Gaziantep OSB farkı…

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, ülke genelinde Organize Sanayi Bölgelerinde çalışanların sayısının 2 milyon 290 bine ulaştığını açıkladı.
Gaziantep OSB farkı…

 Türkiye’nin en büyük Organize Sanayi Bölgelerinden biri olan Gaziantep OSB’de 240 bin kişi istihdam ediliyor. Gaziantep hem ihracatı hem de istihdam oranı ile Türkiye genelinde bulunan OSB’ler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, pandemi ve döviz krizine rağmen üretime ve istihdama katkı sağladığını söyledi. OSBÜK Başkanı Kütükçü, “Üretimin en somut göstergelerinden birisi olan elektrik tüketimi 2021 yılında yüzde 12,9 arttı. Yani 2021 yılında da OSB'ler üretti, Türkiye büyüdü. Geçtiğimiz yıl OSB'ler, 200 bin yeni istihdam sağlayarak 2 milyon 290 bin kişi ile tarihin en yüksek istihdam rakamına ulaştı.”

OSB SAYISI 363'E ULAŞTI

Kütükcü, 2021'de OSB'lerde yatırımcılara 2 bin yeni sanayi parseli tahsis edildiğini belirterek, "Ülkemizde şu anda OSB sayısı 363'e ulaştı. OSB'si olmayan ilimiz kalmadı. Geçtiğimiz yıl, OSB'lerde 3 bin 500 yeni işletme faaliyete geçti. Böylece OSB'lerimizdeki işletme sayısı 67 binin üzerine çıktı. Bu rakamlar da gösteriyor ki yatırımcıların OSB'lerimize olan ilgisi her geçen gün artıyor. Bu ilginin ve yatırım iştahının canlı tutulması için organize sanayi bölgelerinin yatırım avantajları artırılmalı." ifadelerini kullandı.

“OSB’LERİN GENİŞLEME TALEPLERİ KARŞILANMALI”

Kütükcü, geçen yıl Türkiye’de 13 şehirde 17 yeni OSB kurulduğunu söyledi. Kütükcü, "Türkiye'nin yeni ekonomi modelinin temelini oluşturan üretim, büyüme ve istihdamın sürdürülebilirliğini sağlamak için yeni kapasite oluşturmak zorundayız. Bunun için de bir yandan yeni OSB’ler kurarak üretime kazandırırken, aynı zamanda mevcut OSB’lerimizin genişleme taleplerini karşılamak için bürokratik işlemlerin hızlandırılması şart” ifadelerini kullandı.

240 BİN KİŞİ OSB’DE ÇALIŞIYOR

Kütükcü’nün bu açıklamaları Türkiye’nin en büyük Organize Sanayi Bölgelerinden birinin yer aldığı Gaziantep’te de karşılık buldu. Türkiye ekonomisine en çok katkı sağlayan ve ihracat rakamları ile 5’inci sırada yer alan Gaziantep, 6’ıncı Organize Sanayi Bölgesi’nin kuruluşu için talepte bulundu. Öte yandan Kilis ile işbirliği içerisinde oluşturulan Polateli-Şahinbey OSB’de de arsa tahsislerine önümüzdeki aylarda başlanacak. Kent ekonomisinin can damarı olan Gaziantep OSB’de çalışanların sayısı 240 binin üzerine çıktı. Bu rakam ile birlikte Gaziantep, Türkiye ekonomisine sağladığı katkı kadar istihdama da büyük katkılar sağlayarak yoluna devam ediyor. 2021 yılında 240 bin olan çalışan sayısının önümüzde yıllarda daha da artacağı, yeni OSB’ler ile birlikte 300 binleri aşacağı düşünülüyor. 


Barış Kaya
13.01.2022


Yorum yap

Diğer Haberler