Gaziantep tarih yazdı

Gaziantep, açıklanan aralık ayı ihracat rakamlarıyla 2021 yılında tarihinin en yüksek ihracatını gerçekleştirerek 10 milyar doları aştı
Gaziantep tarih yazdı

. Aralık ayında gerçekleştirilen 972 milyon 157 bin dolarlık ihracat ile Ocak-Aralık döneminde 10 milyar 92 milyon 165 bin dolara ulaşan Gaziantep’in ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 27,3 arttı. Gaziantep bu ihracat rakamıyla 2021 yılını en fazla ihracat gerçekleştiren 5. il olarak kapattı. GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, GSO Başkanı Adnan Ünverdi, TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, GAİB Koordinatör Başkanı Kileci, bu tarihi başarıdan dolayı ihracatçıları kutladı.

Gaziantep 2021 yılını, 10 milyar 92 milyon dolarlık ihracatıyla Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren beşinci ili olarak kapatıyor. İhracatın ithalatı karşılama oranında Gaziantep’in yüzde 137,6’lık seviyesiyle kendisine rakip illerden ayrıldı.

Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, tarihi bir başarı sergileyerek ihracatta önemli bir eşik olan 10 milyar dolar seviyesini aştıklarını belirtti. TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan yaptığı açıklamada 2021 yılında bütün zorluklara rağmen halı ihracatçılarının olağanüstü bir gayret sarf ederek genelinden önceki yıla oranla yüzde 22.1 artışla toplam 3 milyar 179 milyon 483 bin dolarlık halı ihracatı gerçekleştirildiğini açıkladı.

GAİB Koordinatör Başkanı Kileci, Gaziantep’ten en çok ihraç edilen ürünlerin ise tekstil ve hammaddeleri, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, halı, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri olduğunu ifade etti.


Haber Merkezi
3.01.2022


Yorum yap

Diğer Haberler