Şahin’e önemli yetki

Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı koronavirüs salgını nedeniyle ciddi önlemler alınarak gerçekleştirildi.
Şahin’e önemli yetki
103 maddenin görüşüldüğü toplantıda Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan 14 milyon avro kredi ve hibe desteği alınması için yetki verildi. Söz konusu madde CHP’li üyelerin ret oyuna karşın oy çokluğuyla kabul edildi.

Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayı 1.Birleşim Toplantısı, yapıldı. Meclis üyeleri ve katılımcılar, ateşleri ölçülerek salona alınırken, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında maske kullanımı ve sosyal mesafe kuralına uygun olarak oturdular.

“KÜRESEL SORUN İLE ULUSA ÇAPTA MÜCADELE EDİYORUZ”

Meclis Toplantısının açılışında bir konuşma gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Küresel bir sorunla mücadele edildiğini söyledi. Şahin, “Küresel bir sorunla ulusal çapta mücadele ediyoruz. Geçen hafta Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı olarak, hem İskandinav ülkelerinin hem de Avrupa Birliği ülkelerinin belediye başkanlarıyla telekonferans yöntemiyle bir raya geldik. Bu dünyanın yaşadığı büyük sorunu uluslararası boyutta nasıl gördüklerinin, birlikte neler yapabileceğimizin çalışmasını yürüttük. Özellikle Brezilya kendileri talep etti. Türkiye’nin bu başarısındaki farklılıkları incelediklerini ve bizimle paylaşmak istediklerini belirttiler” dedi.

“YOĞUN BAKIM YATAK KAPASİTESİNDE JAPONYA VE İNGİLTERE’Yİ SOLLADIK”

“Özellikle dünya bu büyük mücadeleyi yaparken Türkiye bu 4 ana başlıkta farklılığını ortaya koydu. Birincisi sağlık sisteminde yatak kapasitesi rakamlarına baktığımız zaman Dünya sağlık örgütü literatüründe bir karşılığı var. Dünya Sağlık Örgütü yatak kapasitesi, hastane sıralaması yapıyor. Türkiye’nin son dönemde yaptığı Şehir Hastaneleri ve bu hastanelerin yoğun bakım üniteleri büyük bir çözüm oluşturdu. 100 bin kişiye kaç yatak kapasitesi düşer, şeklinde bir istatistik vardır. Türkiye’nin 45 yoğun bakım yatak kapasitesi varken, Japonya’nın 6, İngiltere’nin 7 kapasitesi var.”

SAĞLIK SİSTEMİ İYİ ŞEKİLDE İŞLETİLİYOR

Sağlık Sisteminin iyi bir şekilde işletildiğini kaydeden Şahin, “İkincisi Sosyal Güvenlik Sistemi. Sağlıkta ulaşılabilirlik, ücretsiz hizmet alma, her kesimden herkesin sağlık sisteminden hızlı bir şekilde istifade edeceği alt yapının olması başarıdaki en büyük kaynak oldu. Özellikle Brezilya’nın ülkemiz ile ilgili söylediği en önemli başlıklardan bir tanesi de güçlü koordinasyon. Burada kendi iç koordinasyonumuz, valimizle birlikte bütün belediye başkanlarımızla gayret içerisinde, yerelle merkezin güçlü koordinasyonu ile yayınlanan genelgelerin hayata geçirilmesi için gayret gösterdik. Şu ana kadar Bilim Kurulu’ndan çıkan kararlar, bakanlıklar aracılığıyla gelen genelgeleri uyguladık. Normalleşmenin ilk aşamasına geçtik. Bundan sonra kontrollü olarak toplantılarımızda dahi maskenin vazgeçilmezimiz olduğunu, sosyal mesafeye uyulması gerektiği, hijyen kurallarını uygulamaya çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi. 

ÇAĞRI MERKEZLERİNE 1,5 MİLYON ÇAĞRI GELDİ

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmaları 4 önemli başlıkta sunum ile anlattı. Sezer,  şunları paylaştı: “Sosyal mesafe kurallarına uymak amacıyla birçok işlemimizi çağrı merkezimiz aracılığıyla aldık. Bir ayda 1,5 milyon çağrı alındı. Bütün toplu taşıma araçlarımızı dezenfekte ediyoruz. Dezenfektanın, maskenin üretim noktasıyız. İşçilerimizin hijyenik ortamda çalışması için dezenfekte çalışmaları yürütüyoruz, organizede ateş ölçümü yapıyoruz. 15 araç ve 240 personelle cadde, park ve bahçelerde dezenfekte çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Berberleri ve kuaförleri geçtiğimiz hafta dezenfekte ettik, maske dağıtımı yaptık. 150 bin maske apartman görevlilerine teslim edildi. Tüm sağlık çalışanları toplu taşıma araçlarımızdan ücretsiz faydalanıyor. İhtiyaç sahibi 65 bin ailemize gıda paketi dağıtıyoruz. İhtiyacım var diyen her vatandaşa gıda paketini teslim ediyoruz.”

ENCÜMEN VE KOMİSYON ÜYELİKLERİ SEÇİMLERİ YAPILDI

Sezer’in yaptığı sunumun ardından Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs Ayı 1.Birleşim Toplantısına geçildi. Toplantıda ilk olarak gizli oy, açık sayım usulüyle Encümen üyelerinin seçimi yapıldı. Meclis üyelerinin oylarıyla Osman Toprak, Latif Karadağ, Halil Uğur, Mustafa İnal ve Salih Uygur Encümen üyeliklerine seçildi.  Encümen üyelerinin seçiminin ardından Plan ve Bütçe, İmar ve Bayındırlık, Ulaşım, Eğitim, Kültür ve Spor, Çevre ve Sağlık, Hukuk, Tarife, Turizm ve Estetik, Kadın ve Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonlarına 1 yıl süre ile üye seçimleri yapıldı.

İŞTE KOMİSSYONLAR VE YENİ ÜYELER

Plan Bütçe Komisyonu’na; Latif Karadağ, Mehmet Berk, Mehmet Kesik, Feray Yılmaz, Mustafa Doktoroğlu, Mustafa Kaplan, Salih Uğur ve Yılmaz Kireç, İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na; Muhammed Rıdvan Fadıloğlu, Mehmet Tahmazoğlu, Osman Toprak, Latif Karadağ, Cuma Güzel, Erdem Güzelbey, Murat Özgüler, Ökkeş Kavak, Beyhan Külekçi, Ulaşım Komisyonu’na; Latif Karadağ, Erdem Güzelbey, Hanifi Sönmez, Ayşenur Mirkelam, Mustafa Gökkaya, Mehmet Üzüm, İbrahim Çobanoğlu, Abdullah Krokmaz, Yusuf Buğur, Eğitim Kültür ve Spor Komisyonu’na; Ayşenur Mirkelam, Mehmet Üzüm, Hanifi Sönmez, Mehmet Okyay, Mustafa Kaplan, Halil Uğur, Sabri Ateş, Celalettin Terlemez, Ömer Oğuz, Çevre ve Sağlık Komisyonu’na; Mehmet Berk, Hülya Kılıç, Ayşenur Mirkelam, Şükran Yılmaz, Feray Yılmaz, Mehmet Kesik, Yakup Bahar, Mustafa Doktoroğlu, Gamze Kahraman, Hukuk Komisyonu’na; Osman Toprak, Salih Uygur, Mehmet Hamzaoğlu, Mustafa Kaplan, Mehmet Okyay, Osman Yılmaz, İbrahim Çobanoğlu, Hakan Kurt, Yılmaz Kireç, Tarife Komisyonu’na; Mehmet Berk, Erdem Güzelbey, Emre Kılıç, Yakup Bahar, Hülya Kılıç, Hakan Kurt, Şükran Yılmaz, Abdullah Korkmaz, İbrahim Şahin, Turizm ve Estetik Komisyonu’na; Feray Yılmaz, Erdem Güzelbey, Murat Özgüler, Emre Kılıç, Ayşenur Mirkelam, Hülya Kılıç, Halil Uğur, Abdullah Korkmaz, Halil Doğan, Kadın ve Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’na ise Ayşenur Mirkelam, Şüran Yılmaz, Feray Yılmaz, Hülya Kılıç, Gamze Kahramanlı, Mehmet Üzüm, Hanifi Sönmez, Nurettin Zirek ve Hakan Kurt yapılan açık oylamalarla 1 yıllığına seçildi. 

FATMA ŞAHİN’E BORÇLANMA VE HİBE YETKİSİ

Gündemin 15.maddesinde Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan Alleben’i İnsanlarla Buluşturma Projesi ve Belediyenin tüketimi için 15 MW’lık fotovoltaik Güneş Enerji Santrallerinin kurulması için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan 14 milyon avro kredi ve hibe desteği alınması için Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e yetki verilmesi konusu gündeme geldi. Söz konusu maddeye CHP’li meclis üyeleri ret oyu verse de oy çokluğuyla ilgili komisyona sevk edildi.

ALLEBEN'İ İNSANLARLA BULUŞTURMA PROJESİ BAŞLAYACAK

CHP’li meclis üyelerinin borçlanma yetkisi itirazının ardından açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, “Valiliğin önündeki Alleben deresinin halk ile buluşturulması projemiz vardı. Bu projede bütün suların akıtılması ve çevre düzenlemesi yapılması için çalışmalarımız vardı. Belediye olarak aynı zamanda 15 megavatlık bir güneş enerjisi projemiz var. Bu kredilendirmelerin 10 milyonu kredi, 4 milyonu hibe olacak ve GASKİ için cazip bir ücret” ifadelerini kullandı.

GES SAYISI ARTACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, “Pandemi süreci bize çevre projelerinin ne kadar önemli olduğunu ve özellikle çevreyi koruyarak kullanmamız gerektiğini, yenilenebilir enerjinin de bir o kadar önemli olduğunu gösterdi. Tabiat, pandemi süreciyle kendini korudu. Yeni dönemde bu alanda çok daha güçlü yatırımlar yapmamız gerekiyor. Bu çalışmamızda da yüzde 40 hibe desteği olması cazip geldi. Çevreci yatırımlar kapsamında Gaziantep’e GES ve Rüzgar Enerji Santralleri kurmak için çalışmalar yapılacak” ifadelerine yer verdi.

SERVİS İŞLETMECİLERİNİN ÖDEMELERİ ERTELENDİ

Gündemin 19.maddesinde il genelinde servis işletmecilerine yönelik önemli bir karara imza atıldı. Alınan karar kapsamında, kentte faaliyet gösteren servis işletmecilerinin yıllık çalışma ruhsatı ve plaka tahditi ödemeleri, salgın nedeniyle 20 Ocak 2021 tarihine ertelendi.

SU FATURALARI YAPILANDIRILACAK

Gündemin 20.maddesinde ise GASKİ abonesi olan vatandaşlara yönelik bir çalışmaya imza atıldı. Gündem maddesine göre, Covid-19 salgınının ekonomik hayata etkilerinin azaltılması amacıyla ödeme güçlüğü yaşayan abonelerin 17.04.2020-17.07.2020 tarihleri arasında tahakkuk eden faturaları ertelenerek vade tarihi, gecikme zammı uygulanmaksızın taksitlendirme yapılmasına, mesken ve meskene bağlı tarife gruplarındaki abonelerin su birim tarife fiyatlarında 3.kademe uygulamasına ilişkin GASKİ Genel Müdürlüğüne yetki verildi. 


Haber Merkezi
12.05.2020


Yorum yap

Diğer Haberler