Sektöre yönelik özel ekonomik paket çıkarılmalı

Sektöre yönelik özel  ekonomik paket çıkarılmalı

Gaziantep Sigorta Acenteleri Dernek Başkanı İhsan Yiğit, sigorta acentelerinin zor bir dönemden geçtiğinin altını çizerken, sektöre yönelik özel bir ekonomik paketin çıkarılması ya da sektörün ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’ içerisine dahil edilmesi gerektiğini söyledi ve ekledi: “Sektör temsilcileri olarak bu zor dönemde devletimizden ve sigorta şirketlerinden yardım bekliyoruz.”

Tüm sektörleri olumsuz etkileyen Koronavirüs salgınının sigorta acentelerini de olumsuz etkilediğini belirten Yiğit, sigorta acentelerinin ülke ekonomisine yüzde 3 katkı sağladığını ifade etti. “Acentelerimiz çok zorlu bir süreçten geçmektedir. Çünkü bizlerin en önemli gelir kaynağı sattığımız poliçelerdir. Bu dönemde yüz yüze görüşme gerçekleştiremediğimizden poliçe satmakta zorlanıyoruz. İnsanlar ise yarının ne getirip ne götüreceğini bilmediğinden zorunlu trafik sigortasını bile ikinci plana atıyor” dedi.

Başkan Yiğit, Sigorta sektörünün mücbir sebepler dışında tutulmasının yanlış olduğuna dikkat çekerken “Sektörümüz mücbir sebepler kapsamına alınmadığından SGK, BAĞKUR, vergiler ve diğer ödemelerde herhangi bir ertelenme söz konusu değil. Ay sonu yaklaşıyor ve para kazanmakta zorluk yaşayan sektör temsilcileri, SGK, BAĞKUR, vergi, işyeri kirası ödemelerini ve çalışanların maaşlarını nasıl ödeyeceğini kara kara düşünmeye başladı. Bu giderler bir yere kadar kaldırılabilir, ama süreç uzarsa ne olacak?” diye sordu.

Koronavirüs salgınının ne zaman biteceğinin belli olmamasının hem sektörü hem de temsilcilerini tedirgin ve huzursuz ettiğini ifade eden Yiğit, “Devletimiz ekonomik çarkların durmaması ve işletmelerin bu zorlu süreci en az hasarla atlatabilmeleri için ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’ adında bir destek paketi açıkladı. Ama paketin içerisinde sektörümüzün olmaması bizleri derinden üzmüştür. Çünkü ülke genelinde 16 bin sigorta acentesi var ve 63 bin kişi istihdam edilmektedir. 63 bin kişiyi de aileleriyle birlikte düşünürsek 260 bin kişi bu sektörden ekmek yiyor. Dolayısıyla sigorta acentelerinin açıklanan paket içerisine alınmasını talep ediyoruz. Ayrıca SGK ödemeleri, vergi ödemeleri gibi kredilerinin ertelenmesi söz konusu. Bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanlığımızdan bir pozitif ayrımcılık bekliyoruz. Yani vergi ve SGK ödemelerinde indirim yapılmasını da istiyoruz" dedi.


Gaziantep Sigorta Acenteleri Dernek Başkanı İhsan Yiğit, konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Ayrıca bu süreçte devletimiz kadar sigorta şirketlerinin de desteklerini ve yardımlarını bekliyoruz. Attığımız adımlar ile gerek taksit oranında gerekse poliçe ödeme hususunda birkaç sigorta şirketi hassasiyet göstermiştir. Ayrıca COVİD-19 virüsünün özel sağlık sigortaları ve tamamlayıcı sağlık sigorta kapsamında salgın hastalıklar istinasına girmesi teminat dışı idi. Kapsam içerisine alınması için fazlası ile fedakarlık gösteren gerek SAİK İcra Kurulu gerek Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu gerek Sivil Toplum Kuruluşları gerekse Meslek Komiteleri gayretleri ile bu doğrultuda sigorta şirketlerinin bir çoğu sesimizi duyarak teminat kapsamına almıştır. Ancak meslek mensubu arkadaşlarımızın gelir kaynağı olan komisyonda bir yükselme söz konusu değildir. Satılabilirliliği düşen ürünü zorlu şartlarda satma gayreti gösteren acentelerin, poliçe adeti ve rakamı azaldıkça kazançları düşecek, ekonomik olarak zorluk yaşayacaklar. Dolayısıyla bu süreç bitene kadar sigorta şirketlerinin komisyon oranlarını artırmalarını, fiyatlarını revize etmelerini istiyoruz.”


Haber Merkezi
22.04.2020


Yorum yap

Diğer Haberler