CHP’de ilçelere başkan atanacak

CHP MYK Toplantısında, Türkiye genelinde Kongrelerin yapılması yönünde karar çıktı.
CHP’de ilçelere başkan atanacak

 CHP Gaziantep’te aylardır beklenen Olağanüstü Kongre kararı böylelikle alınmış oldu. MYK kararı CHP İl Başkanlığına iletilirken, CHP Genel Merkezi 9 ilçeye başkan ve kayyum atayacak. Atanacak isimler ilçe örgütlerini kongreye götürecek.

Kararın tebliğ edilmesinin ardından İl Yönetiminin toplanacağını kaydeden CHP Gaziantep İl Başkanı Neşet Uçar, “İl Yönetim Kurulu olarak kısa süre içerisinde bir toplantı yapacağız. Yapılacak toplantıda en kısa süre içerisinde İl Kongresinin yapılması için karar alacağız” dedi.

2020 yılı Kasım ayında CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu, 9 İlçe Başkanı, İl ve İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan MYK Toplantısında görevden alınmıştı.  Kararın ardından CHP Gaziantep’te başlayan tartışmalı süreç Nisan ayında CHP İl Başkanlığı Görevine Neşet Uçar’ın atanması ile sona ermiş, ancak CHP Genel Merkezinin pandemi nedeniyle Olağanüstü Kongre Takvimini MYK kararına bağlaması ile süreç belirsiz bir hale bürünmüştü.

“GAZİANTEP’E HAS BİR DURUM DEĞİL”

Uçar, “Geçtiğimiz gün toplanan MYK toplantısında kongre sürecine ilişkin karar alındı. Genel Başkan Yardımcımız ile yaptığım görüşmeden, konunun net olduğunu öğrendim. Bilindiği üzere Genel Merkezimiz, yapılacak olan kongreleri MYK kararı ile kendi takvimine bağlamıştı.  Gaziantep’e has olmayan bir durum olan kongre takvimi ile ilgili karar, geçtiğimiz gün toplanan MYK’da görüşüldü. MYK’da kongrelerin yapılması yönünde karar alındı.”

“EN KISA SÜREDE KONGREMİZİ YAPACAĞIZ”

Kararın tebliğ edilmesinin ardından İl Yönetiminin toplanacağını kaydeden Uçar, “İl Yönetim Kurulu olarak kısa süre içerisinde bir toplantı yapacağız. Yapılacak toplantıda en kısa süre içerisinde İl Kongresinin yapılması için karar alacağız. Kongre tarihi ile ilgili kararı Genel Merkeze sunacağız ve kararın onaylanmasının ardından mümkün olan en kısa süre içerisinde İl Kongremizi yapacağız.”

Hafta sonu gerçekleştirilecek olan Belediye Başkanları Toplantısının en iyi şekilde gerçekleştirilmesi olduğunu kaydeden Uçar, “Bu hafta sonu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP’li 250 Belediye Başkanının katılımıyla Gaziantep’te, CHP Belediye Başkanları Buluşması gerçekleştirilecek. 3 gün sürecek programda Belediye Başkanlarımız, kentte vatandaşlarla buluşacak. Esnaf ile görüşmeler yapacak, Cumartesi-Pazar günü ise çalıştay gerçekleştirilecek. Çalıştay’a en iyi şekilde ev sahipliği yapacağız” diyerek sözlerini noktaladı. Öte yandan Gaziantep’e 18-19 Haziran’da tüm CHP’li belediye başkanlarıyla birlikte gelecek olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İl Başkanlığı seçimi öncesi seçime tek adayla gidip gitmeme konusunda mevcut adaylarla bir görüşme yapacağı belirtildi.

 


Mehmet Torun
15.06.2021


Yorum yap

Diğer Haberler