MİLLETİN VEKİLİNİ DOĞRUDAN MİLLET SEÇMELİ: Aksi halde sistem topallar

MİLLETİN VEKİLİNİ DOĞRUDAN MİLLET SEÇMELİ: Aksi halde sistem topallar

24, 25, 26. Dönem Gaziantep Milletvekili ve Ak Parti MKYK Üyesi, Gazeteci, Yazar Şamil Tayyar, desteklediğini sıklıkla ifade ettiği "Dar Bölge ya da Daraltılmış Bölge" seçim sistemlerini sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla yeniden gündeme taşıdı. Tayyar, “Cumhurun başını doğrudan cumhur seçiyorsa, milletin vekilini doğrudan millet seçmeli. Böylece yürütme karşısında yasama güçlenir, sistem dengelenir. Sisteme dair tartışmalar büyük ölçüde tedavülden kalkar. Aksi halde sistem topallar” dedi.

TAYYAR’DAN ‘DAR BÖLGE’ ÖNERİSİ…

AK Parti MKYK üyesi Şamil Tayyar, Başkanlık Modeline ilişkin eleştirilere yanıt verdi. Avrupa’daki 7 ülkede hükümet kurulamadığını söyleyen Tayyar, “Başkanlık modelinin kazanımlarını tarife yeter, artar bile. Diğer tartışma konuları sistem içinde çözülür. Ama dar bölgeye geçmeden de sistem huzur bulmaz” dedi.

DAR BÖLGEYE GEÇMEDEN SİSTEM HUZUR BULMAZ

Türkiye’de Başkanlık Sistemi ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Tartışmalara ilişkin yorumda bulunan AK Parti MKYK üyesi Şamil Tayyar, sistemin kazanımlarına dikkat çekti. Tayyar, “Avrupa’daki 7 ülkede hükümet kurulamıyor. Türkiye’de sandık dışı senaryo peşinde koşanlar çıkışı bulamıyor. Başkanlık modelinin kazanımlarını tarife yeter, artar bile. Diğer tartışma konuları sistem içinde çözülür. Ama dar bölgeye geçmeden de sistem huzur bulmaz” dedi.

MİLLETİN VEKİLİNİ DOĞRUDAN MİLLET SEÇMELİ

Tayyar, yaptığı bir başka paylaşımda ise "Cumhurun başını doğrudan cumhur seçiyorsa, milletin vekilini doğrudan millet seçmeli. Böylece yürütme karşısında yasama güçlenir, sistem dengelenir. Sisteme dair tartışmalar büyük ölçüde tedavülden kalkar. Aksi halde sistem topallar, kazanımları kaybetme riski doğar” dedi.

"DAR BÖLGE GELİRSE GAZİANTEP'TE 14-0 YAPARIZ"

Şamil Tayyar, daha önce de pek çok kez, "Dar bölge gelirse Gaziantep'te 14-0 yaparız" sözleriyle bu sisteme olan inancını dile getirmişti. Şamil Tayyar'ın bu önerisi kısa sürede önemli isimlerin de aralarında bulunduğu pek çok kişiden etkileşim aldı. Bu önerinin önümüzdeki günlerde daha fazla gündeme gelmesi bekleniyor.

DAR BÖLGE SEÇİM SİSTEMİ NEDİR?

Bu sistemde ülke milletvekili sayısı kadar seçim bölgesine ayrılır. Her parti her bölgeden birer aday gösterir. O bölgede en çok oyu alan ya da belirlenmiş bir oranın üzerinde oy alan aday milletvekili seçilir. Yasada oran koşulu varsa ve hiçbir aday bu oranı yakalayamamışsa, en çok oyu alan 2 aday ikinci turda tekrar yarışır. Vatandaş oyunu verdiğinde kimin milletvekili seçileceğini bilir.

DARALTILMIŞ BÖLGE SEÇİM SİSTEMİ NEDİR?

Dar Bölge sisteminin genişletilmiş hali denebilir. Ülke her bölgeye 4-5 vekil denk gelecek şekilde seçim bölgelerine ayrılır. Her parti her bölgeden seçilecek toplam milletvekili sayısı kadar aday gösterir. Yasalarla belirlenen bölge barajını geçen partiler ve bağımsız adaylar, yine yasalarla belirlenen oranların işaret ettiği sayıda vekil çıkarırlar.

 


Mehmet Torun
13.10.2021


Yorum yap

Diğer Haberler