NEŞTER VAKTi

Tayyar’dan ‘Fiyatları devlet artırdı’ diyen BİM yöneticisine: Çiğ süt emmiş
NEŞTER VAKTi

Şamil Tayyar, fahiş fiyat artışları için “Bizi töhmet altında bırakmasınlar, fiyatları devlet artırdı” diyen BİM İcra Kurulu üyesinin ‘meydan okuduğunu’ iddia etti. Türkiye’ni en büyük perakende satıcılarından biri olan BİM’in İcra Kurulu Üyesi de olan Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı Galip Aykaç’ın ‘fiyatların devlet tarafından arttırıldığı’ yönündeki sözlerine AK Parti cephesinden çok sert tepki geldi. AK Parti MKYK üyesi Şamil Tayyar’a göre Aykaç’ın sözleri bir “meydan okuma” ve “vakit neşter vakti.”

Türkiye genelinde hemen her gün artan hayat pahalılığı, dar ve orta gelirli ailelerin geçim sıkıntısı yaşamasına neden oluyor. Gaziantep’te de her geçen gün yükselen fiyatlar, vatandaşın cebini yakarken, AK Parti MKYK üyesi Şamil Tayyar, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama ile fahiş fiyatlara dikkat çekti.

Aykaç, BloombergHT’de yayınlanan ’60 Dakika’ programına konuk olarak Galip Aykaç, denetimler ve fiyat artışlarıyla ilgili sosyal medyada da gündem olan açıklamalarda bulundu. Ticaret Bakanlığı ve diğer birimlerin böyle dönemlerde çok sık denetmelerde bulunduğunu vurgulayan Aykaç “Bu denetimlerde de buldukları bir şey varsa gereğini yapıyorlar. Şu anda da bir kaç gündür denetimler var. Ne zaman sıkışılsa böyle bir denetime başvuralım diyerek böylece bir çözüm bulabileceklerini düşünüyorlar. Bu böyle olmaz yani…” dedi.

‘FAHİŞ FİYATLA PERAKENDENİN BİR ALAKASI YOK’

Fahiş fiyatlarla ilgili “Biz töhmet altında bırakmasınlar” diyen Aykaç, “Perakende noktaları aslında enflasyonun düşmesine sebep olan bir rekabet içerisinde çalışıyorlar. Merkez Bankası verilerine göre perakende sektöründe net kâr marjı 1.6’dan 1.2’ye düşmüş durumda. Eğer burada bu işler yapılıyorsa bu paralar nerede? Böyle bir dünya yok, lütfen bizi töhmet altında bırakmasınlar… Fahiş fiyatla perakendenin bir alakası yok” açıklamasında bulundu.

‘ÇİĞ SÜT FİYATINI DEVLET ARTIRDI’

Artışların sadece sebze ve meyve ile sınırlı olmadığını belirten Aykaç, “Sadece sebze-meyveye bakmayalım. Bu artışlar sadece sebze meyve ile sınırlı değil. Soruyor Ankara’dan bazı yetkililer; ‘Ya ne oldu da peynir fiyatları, süt fiyatları arttı?’ diye. 

Ama bilmiyorlar ki çiğ süt fiyatını devlet artırdı zaten. Yani bunlarla da mücadele ediyoruz, onlara da izahatta bulunuyoruz anlatabildim mi? Bu sektörün bu kadar töhmet altında bırakılması doğru değil. Bu fiyat artışlarıyla bu sektörün uzaktan yakından alakası yok. Bu tamamen bir algı yönetimi, bu algıya biz müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“NEŞTER VAKTİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fahiş fiyatlarla ilgili açıklamalarına gelen yanıtları değerlendiren Tayyar, “ Cumhurbaşkanımız fahiş fiyata dokununca, BİM’ci Galip Aytaç meydan okumuş, ‘siz arttırdınız’ deyip çiğ süt fiyatına gönderme yapmış. Çiğ süt fiyatı raflardaki zamlar kadar artmadı ama ‘insanoğlu çiğ süt emmiş’ deyişini hatırlattığı için müteşekkiriz. Vakit, neşter vakti.”

“PİYASALAR ELDE SOPA İLE DÜZELTİLMEZ

Açıklamalarını sürdüren Tayyar, “Elbette, ekonomideki genel sorunları göz ardı edemeyiz, sıkıntıların farkındayız. Elde sopa, piyasalar düzeltilmez, eyvallah. Ama piyasa ekonomisi de kuralsızlık demek değil. Tekel oluşturup haksız rekabete yol açıyorsanız, piyasa dinamiklerini bozuyorsanız, kusura bakmayın” ifadelerini kullandı. MEHMET TORUN

 


Haber Merkezi
16.09.2021


Yorum yap

Diğer Haberler