İhracat bayram dinlemedi

Gaziantep, bayram nedeniyle 10 gün tatil olmasına rağmen ihracatta fren yapmadı, rekor kırmaya devam etti
İhracat bayram dinlemedi

. Temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0.7 artışla 733 milyon 379 bin TL’lik ihracat gerçekleştiren Gaziantep, ihracatçı şehirler arasında 5. sıradaki yerini korudu. Gaziantep’in, Ocak-Temmuz döneminde ise 5.5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. İhracat rakamlarını değerlendiren GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, en yüksek temmuz ayı ihracatını gerçekleştiren Gaziantepli ihracatçıları tebrik etti. GSO Başkanı Adnan Ünverdi ise bayram tatiline rağmen ihracat artışı sağladıklarını vurguladı. GAİB Başkanı Fikret Kileci de, temmuz ayında 74 firmanın ilk kez ihracat gerçekleştirdiğine dikkat çekti.

Hedefe adım adım

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan temmuz ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, “9 günlük bayram tatiline rağmen Gaziantep olarak en yüksek temmuz ayı ihracat rakamına ulaşmayı başardık. Bu başarıda emeği olan tüm ihracatçı üyelerimizi gönülden kutluyorum.” dedi.

Gaziantep’in yıl sonu hedefine emin adımlarla ilerlediğini ve 7 aylık süreçte çok önemli bir seviyeye geldiğini ifade eden Başkan Yıldırım açıklamasına şöyle devam etti: “2021 yılında her zorluğa rağmen Gaziantep olarak önemli bir ivme yakaladık. Ocak-Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre %33 artışla 5 milyar 554 milyon 113 bin dolar ihracata ulaştık. Şehrimiz adına gururlandırıcı ve gelecek açısından umut verici bir rakam bu. GTO olarak en önemli hedeflerimizden biri katma değerli ürün üretimini teşvik ederek ihracat pazarlarımızın çeşitliliğini artırmak. Pazar anlamında hiçbir ülkeye bağımlı kalmadan ürettiğimiz ürünleri dünyanın dört bir yanına pazarlamak. Bu doğrultuda çalışmalarımızı genişletiyor, üyelerimizin ihracat yolculuğunda uzman ekibimizle yanlarında oluyoruz.

Gaziantepli iş insanlarımızın ticari zekâsını, çalışkanlığını, yaratıcılığını ve azmini bilmeyen yok. Biz istiyoruz ki bu özelliğimizi teknolojik yatırımlarımızı da artırarak pekiştirelim, seviye atlayarak tüm dünyaya örnek olalım. Bugünkü ihracat rakamlarımızla en fazla ihracat gerçekleştiren iller arasında 5. sıradayız… Biz inanıyoruz ki yakın gelecekte 4. sıraya yükseleceğiz. Bizlere bu özgüveni sağlayan, geleceğe umutla bakmamıza vesile olan da ihracatçı üyelerimiz ve kentimizin çok değerli iş insanlarıdır. Kendilerini ve tüm çalışanlarını canıgönülden tebrik ediyor, gerçekleştirdikleri 5,5 milyar dolar ihracat ile kentimize ve ülkemize kattıkları değerden dolayı teşekkür ediyorum.” BÜLTEN

 

 

xxx

 

RESİM ADNAN ÜNVERDİ

 

Bayram tatiline rağmen…

 

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan ihracat verilerini değerlendiren Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, 9 günlük Kurban Bayramı tatiline rağmen Gaziantep’in en yüksek temmuz ayı ihracat rakamına ulaştığını belirterek, Gaziantep’ten temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,7 artışla 733 milyon 379 bin dolar ihracat gerçekleştirildiğini söyledi.

Ocak-temmuz döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre Gaziantep’ten yapılan ihracatın yüzde 33,1 artışla 5 milyar 554 milyon 113 bin dolara olarak gerçekleştiğini kaydeden Ünverdi, dönemsel ve aylık ihracatta Gaziantep’in en fazla ihracat yapan iller arasında 5’inci sıradaki yerini koruduğunu dile getirdi.

 

Elele vererek daha da yukarılara…

 

Kurban Bayramı etkisiyle geçen yıl temmuz ayının 26 iş günü iken bu yıl 22 iş günü olarak gerçekleştiğini dile getiren Başkan Ünverdi, “Buna rağmen ihracatımızda artış olması gurur verici. Kent sanayicileri olarak üzerimize düşen görevi yerine getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. İnşallah el ele omuz omuz vererek rakamları daha yukarılara çıkartmak için gayret edeceğiz” diye konuştu. 

Gaziantep’in her koşulda üretime devam ettiğine dikkati çeken Ünverdi, “Bu zamana kadar hep bu anlayışla çalışıp üretim ve ihracata devam ettik. Bundan sonra da aynı yolda ilerleyeceğiz. Gece gündüz demeden çalışıp üreten, ihracat yapan bütün sanayicilerimize, ihracatçılarımıza ve çalışanlarımıza teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

1 haftadır ciğerlerimiz yanıyor

Pandemi süreci, ülkemizde son dönemde yaşanan orman yangınları ve sel felaketlerinden dolayı oldukça üzgün olduklarını kaydeden Ünverdi, “Maalesef son 1 haftadır ülkemizin çeşitli noktalarında ciğerlerimiz yanıyor. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Canla başla çalışan bütün görevlilerimizin, o bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın Allah yar ve yardımcıları olsun. İnşallah bu zor günleri de birlik ve beraberlik içerisinde atlatacağız. Lütfen bizler de devletimizin almış olduğu tedbirlere uyalım ve bu sürecin atlatılmasına katkıda bulunalım. Bir ve beraber olmamız gereken bir dönemde provokasyonlara karşı da sağduyuyu elden bırakmayalım ve bu tür yaklaşımlara fırsat vermeyelim. Türkiye güçlü bir ülkedir ve bu sıkıntıların da üstesinden gelecek güce sahiptir. GSO olarak bizler de yaraların sarılması için elimizden gelen desteği vereceğiz” ifadelerini kullandı. BÜLTEN

74 firma ilk kez ihracat yaptı

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB), temmuz ayı Bölge ihracatına ilişkin rakamları kamuoyuyla paylaştı. Geride bıraktığımız ayda Bölgenin ihracatı, bir önceki yılın temmuz ayına göre %1,8 oranında artarak 852 milyon 978 bin dolar olarak gerçekleşti. Güneydoğu’nun lokomotif şehri Gaziantep için ise %0,7’lik artış ile 733 milyon 379 bin dolarlık ihracat kayda alınmış, bu rakamlarla hem Bölgemiz hem de Gaziantep tüm zamanların en yüksek Temmuz ayı ihracatı yapıldı.

2021 yılı temmuz ayında Kurban Bayramı sebebiyle daha az iş günü olmasına rağmen ihracatta %1,8 artış yaşanmasının önemli bir başarı olduğunu ifade eden GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci; “Bu yıl temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre Kurban Bayramı münasebetiyle yaklaşık bir hafta daha az çalışmamıza rağmen ihracatımızı artırmayı başardık. İhracat performansıyla bölge ve ülke ekonomisine katkı sunan tüm ihracatçılarımızı yürekten kutluyorum.” diye konuştu.

7 ayda geçen yıla göre yüzde 33 artış  

2021 yılı Ocak-Temmuz dönemi ihracat rakamlarını da paylaşan Kileci; “2021 yılının Ocak-Temmuz döneminde Bölgemiz, geçen yılın aynı dönemine göre %31’lik artışla 6 milyar 321 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Aynı dönemde Gaziantep de 5 milyar 554 milyon dolarlık ihracatıyla bir önceki yıla göre rakamlarını %33 oranında artırdı.” ifadelerini kullandı.

GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci; “Bölgemiz, temmuz ayı boyunca 2.226 firmayla ihracat gerçekleştirirken, Gaziantep’ten ihracat yapan firma sayısı ise 1.585 olarak hesaplandı. Ayrıca 2021 Temmuz ayında 74 firmamız ilk kez ihracat gerçekleştirdi. Gaziantep başta olmak üzere Bölgemizdeki birçok firmanın ihracata adım atması büyük bir mutluluk.” dedi.

 En Çok İhracat Yapılan Ülkeler Irak, ABD, Suriye

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ihracatında en büyük paya sahip ülkeler arasında Ortadoğu ülkeleri %36,1 payla ilk sırada yer alırken, AB ülkeleri %19 payla ikinci ve Amerika ülkeleri ise %15,2 payla üçüncü sırada bulunuyor. 2021’in Ocak-Temmuz ayları arasında toplam 192 ülkeye ihracat yapıldığını vurgulayan Kileci; “Irak, ABD, Suriye, İngiltere, İtalya, Almanya, İran, İsrail, Mısır ve Libya; Bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir.” diye konuştu. Kileci, Bölgeden en çok ihraç edilen ürün grupları arasında makine halıları, iplikler, kumaşlar, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, değirmencilik ürünleri, bitkisel yağlar, demir-çelik mamulleri, ağaç ve orman ürünleri ile dış giyimin yer aldığını sözlerine ekledi.

Gaziantep en ihracatçı 5. il

Gaziantep’ten Ocak-Temmuz Döneminde 5 Milyar 554 Milyon Dolarlık İhracat

Gaziantep, 2021 Ocak-Temmuz dönemindeki 5 milyar 554 milyon dolarlık ihracatıyla Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren beşinci ili olmayı sürdürüyor. İhracatın ithalatı karşılama oranında Gaziantep’in %144,8’lik seviyesiyle kendisine rakip illerden ayrıldığını vurgulayan GAİB Koordinatör Başkanı Kileci, Gaziantep’ten en çok ihraç edilen ürünlerin ise Tekstil ve hammaddeleri, halı, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri olduğunu ifade etti.

2021 yılı temmuz ayında GAİB'in iştigal sahasına giren diğer illerin ihracat rakamlarını da kamuoyuyla paylaşan Fikret Kileci; Kahramanmaraş'ın 98,7 milyon dolar, Mardin'in 72,9 milyon dolar, Malatya'nın 25,6 milyon dolar, Diyarbakır'ın 14,1 milyon dolar, Şanlıurfa'nın 9,9 milyon dolar, Adıyaman'ın 8,5 milyon dolar ve Kilis'in 7 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirdiğini duyurdu. BÜLTEN


Haber Merkezi
2.08.2021


Yorum yap

Diğer Haberler