Haddeleme İşlemi

Haddeleme İşlemi

Haddeleme İşlemi

Vasıflı çelik sıcak hadde ve parlak çelik satış ve pazarlamasını gerçekleştiren Hascometal sıcak haddelenmiş çelikler, soğuk işlenmiş çelikler, dövme çelikler, dikişsiz çekme borular içeriisnde çeşitli sınıflandırmalara sahiptir. Soğuk haddelenmiş çelik, esasında çok fazla uygulama süreçlerinden geçmiş olan sıcak haddelenmiş çeliktir.

Soğuk ve Sıcak Haddeleme

Soğuk haddelenmiş çelik imal etmek için, Hascometal çelik üreticileri sıcak haddelenmiş çelik satın alalımı yaparlar. Sıcak haddelenmiş çelikten soğuk haddelenmiş çelik imal edilmesi, daha kesin ebatlar ve çok daha iyi yüzey kalitesi için daha fazla haddeleme yapılır. Teknik bakımdan, soğuk haddelenmiş çelik merdaneler arasında sıkıştırma ile uygulan çelik saclara yapılır. Ancak profiller ya da kütükler gibi formlar çekilir. Bir başka deyişle yalnızca merdaneler arasından geçirilmez. Böylece, sıcak haddelenmiş profiller ve kütükler, yeniden soğutulduklarında şekillendirilmeleri söz konusu değildir.


Sıcak ve Soğuk Haddeleme Farkı

Sıcak haddelenmiş çeliğe göre çok daha iyi yüzey fonksiyonlarına sahip olan soğuk haddelenmiş çelik, teknik anlamda daha hassas işlemler için ya da estetiğin önemli olduğu alanlarda daha sık kullanılır. Ancak, soğuk haddeleme için yapılan işlem sayısı ve maliyetlere bağlı olarak sıcak haddelenmiş çeliklere göre daha yüksek bir fiyata satılır. Soğuk haddelenmiş çelikler fiziksel fonksiyonları açısından hassastırlar, soğuk haddeleme işlemi ayrıca malzeme çelik içinde iç baskıları yaratabilir.

Başka bir deyişle, soğuk haddelenmiş çeliğin Hascometal ile imal edilmesi gerilimleri serbest bırakabilir ve tahmin edilemeyen bir kırılmaya ya da çatlamalara sebebiyet verebilir. Detaylı bilgi için https://www.hascometal.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.


Haber Merkezi
23.06.2021

Yorum yap

Diğer Haberler