Üniversite şehri değiliz

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, “Bir şehre üniversite açmayı planlıyorsanız, o üniversiteyi dahi şehre göre planlamalıyız” dedi. Yılmaz, Gaziantep’in üniversite şehri olmadığını iddia etti.
Üniversite şehri değiliz

Büyükşehirleri üniversite şehri yapmanın çok zor olduğunu savunan Prof. Dr. Tamer Yılmaz, “Ben Gaziantep’in bir üniversite şehri olmadığını düşünüyorum. Eskişehir’e üniversite şehri diyebilir ama bunu Gaziantep için söylemek mümkün değil. Gaziantep’te 4 üniversitede, ortalama 50 bin öğrenci mevcut. Bu sayı ile Gaziantep’e üniversite şehri diyemeyiz” görüşünde.

Gaziantep’teki üniversitelerin halkla iç içe olabilmesi için bir takım çalışmalar yapması gerektiğini söyleyen Yılmaz, şunları söylüyor: “Eğer öyle bir şey olacaksa belediyelerimiz, valimiz ve sivil toplum kuruluşları birlikte hareket etmeli. Yani onu beraber planlamamız lazım”

Hasan Kalyoncu Üniversitesi şehirle bütünleşme adına tabuları yıkıyor. Vatandaşları üniversiteye çekmek için radikal kararlara imza atmaya hazırlanan HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, “isteyen, istediği zaman buraya gelmeli. Üniversitemizi şehrin bir parçası gibi görmeli. Bizim kapımız herkese açık. Bunun örneklerini Avrupa’da görmek mümkün. Biz bunu başaracağız” dedi.

 


Mehmet Torun
9.06.2015


Yorum yap

Diğer Haberler