Ramazan başlarken, gıda fiyatlarındaki artışlar en çok dar gelirlinin sofrasını vuracak

RAMAZAN ZAMLARLA GELDİ
Ramazan başlarken, gıda fiyatlarındaki artışlar en çok dar gelirlinin sofrasını vuracak

Ramazan bu yıl art arda gelen zamlarla karşılanıyor. Ramazan ayına girerken sofralarının vazgeçilmezi olan ürünler cep yakıyor. Sahurda tüketilecek kahvaltılıklar geçen seneye göre yüzde yüze yakın oranda artmış durumda. Bir aylık kahvaltı giderini z toptancılar, 4 kişilik aileye yetecek kahvaltı giderinin 300 ile 400 lira arasında değiştiğini belirtti. Vatandaş alamamaktan, esnaf satamamaktan şikayetçi.

Türkiye Kamu-Sen Gaziantep İl Temsilcisi Kemal Kazak, iftar sofrasının bu yıl yüzde 25 zamlandığını savunurken,  GESOB Başkanı Ömer Küsbeoğlu, mübarek Ramazan ayını fırsata çevirmek isteyen gıda satıcılarına tepki olarak, tüketicilerin pahalı gördüğü ürünü almamalarını istedi.

Sahurda tüketilecek kahvaltılıklar geçen seneye göre yüzde yüze yakın oranda artmış durumda. Bugün kilosu 140 lira olan pastırma geçen sene 80 liraydı. Sucuk bir senede 38 liradan 60 liraya çıktı. Süt ürünleri son bir ayda yüzde 30 artış gösterdi. İftar için gerekli bakliyat ve sebzenin fiyatları da yaklaşık olarak yüzde oranında artmış durumda. Geçen sene 5 lira olan kuru fasulye bu sene 8 lira, geçen ay 7 liraydı. Bulgur 2 liradan 3.5 liraya, pirinç 4 liradan 6.5 liraya çıktı. Makarnanın kilosu 2 liradan 3 liraya yükseldi. Bir öğünde sadece kuru fasulye ve bulgur pilavı pişse bir öğün 11.5 liraya geliyor. Geçen sene bu rakam 7 liraydı. Geçen sene 2 lira olan domates bu sene 8 lira, biber bu sene 10 lira.

SATICILAR TARAFINDAN İSTİSMAR EDİLİYOR

GESOB Başkanı Ömer Küsbeoğlu, mübarek Ramazan ayını fırsata çevirmek isteyen gıda satıcılarına tepki olarak, tüketicilerin pahalı gördüğü ürünü almamalarını istedi.  Küsbeoğlu, “Pahalı gördüğünüz gıda maddesini satın almayın. O işyeri sahibini protesto edin” diye seslendi. Özellikle ette yaşanan zamların olağanüstü duruma ulaştığına dikkat çeken Küsbeoğlu, serbest piyasa ekonomisinin bazı satıcılar tarafından istismar edildiğini dile getirdi.

RAMAZAN AYINI FIRSATA ÇEVİRMEMEK LAZIM

Gaziantep Esnaf Odaları Birliği Başkanı (GESOB) Başkanı Ömer Küsbeoğlu, mübarek ayda özellikle gıda maddelerinin satışının pahalı bir şekilde gerçekleştirilmesinin doğru olmadığını anlattı. Küsbeoğlu açıklamasında, “Gaziantepliler pahalı gördükleri gıda maddelerini satın almayarak tepkilerini ortaya koymalıdır. Bunu bir protesto yani vatandaşın bu konuda ki tepkisini ortaya koyması gerekir. Hadi bu ay içerisinde en pahalı gıda ürünü olan eti yemeyelim. Bakım fiyatı nasıl ucuzlayacak. Bu mübarek ayı fırsata çeviren bazı kişiler serbest piyasa ekonomisini bahane ediyor. O zaman tüketicide kendi üzerine düşen görevi yaparak pahalı gördüğü ürünü almamalı. Tepkiyi doğu zamanda koymak lazım” diye konuştu.

EKMEĞİ UCUZ YİYEN KENTLERDEN BİR TANESİ BİZİZ

Gaziantep’te son olarak francala ekmeğine 10 kuruşluk bir zam yapıldığına dikkat çeken Gaziantep Esnaf Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu, “Çevre illerde bizden daha küçük kentlerde francala ekmeğinin fiyatı 90 kuruş. Ama diğer biz değerde olan çoğu kentte francala ekmeğinin fiyatı 1 lira 25 kuruş. Buradan yola çıkarsak francala ekmeğini en ucuz satan kentlerden biri biziz. Ekmeğin pahalı satıldığına yönelik ortaya konan eleştirileri kabul etmiyoruz. Bu konuda yaptığımız araştırmalar ekmeğin Gaziantep’te ucuza satıldığını gösteriyor. Mübarek ay nedeniyle yetkili kurullarda ekmek denetimini aralıksız şekilde sürdürüyor. Birliğimize ekmekle ilgili vatandaşlardan gelen şikayetlerde anında değerlendirmeye alınıyor” şeklinde konuştu.

İFTAR SOFRASI YÜZDE 25 ZAMLANDI

Türkiye Kamu-Sen Gaziantep İl Temsilcisi Kemal Kazak, iftar sofrasının bu yıl yüzde 25 zamlandığını savundu.  Kazak, Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezinin, Türkiye İstatistik Kurumunun resmi verileri ve piyasa rakamlarına dayanarak ortaya koyduğu araştırması hakkında açıklama yaptı.  Yapılan araştırmaya göre 4 kişilik bir ailenin iftar yapması için gerekli olan günlük tutarın en az 92,53 TL, 29 gün sürecek ramazan boyunca oruç açma maliyetinin ise asgari olarak 2.683,37 TL olduğu belirlendi. Kazak, ayrıca; bir vatandaşın, oruç tuttuğu süre boyunca ihtiyaç duyduğu enerji, vitamin ve minerallerin sağlanabilmesi için gerekli olan gıda ürünleri ve miktarları da tespit edildi.  Rakamlar bu yıl iftar sofralarına geçen yıla göre %24,8 zam geldiğini gösterdi. Geçen yıl 30 gün süren Ramazan ayının bu sene 29 gün sürecek olmasına rağmen vatandaşlarımızın iftar sofrası için geçen yıla göre 459,47 lira daha fazla harcayacağını ortaya koydu.  Araştırmada günlük ortalama 17 saate varan oruç ibadetini yerine getiren bir kişinin, sağlıklı bir şekilde aktivitelerini sürdürebilmesi için günlük yaklaşık 3 bin kaloriye ihtiyacı olduğu vurgulandı.  Geleneksel Ramazan yemeklerinden yola çıkılarak hazırlanan tabloda, 4 kişilik bir ailenin günlük iftar bedelinin 92,53 TL; bu yıl 29 gün sürecek olan Ramazan ayı boyunca oruç açmanın maliyetinin ise 2.683,37 TL olduğu belirtildi. Buna göre oruç ibadetini yerine getiren bir kişinin yalnızca günlük iftar maliyeti 23,13 TL, aylık ise 670,84 TL olarak belirlendi. Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi, aynı ürünler üzerinden 2018 yılında yaptığı araştırmada 4 kişilik bir ailenin iftar maliyetini günlük 74,13 TL; geçtiğimiz yıl 30 gün süren Ramazan ayı boyunca ise 2.223,9 TL olarak hesaplamıştı. Buna göre oruç açmanın maliyetinin son bir yıl içinde %24,8 oranında yükseldiği görülüyor.

İFTAR SOFRASI PAHALANDI

Türkiye Kamu-Sen Gaziantep İl Temsilcisi Kemal KAZAK konu ile ilgili yaptığı açıklamada, ortalama memur maaşının 3 bin 786,21 TL olduğunu belirterek, “Yalnızca oruç açmak için bir memur, maaşının %71’ini, yani üçte ikisinden fazlasını ayırmak zorunda. Çalışanların kazançları gıda ihtiyacına dahi zor yetiyor, diğer ihtiyaçlar için ise para kalmıyor. Geçen yıla göre oruç açmanın maliyeti %24,8 oranında yükseldi. Bu yıl memur maaşlarına enflasyon farkı hariç %4 yani ortalama 137 lira gibi son derece yetersiz bir zam yapıldı. Bu zam zaten geçtiğimiz dört ayda ortaya çıkan %4’lük enflasyon karşısında eridi, alım gücü 2018 yılının bile gerisine düştü. Şimdi ise Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yaptığı çalışmada iftar sofrasının maliyetinin tam 459,47 lira pahalandığı ortaya çıktı. Henüz Ramazan ayının başında olduğumuz düşünüldüğünde, ay boyunca özellikle gıda ürünlerinin fiyatlarında büyük artışlar bekliyoruz. Bu da iftar sofralarını daha da pahalı hale getirecek. Ay sonunda Ramazan Bayramı’nı idrak edeceğiz. Bayram da yeni masraflar, yeni harcamalar demek”

MEHMET TORUN

 

 


Mehmet Torun
5.05.2019


Yorum yap

Diğer Haberler