Esnaf da vatandaş da perişan

Gaziantep Mahrukatçılar Esnaf Odası Başkanı Müslüm KEKLİK, içinde bulunduğumuz kış aylarında gündemden düşmeyen ısınma, kömür fiyatları ve kaçak-korsan satıcılarla mücadele konularında açıklamalarda bulundu.
Esnaf da vatandaş da perişan

Esnafın da vatandaşın da sıkıntılı günler geçirdiğine değinen Keklik ”Geçen yıl pandemi sebebiyle çalışamayan ve satış yapamayan esnaf bu yıl çok zor bir süreçten geçmektedir. Bir yandan fiyatlarda geçen yıla nazaran yaşanan yaklaşık 3 katlık artış, diğer yandan kur sebebiyle bir gün önceki fiyatta ertesi gün alım yapamama durumu esnafı adeta kar gibi eritti.” Dedi.

Yıllardan beri müşterisi olan vatandaşa esnafın borca satma imkanı kalmadığını belirten Keklik ” Fiyatın 3500 TL olduğu bir dönemde vatandaşın tonla alma imkanı kalmamışken artık torba torba alma gücü de kalmadı. Esnafımız da bu durumda çaresiz kalıyor, çünkü borca vereceği bir ton kömürü ertesi gün aynı fiyata alamıyor.” Diye konuştu.

Fiyatlardaki olağanüstü değişimin Şırnak diye tabir edilen kaçak-korsan satıcılara fırsat oluşturduğunu belirten Keklik ” İlimizde satışı yasak olan Şırnak kömürlerinin kaçak-korsan satıcılar tarafından 1000-1200 TL gibi fiyatlarla sosyal medya aracılığıyla satıldığını görmekteyiz. Sosyal medya aracılığıyla aldığınız ve yakamadığınız kömürlerin satıcısına ulaşmaya çalıştığınızda ise telefonların cevapsız kaldığını görürsünüz. Çünkü bu şahıslar sürekli telefon numarası değiştirdiğinden ne odamız ne de vatandaşımız bu şahıslara ulaşamıyor. Sosyal medyada satış yapanlardan alacağınız kömür için muhakkak fatura talep ediniz. Aksi durumda yaşanacak mağduriyetler için yasal bir dayanağınız olmaz. ” dedi.

Başkan Keklik “Sosyal medya üzerinden alım yapmak yerine vatandaşlara tavsiyemiz kömürlerini mutlaka yazıhanesinin camında 2021 yılı logosu bulunan tanıdıkları esnaftan almaları yönündedir. Odamız üyesi olan 2021 yılı logosu bulunan esnafımızdan alacağınız kömürlerde yaşayacağınız herhangi bir sıkıntıda odamız, esnafımız mağduriyetin giderilmesini sağlayacaktır.” Diyerek sözlerini sonlandırdı. Bülten


Haber Merkezi
29.11.2021

Yorum yap

Diğer Haberler