadına yönelik şiddeti önlemeyle ilgili yeni bir çalıştay yaptık. Burada şiddet uygulayanların iki boyutu var. Birincisi hastalık boyutundaki şiddet ikincisi ise şiddeti çocuklarına karşı öğrenme biçimi olarak sunanlar. Yapacağımız çok şey olmakla birlikte öncelikli olarak çocuklarımıza şiddetin bir çözüm yöntemi olmadığını öğretmektir. Önceliğimiz suçun ve şiddetin oluşmamasını sağlamaktır. Ne yazık ki büyük oranda öğrenilmiş olan bir şiddet var toplumda. Sadece kadına yönelik şiddet değil tüm şiddet şekillerine yönelik toplumda bir farkındalığa ihtiyaç duyuluyor." 


Barış Kaya
29.11.2021


Yorum yap

Diğer Haberler