Gaziantep için şok iddia Birkaç hafta sonra hastanelerde sağlık hizmeti verilemez noktaya gelecek

Gaziantep için şok iddia  Birkaç hafta sonra hastanelerde sağlık  hizmeti verilemez noktaya gelecek

Tüketici Hakları Derneği Gaziantep Şube Başkanı Eczacı Bülent Yılmaz Aylardır, korona ile mücadelede yanlış bir yol izlendiğini, vaka sayısı yerine hasta sayısı açıklamasının toplumu rehavete sevk ettiğini savundu. Yılmaz, “Aslı önemli konu ise, sağlık sistemimizin ve sağlık çalışanlarımızın, tükenmenin de ötesinde çökmek üzere olduğu gerçeğidir. Gaziantep’te 1 hafta önce yüzde 70 olan yoğun bakım doluluk oranı 1 hafta içerinde yüzde 73’e yükselmiştir. Hal böyle iken, eğer bu hızla devam ederse, birkaç hafta sonra hastanelerde sağlık hizmeti verilemez noktaya gelecektir” dedi. 

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından açıklanan vaka sayıları tartışma konusu oldu. 28 bin olarak açıklanan vaka sayılarının ardından açıklamalarda bulunan Tüketici Hakları Derneği Gaziantep Şube Başkanı Bülent Yılmaz, Gaziantep’te vaka sayılarının artmaya devam etmesi halinde sağlık sisteminin işlevsiz haline geleceğini söyledi.
Tüketici Hakları Derneği Gaziantep Şube Başkanı Bülent Yılmaz, Koronavirüs Salgınına ilişkin açıklamalarda bulundu. Vaka sayılarının gizlenmesinin eleştiren Yılmaz, “Aylardır, korona ile mücadelede yanlış bir yol izlendiğini, vaka sayısı yerine hasta sayısı açıklamasının toplumu rehavete sevk ettiğini ve bunun da salgının yayılmasına neden olduğunu söylüyoruz. Küresel bir salgınla karşı karşıya olduğumuz bir gerçektir. Kimseyi suçlamak gibi bir derdimiz de yok. Bakanlığımız ve sağlık çalışanlarımız ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar, buna hepimiz şahidiz. Hal böyle iken, rakamlarla oynanmasını anlamakta, izah etmekte güçlük çekiyoruz. Gerçeklerin sonsuza kadar gizlenemeyeceği bu olayla bir kez daha ispatlanmış oldu. Oysa devlet halkından hiçbir şeyi gizlememelidir.”
Vaka sayılarının daha da yüksek olduğunu düşündüklerini kaydeden Yılmaz, “Almanya 19 bin, Fransa ve İspanya 16 bin, İtalya 26 bin, İngiltere 18 bin vaka sayısına ulaşmış durumdayken, nüfus olarak ülkemize benzer bu ülkelerden fazla vaka sayısına ulaşarak, dünya üçüncüsü ve Avrupa birincisi olmamızı, üzülerek ama daha önemlisi kaygıyla izliyoruz. Kaldı ki açıklanan 28 bin sayısına bile şüphe ile yaklaştığımızı ve çok daha fazla vaka sayısına sahip olduğumuzu düşünüyoruz.”
Sağlık sisteminin içinde bulunduğu zorlu durumu anlatan Yılmaz, “Aslı önemli konu ise, sağlık sistemimizin ve sağlık çalışanlarımızın, tükenmenin de ötesinde çökmek üzere olduğu gerçeğidir. Gaziantep’te 1 hafta önce % 70 olan yoğun bakım doluluk oranı 1 hafta içerinde % 73’e yükselmiştir. Hal böyle iken, eğer bu hızla devam ederse, birkaç hafta sonra hastanelerde sağlık hizmeti verilemez noktaya gelecektir. Bunu görmemiz ve acilen buna göre önlem almamız gerekmektedir. Bunun tek yolu da, 14 gün süreyle, ülke olarak eve kapanmamız, yani katı bir sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmasıdır. Bu şekilde hem salgının hızlı yayılımının önüne geçmiş olacağız, hem de sağlık kuruluşlarımıza ve sağlık çalışanlarımıza bir nefes aldırmış olacağız.”
Kararların önemini anlatan Yılmaz, “Kuşkusuz bu kararı almadan önce, esnafımızı da düşünerek, onlara yönelik desteklemeleri de eş zamanlı olarak belirlemek zorundayız. Son olarak, en büyük görev de biz vatandaşlara düşmektedir. Lütfen salgını ciddiye alalım, ev gezmelerine lütfen son verelim. Lütfen sokağa mecbur kalmadıkça çıkmayalım. Lütfen, maske , mesafe ve hijyen kuralına özen gösterelim. Bunu yapmazsak çok sayıda insanımızı ne yazık ki bu illete kurban vermemiz kaçınılmaz olacaktır” ifadelerini kullandı.


Mehmet Torun
26.11.2020


Yorumlar

Yorum yap

Diğer Haberler