BU ÇAĞRIYA KULAK VERİN!

Gaziantep’te Koronavirüs tehlikesi her geçen gün artıyor.  Kent genelinde artan vakalar sonrası, Koronavirüs nedeniyle hastaneye yatışlarda arttı.
BU ÇAĞRIYA  KULAK VERİN!

Her gün sosyal medya hesapları üzerinden onlarca vatandaş, hastanelerde Kovid-19 tedavisi gören yakınları için plazma bağış çağrılarında bulunuyor. Söz konusu durum kentte halen plazma bağışına noktasında yeterli bilincin oluşmadığını ortaya koydu.  Yoğun bakım doluluk oranının yüzde 58’e çıktığı kentte Vali Davut Gül de önemli uyarıda bulundu. Gül, vaka sayılarının yanında kan ihtiyacının da arttığını belirterek, Covid-19 hastalığının üzerinden 28 gün geçmiş kişiler lütfen Kızılay aracılığıyla plazma versinler. Bu illetin sıkıntısını en iyi bilenler olarak duyarlı olalım lütfen” dedi.

İFTAR SONRASI AŞI HİZMETİ

Öte yandan Gaziantep'te aşı hizmeti veren hastaneler saat vatandaşların iftar sonrası 24.00'e kadar randevu alarak hastanede aşı olabileceği duyurusunda bulundu. Sağlık Bakanı Koca, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Son iki günde, açılan aşı kapasitesinin çok az bir bölümüne randevu alındı. Hastanelerimizde gece saat 24'e kadar aşı randevusu verilmektedir. Gündüz vakit bulamayanlar için iftardan sonra aşı olma imkanı var. En önemli silahımız aşı. Sıranız gelmişse vakit geçirmeden aşı olun" ifadelerine yer verdi. Gaziantep’te aşı hizmeti veren hastanelerde bu paylaşımın ardından vatandaşlara , “Aşı sırası gelen tüm vatandaşlarımızı randevusunu alarak aşı olmaya davet ediyoruz. Ramazan ayında İftardan sonra 24:00'a kadar hastanemizde aşılamalar devam etmektedir. Randevunuzu alirken BİONTECH veya SİNOVAC Aşı tercihini yaparak hastanemizde aşı olabilirsiniz." duyurusunda bulundu.

HASTANELERDE DOLULUK ORANLARINDA DA ARTIŞLAR YAŞANDI

Günlük vaka sayısının 600’e yükseldiği Gaziantep’te, hastanelerde Kovid-19 tedavisi gören vatandaşların sayısı da her geçen gün artıyor. Sosyal medya hesaplarından plazma bağışı arayan vatandaşların sayısının da artması ile birlikte Gaziantep Valisi Davut Gül, plazma bağış çağrısında bulundu. Kent genelinde artan vakalar sonrası, hastanelerde doluluk oranlarında da artışlar yaşandı. Her gün sosyal medya hesapları üzerinden onlarca vatandaş, hastanelerde  Kovid-19 tedavisi gören yakınları için plazma bağış çağrılarında bulunuyor.

VALİ GÜL’DEN UYARI

Sosyal medya hesapları üzerinden yapılan çağrılar ve vaka sayılarındaki artışlar üzerine Gaziantep Valisi Davut Gül, harekete geçti. Vatandaşlara plazma bağışı noktasında çağrıda bulunan Vali Gül, “Vaka sayıları artmaya devam ediyor ve plazma ihtiyacı da her geçen gün artıyor. Covid-19 hastalığının üzerinden 28 gün geçmiş kişiler lütfen Kızılay aracılığıyla plazma versinler. Bu illetin sıkıntısını en iyi bilenler olarak duyarlı olalım lütfen” paylaşımı yaptı.

İHTİYAÇ HALİNDE 550 TANE YOĞUN BAKIM YATAĞI AYIRABİLİRİZ

Diğer yandan İl Sağlık Müdürü Ümit Mutlu Tiryaki de kentteki duruma ilişkin şunları söyledi: “Yaşanan süreçte hastaneler ve yoğun bakımlar olarak iyi durumda olduklarını ifade eden Dr. Tiryaki, "Biz hastaneler açısından iyiyiz, genel yatak bakımında olsun yoğun bakım açısından olsun aldığımız tedbirler ve açılan hastanelerle birlikte iyi duruma geldi. Normal işleyişi de önlemek istemiyoruz, sadece korona virüse yönelip diğer hastaları mağdur etmek gibi düşüncemiz yok. Aşamalı bir şekilde işlerimizi yürütüyoruz. İlk başlarda Dr. Ersin Arslan Hastanemizin Mücahitler Ek Binasını korona virüs hastaları için kullanıyorduk, sayı artmaya başladı ve şu an orası dolmaya başladı. İnsanlar mağdur olmasın diye Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanemizi pandemi hastanesi olarak hizmet vermeye başlattık. Yine aynı şekilde Şehitkamil'i hizmete aldık. Şu anda 25 Aralık Devlet Hastanemiz temiz hastane vatandaşlarımız orada her türlü işlemlerini görebiliyorlar. Bu zaten yeteri kadar yoğun bakım ve servis yatağımızın olduğunun göstergesi. Yine Dr. Ersin Arslan ana bina temiz hastane ve orayı sürekli öyle tutmayı düşünüyoruz, uzunca bir süre Üniversite hastanemizi temiz tuttuk ama yoğunlukla birlikte hasta almaya başladılar. İl Genelinde servis, yoğun bakım hepsine baktığımızda doluluk oranımız servilerde yüzde 60, yoğun bakımda ise yüzde 58 civarında. Bizim belirlediğimiz en üst seviyeye gelmedik. Yani biz belli bir standart koyuyoruz, örnek verirsek en kötü duruma geldiğimizde bizim c planımız var. İhtiyaç halinde 550 tane yoğun bakım yatağı ayırabiliriz. Ama şu anda 400 yatakla çalışıyoruz. Henüz bu 400 yatak bile dolmadı. İnşallah ihtiyaç olmaz ama yine olumsuz bir durum karşısında önümüzde yeteri kadar rezervimiz var.”

KİMLER BAĞIŞ YAPABİLİR

COVID-19 tanısı konulan hastalar için kimler plazma bağışında bulunabilir? Ulusal mevzuata göre tam kan bağışı şartlarını ve COVID-19 İmmün Plazma Tedarik ve Klinik Kullanım Rehberi gerekliliklerini sağlayan bağışçılar,  18-60 yaş arası (19 yaşından gün almış, 61 yaşından gün almamış) bağışçılar, Erkek ya da gebe kalmamış (düşük ve kürtaj dahil) kadın bağışçılar,  Daha önce kendilerine kan transfüzyonu yapılmamış bağışçılar,  COVID-19 hastalığına yakalanmış ve sonrasında iyileşmiş bireyler,  Bağışçı adayının COVID-19 hastalığı tanısı aldığına dair laboratuvar test sonucu olmalıdır ve Bununla birlikte;   Klinik olarak (Ateş, öksürük, nefes darlığı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas ağrıları, tat ve koku alma kaybı veya ishal belirti ve bulguları gibi) iyileşmenin üzerinden en az 14 gün geçmiş olması, ve Boğaz ve burun bölgesi dediğimiz nazofarenks sürüntü örneklerinden çalışılmış en az 2 adet PCR test sonucu negatifliğinin (testlerden birisi son 48 saat içerisinde yapılmış olmalı) olması gerekmektedir. - Klinik iyileşmenin üzerinden 28 gün geçti ise test negatifliği şartı aranmaz. Bağışçı adaylarının hastalık dönemine ait kayıtları eksiksiz, takip edilebilir ve dökümante olmalıdır.

PLAZMA BAĞIŞI NASIL ALINIR?

Uygun bağışçı adayı tıpkı kan bağışında olduğu gibi bağışçı sorgulama formu doldurur ve muayene edilir.  Uygun olan bağışçı adaylarından aferez denilen yöntemle; kan bağışçısının kanında bulunan ve hastanın ihtiyacı olan kan bileşenleri alınır. Bu işlem 45-60 dakika sürmektedir.

MEHMET TORUN


Haber Merkezi
18.04.2021


Yorum yap

Diğer Haberler