Suriyelilerden bir sürü şikayet var

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında Gaziantep’i konuştu
Suriyelilerden bir sürü şikayet var

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin haftalık grup toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Kılılçdaroğlu’nun konuşmasının büyük çoğunluğunu Gaziantep’e ayırdı. Hafta sonunu 250 belediye başkanıyla beraber Gaziantep’te geçiren Kılıçdaroğlu, Gaziantep ziyaretinde kendisine iletilen sorunları TBMM’den duyurdu. Kılıçdaroğlu, “İktidar olduğumuzda ilk yapacağımız işlerden biri Suriyelileri Suriye'ye kardeşçe göndermek olacaktır. Irkçılık yapmıyorum, onların evlerini yollarını, köprülerini, hastanelerini hepsini yapacağız” dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında Gaziantep’i konuştu. CHP Lideri konuşmasında Gaziantep ziyaretinde kendisine iletilen sorunlara değinerek başladı. Gaziantep'te 500 bin Suriyeli olduğunu bazı rakamlara göre bu sayının 700 bine çıktığını ifade etti. Gaziantep'te Suriyelilerden bir sürü şikayet olduğunu ifade eden Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu vatandaşların özellikle kira artışı gibi konularda sorun yaşadıklarını ifade etti.

DAVULLA ZURNAYLA ÜLKELERİNE GÖNDERECEĞİZ

Bazı kesimlerin Suriyelilerden bedava işçi noktasında memnun olduğunu da ifade eden CHP Lideri Kılıçdaroğlu, iktidar olmaları durumunda Suriyeliler konusunda izleyecekleri politikalara değindi.  Kılıçdaroğlu, “Allah’ın izniyle iktidar olduğumuzda Suriyelileri Suriye’ye kardeşçe göndermek olacaktır. Suriye’de ve Ortadoğu’da barışı sağlayacağız. Sözümdür… Irkçılık yapmıyorum. Suriye'de, Ortadoğu'da barışı sağlayacağız. Onların evlerini yollarını, köprülerini, hastanelerini hepsini yapacağız. Avrupa Birliği finanse edecek. Davulla zurnayla ülkelerine gönderip, bütün Orta Doğu'da barışı sağlayacağız. Herkes bir yere not yazsın, görecekler bunu.

EN ÇOK DUYDUĞU CÜMLE “GELİN VE BİZİ KURTARIN”

Gaziantep ziyaretine dair açıklamalarına devam eden Kemal Kılıçdaroğlu, Gaziantepli belediye başkanlarıyla toplantılar yaptıklarını da söyledi. Şehir merkezini de gezdiğini ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu en çok duyduğu cümlenin “Gelin ve bizi kurtarın” olduğunu söyledi. “Hafta sonu üç günümüz Gaziantep’te geçti. Gaziantep’in bizim tarihimizde çok önemli bir yeri var. Milli Kurtuluş Savaşı destanının yazıldığı yerlerden birisi. Gaziantepliler kendi kentlerinin tarihi ile ne kadar övünseler iyidir,” diyen Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Biz tarihimize saygılıyız, biz bu topraklar için can veren herkese saygılıyız. Bütün gazilerimize saygılıyız. Gaziantep’in önemini o nedenle biliyoruz. Gaziantep aynı zamanda yabancı sermaye almadan, kendi iç dinamikleri ile büyüyen bir kent. Dolayısıyla Gaziantep’i aynı zamanda bir kurtuluş kenti, kültür kenti, tarım kenti olarak görüyoruz. Ziyaret ettiğim Gaziantep’in önemli insanları önümüzü göremiyoruz dediler. Endişe taşıyoruz Türkiye’nin geleceği açısında, bunları giderin diye bize söylüyorlar. Belediye başkanlarımız bütün ilçeleri gezdiler. İl merkezini de gezdiler, ben de gezdim. En çok duyduğumuz, “Gelin ve bizi kurtarın” oldu. Şunu söyledim, “Sizin iradeniz ile geleceğiz, Türkiye’yi aydınlığa çıkaracağız” dedim.”

KARAYILAN’IN MEZARINDA BİR ABİDE YOK

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin çalıştayı için geldiği Gaziantep'te, Antep'in kurtuluşunun kahramanlarından Şahinbey ve Karayılan'ın anıt mezarını ziyaret ettiğini anımsatarak, şöyle konuştu: “ Karayılan’ın mezarında bir abide yok. İl başkanımıza talimat verdim, orayı saygıyla anacağımız bir şekle dönüştürün diye. Vali ile görüşecek onlar yaparsa amenna yapmazsa Cumhuriyet Halk Partisi bunu üstlenecek. Biz tarihimize saygılıyız, bu topraklar için can veren herkese saygılıyım. Biz Türkiye’nin birliğini ve bütünlüğünün savunan kökleri kuvayi milliye dayanan bir partiden geliyoruz.”

GAZİANTEP’TE SURİYELİLERDEN BİR SÜRÜ ŞİKAYET VAR

Gaziantep ziyaretindeki gözlemlerini aktaran Kılıçdaroğlu, “ Gaziantep’i aynı zamanda bir kurtuluş, bir sanayi, bir gastronomi, bir tarım kenti olarak da görüyoruz. Ana ziyaret ettiğim Gaziantep’in önemli insanları önümüzü göremiyoruz dediler. Yatırım yapacağız önümüzü göremiyoruz, endişe taşıyoruz Türkiye’nin geleceği açısından. Bu endişelerimizi giderin diye bize söylüyorlar. Belediye başkanlarımız ilçeleri gezdiler. Ben de il merkezinde kısa bir gezi yaptım. En çok duyduğum sözcük, ‘gelin ve bizi kurtarın.’ Şunu söyledik; sizin iradenizle geleceğiz ve Türkiye’yi aydınlığa çıkaracağız. Hiç merak etmeyin. Gaziantep’te  Suriyelilerden bir sürü şikayet var, bir kısmı memnun. Bedava işçi çalıştırıyorlar… Bir kısmı da şikayetçi. Asgari ücretle çalışıyorum ev kiraları Suriyeliler yüzünden çok yükseldi diyor. Biz nasıl geçineceğiz diyor. Bazı rakamlara göre 500 bin, bazı rakamlara göre 700 bin Suriyeli var Gaziantep’te. Allahın izni, milletin izni ile iktidar olduğumuz zaman ilk yapacağımız iş Suriyelileri, Suriye’ye kardeşçe göndermek olacaktır. Irkçılık yapmıyorum, onların evlerini, köprülerini, yollarını, hastanelerini hepsini yapacağız. Avrupa Birliği finanse edecek. Davulla zurnayla ülkelerine gönderip, bütün Orta Doğu’da barışı sağlayacağız. Herkes bir yere not yazsın, görecekler bunu”

 


Mehmet Torun
22.06.2021


Yorum yap

Diğer Haberler