Aşılama artacak  vakalar düşecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Aşıya erişimde yeni kolaylıklar var." diyerek BioNTech aşısıyla ilgili yeni kararı duyurdu.
Aşılama artacak  vakalar düşecek

 Bakan Koca, bugünden itibaren Aile hekimliklerinde aşı yapılacağını açıkladı. Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki de, aşı ile beraber haftalık vaka ortalamasının 100 binde 51’e düştüğünü söyledi.

Yeni tip korona virüs salgınına karşı aşılama süreci devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, BioNTech aşılarının bundan böyle aile hekimliklerinde de yapılabileceğini duyurdu.

Türkiye'de koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 14 Ocak'tan itibaren Sinovac, 2 Nisan'dan itibaren de Biontech aşısı uygulanıyor. Özel saklama koşulları nedeniyle bugüne kadar yalnızca hastanelerde uygulanan Biontech aşısı, artık aile hekimleri tarafından da yapılacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında, 100 milyon doz Sinovac, 120 milyon doz Biontech ve 50 milyon doz Sputnik V aşıları için anlaşma yapıldığını duyurmuştu. Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde aşılama süreci devam ederken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni bir kolaylığı paylaştı.

 BAKAN KOCA AÇIKLADI 

"Aşıya erişimde yeni kolaylıklar var." diyerek sosyal medyadan açıklama yapan Bakan Koca: "Biontech aşısı için artık kamu ve özel hastanelerle birlikte Aile hekimlerimiz de devrede. Bugünden itibaren e-nabız ve MHRS üzerinden randevu alabilirsiniz. Bu güce güvenin." ifadelerine yer verdi.

HASTANELERDEKİ YOĞUNLUĞU DA CİDDİ ORANDA AZALTTI

Türkiye genelinde olduğu gibi Gaziantep’te de artan Covid-19 vaka sayıları sonrası alınan sıkı tedbirler ile vaka sayısında ciddi düşüş sağlandı. Salgın sürecinin ilk dönemlerinde vaka sayılarının yüksek olduğu ve geçtiğimiz aylara kadar Covid-19 risk haritasında ise “çok yüksek riskli” iller arasında yer alan Gaziantep'te alınan sıkı önlemlerle vaka sayılarının son haftalarda düşüşe geçmesi yüzleri güldürüyor. Sosyal mesafe ve maske kullanım oranının arttırılması başta olmak üzere Covid-19’un önlenmesi için sıkı tedbirlerin alındığı Gaziantep'te, vaka artışlarının tekrar düşmeye başlaması sevince neden oldu. Salgın sürecinin ilk dönemlerinde Türkiye'nin en çok Covid-19 vakalarının görüldüğü illerden biri olan Gaziantep’te son bir ay içerisinde vaka sayılarının düşüşe geçmesi hastanelerdeki yoğunluğu da ciddi oranda azalttı.

GAZİANTEP’TE VAKA SAYISINDA CİDDİ BİR DÜŞÜŞ

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, Covid-19 ile mücadele sürecinde alınan önlemlerin kendini göstermeye devam ettiğini belirtti. Gaziantep’te vaka sayısında ciddi bir düşüş sağlandığına dikkat çeken Tiryaki, vaka sayısının azalması nedeniyle hastanelerde ise hissedilir şekilde bir rahatlama olduğunu söyledi. Salgınla mücadele noktasında yapılan taramalar ve uyarılar ile çok önemli başarı sağlandığını belirten Tiryaki, vatandaşların da verdiği destek ile önemli bir ivme yakaladıklarını vurguladı. Tiryaki, sağlık çalışanlarının fedakar ve özverili çalışmaları sonucunda Covid-19 servislerinin ve yoğun bakım hasta sayılarında çok ciddi düşüş olduğunu bildirerek rakamlarda yarı yarıya düşüş olduğunu ve yüzde 90'ları bulan yoğun bakım doluluk oranlarının da yüzde 60’a düştüğünü söyledi. Gaziantep'in son vaka artışlarına hazırlıklı yakalandığını ifade eden Tiryaki, alınan tedbirler sayesinde durumun önceki yaşanan pikler gibi kötü olmadığını ve sürecin çok iyi yönetildiğine dikkat çekti. 


Barış Kaya
8.06.2021


Yorum yap

Diğer Haberler