CHP’ye verdi veriştirdi

Gaziantep’te işçilerin yaşadığı sorunlara CHP duyarsız kaldı.
CHP’ye verdi veriştirdi

DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, Haziran ayında düzenlenen Belediye Başkanları Toplantısına katılmak üzere Gaziantep’e gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan randevu istediklerini ancak CHP İl Yönetimi ve CHP Genel Merkez yönetimlerine bildirmelerine rağmen 3 günlük ziyaret sırasında işçi temsilcilerine randevu verilmediğini söyledi.

DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, sendika binasında bir basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen basın toplantısında Türkmen, geçtiğimiz ay Belediye Başkanları Çalıştay’ına katılmak üzere Gaziantep’e gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sunulmak üzere hazırlanan rapor hazırladıklarını ancak İl Yönetimi ve Genel Merkez birimlerine bildirmelerine rağmen Kılıçdaroğlu ile görüşmek üzere kendilerine randevu verilmediğini kaydetti.

“MUHALEFETİN DUYARSIZLIĞINA DİKKAT ÇEKMEK İSTEDİK!”

Türkmen, “Geçtiğimiz ay Gaziantep’te Yerel Yönetimler Çalıştay’ı yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sunmak üzere hazırladığımız raporumuzu bugün kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bu raporda, salgın sürecinde Gaziantep OSB’de işçilerin yaşadığı hak ihlalleri, işçilerin sağlığının nasıl tehlikeye atıldığına dair bilgiler, yaşanan işçi kıyımı ve bu süreçte ortaya çıkan işçilerin talepleri yer alıyor. Bu raporu hem CHP Genel Başkanına sunmak ve büyük bir işçi kenti olan Gaziantep’te işçilerin yaşadığı sorunlarla ilgili muhalefetin duyarsızlığına dikkat çekmek istedik.”

“İŞÇİ TEMSİLCİLERİ İLE GÖRÜŞME YAPILMADI”

Açıklamalarını sürdüren Türkmen, “Biz, Kılıçdaroğlu Gaziantep’e gelmeden önce CHP Gaziantep İl Örgütü, milletvekilleri ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ile iletişime geçtik. Ancak 3 günlük program boyunca Gaziantep’te yaşayan 200 bin işçinin temsilcisi olarak, pandemi döneminde işçilerin sorunlarını anlatmak ve işçilerin taleplerini üretmek üzere görüşme talep etmiştik. Bize bir görüşme ayarlanacağı söylendi ancak CHP İl Başkanlığının hazırladığı yoğun program nedeniyle işçi temsilcilerine zaman ayrılamadı. 3 günlük süreçte her kesim ile görüşüldü ancak işçi temsilcileri ile görüşme yapılmadı.”

SİYASİ PARTİLER, İŞÇİLERİN SORUNLARINA DUYARSIZ

Siyasi partilerin İşçilerin sorunlarına duyarsız kaldığını söyleyen Türkmen, “Gaziantep’te 4 farklı fabrikada, Kod-19 ve Kod-46 ile haksız yere işten çıkarılan işçiler, haftalarca eylem yaptı. Bu süreçte ne yazık ki, hiçbir siyasi parti işçilere destek vermedi. STK’larda da aynı durum söz konusu oldu. Aynı durum ne yazık ki CHP için de geçerli. Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde yaşanan sıkıntılar, işten çıkarmalar ile ilgili CHP il yönetimine ve milletvekillerine defalarca bilgi verdik. Burada yaşanan bazı sorunlar ulusal basına yansıdı. Ancak tüm yaşananlar Gaziantep’te yeterli oranda karşılık bulamadı. Hazırladığımız bu raporu CHP Genel Başkanına sunarak, bu hak gasplarının gündem yapılmasını ve CHP İl Örgütü ve milletvekillerinin bu konuda sorumluluk almalarını istiyorduk. Defalarca yaptığımız çağrılara rağmen, ne CHP il Örgütü ne de CHP’li milletvekilleri, Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde yaşanan olaylara rağmen tek bir açıklama dahi yapmadılar. Aylarca süren direnişler oldu, 4 fabrikada Kod-29 ve Kod-46 ile işten atılan işçilerin direnişlerine uğramadılar bile. İşçilerin feryatlarına sessiz kaldılar.”

“8 BİN İŞÇİ İŞTEN ATILDI”

Pandemi sürecinde işçilerin sorunlarının arttığını söyleyen Türkmen, “Yalnızca Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde 200 bin işçi çalışıyor. Kentin diğer noktalarına bakıldığında KÜSGET, İlçe OSB’ler, Nizip Caddesi gibi tüm alanlar dikkate alındığında 350 bin işçinin yaşadığı büyük bir işçi kentiyiz. Bunlara ailelerde dahil edildiğinde kent nüfusunun 4’te 1’ini işçiler oluşturuyor. O yüzden işçiler ağır sorunlar yaşarken, 8 bin civarında işçinin işten atıldığı, sağlıksız koşullarda çalıştırıldığı, pandemi döneminde Pazar günü dahi çalıştırılan, Kod-29 ve Kod-46 zulmüne maruz bırakılan işçilerin sorunlarını görmezden gelerek bu kentte dair politika yapamazsınız. İşçilerin yaşadığı sorunlara sessiz kalan hiç kimse adalet ve hukuktan bahsedemez. Pandemi süreci, tüm kesimler için sınav oldu. İşçilerin hayatlarının ne kadar değersiz olduğunu gösterdi. Ne acıdır ki, işçilerin hayatı yalnızca iktidar için değil, bu kentte siyaset yapan muhalefet partileri için de değersiz olduğunu gördük. Gaziantep’teki işçilerin yanında hiç kimsenin olmadığını gördük” diye konuştu.

 


Mehmet Torun
13.07.2021


Yorum yap

Diğer Haberler