Gaziantep’te konut fiyatları arttı  

Türkiye’de gayrimenkul piyasasında fiyatlar 2019 yılına göre ciddi bir artış gösterdi.
Gaziantep’te konut fiyatları arttı  

Sektörde son 12 yıldır çeşitli gayrimenkul projelerine imza atan İnşaat Mühendisi Serkan Orkun, şehirler bazında çeşitli endeksleri inceleyerek müşteri tercihlerinin değişimini masaya yatırdı.

Gaziantep’in Türkiye geneline göre en çok değer artışı olan şehri olduğunu belirledi. Verilere göre Ekim ayında en yüksek değer artışı görülen ilk 5 şehri listeleyen Orkun, %63,19 ile Gaziantep’in 1., %43,30 ile Antalya 2., %43,30 ile Eskişehir 3., %36,43 ile Çorum 4. ve %36,07 ile Sakarya 5. sırada yer aldığını belirtti.

Orkun, Türkiye’yi bölgelere ayırıp incelediğinde Marmara’nın Güneyi, Ege Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde gelişmekte olan şehirlere yatırım ve ilginin başladığını fark ettiğine değindi. Bu ilginin en önemli 3 ana sebebini şöyle sıraladı: belediye hizmetlerinden daha çok faydalanma ihtiyacı, trafikte daha az zaman harcama isteği, yeşil ve bahçe alanı geniş olan gayrimenkulleri tercih etme.

Orkun, belediye hizmetleriyle ilgili olarak altyapı, temizlik, çöp alım hizmetleri ve içilebilir temiz su ihtiyacının ağır bastığını; bu hizmetlerin, listeye giren ilk 5 şehirde, büyük şehirlere göre daha kolay erişilebilir olduğunu vurguladı. Personel ve belediye yatırım bütçelerinin şehrin nüfusuna göre daha tatminkâr olduğuna değindi. Yıllar önce yapılan imar planları sonucunda, şehirde yeterli çöp toplama sahalarının ve su havzalarının oluşturulduğunu ve uzun yıllar şehrin ihtiyacını karşılama kapasitesine sahip olduğunu belirtti.

Orkun ayrıca, şehirlerde barınmadan sonra gelen en önemli sorunun trafik olduğuna dikkat çekti. Her geçen gün artan trafik yoğunluğu nedeniyle, özellikle büyük şehirlerde, yolların araç kapasite yetersizliğinin yarattığı sorunu vurguladı. Fakat gelişmekte olan ilk 5 şehre bakıldığında imar planlarında yol, park ve yaya kaldırımların 50 yıllık ihtiyacı daha karşılayabileceğini söyledi.

Orkun, “Pandemi nedeniyle bireysel ve yeşil alanlara duyulan ihtiyaç arttı. Bu ihtiyaç ile birlikte büyük şehirlerde imar planlarının, binalar arası mesafelerin ve bahçe alanlarının yetersiz olduğu ortaya çıktı. Bu sebeple müşteriler bahçe alanı olan gayrimenkullere yönelmeye başladı. Özellikle gelişmekte olan şehirlere doğru tersine göçler konuşulmaya başladı. İnovas A.Ş. bu sebeple geniş ve bireysel bahçeli az katlı konut projelerine yöneldi. Villa Voyage ile müşterilerin tercihlerini göz önünde bulundurarak 1 yılı aşkın zamandır üzerinde çalışılan projeyi Gaziantep’li konut sever ailelere sundu.” ifadelerini kullandı.

Bahçeli, az katlı villalar inşa etmekle kalmayan Orkun, aynı zamanda yer altı yolları, kapalı otoparkları, elektrikli şarj istasyonlarıyla çevreci bir proje adayı olma yolunda anılmaya başladı. Proje arsası, Gaziantep’in su ile buluştuğu en sevilen göleti olan Alleben’in de yanı başında bulunan Serkan Orkun projesinden bahsederken, müşterilerinin sabah iş öncesi göl çevresinde yürüyüş ve spor aktivitelerin güne zinde başlamak için en önemli adım olduğunu belirtti.

 “Gayrimenkul fiyatlarındaki artışa paralel konut arzı” fikri ile yola çıkan Orkun, özellikle doktor ve iş adamlarından gelen taleplere yetişemediklerini belirterek fikrin haklılık payını doğrulamış oldu.  Orkun, “1. etap satışlarını tamamlamaya gittiğimiz şu günlerde 3. Etap için bile yoğun talep almaya başladık. İzmirli bir firma olmanın ve modern yapı üretim tekniklerini kullanmanın avantajı ile, projelerimizde arsa sahibi olmamızın müşterilerimize verdiği güven ile, Gazianteplilere yeni projeler üretmek için sürpriz lokasyonlarda olacağız.” diye belirterek takipçilerine müjde verdi.

Serkan Orkun, Gaziantepli olmasına rağmen 2008 yılından itibaren İnovas markasıyla İzmir’de gayrimenkul projeleri geliştirmiştir. Bülten


Haber Merkezi
1.12.2020


Yorum yap

Diğer Haberler