Yargıda isyan yayılıyor

Gaziantep Barosu Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki adli yıl açılışına katılmama kararı aldı
Yargıda isyan yayılıyor

Yargıtay Başkanlığı’nın 2019-2020 ‘adli yıl’ açılış töreninin Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı sarayında yapılmasını boykot ederek 2 Eylül’deki törene katılmayacaklarını açıklayan baroların sayısı her geçen gün artıyor. Gaziantep Barosu’da boykota katılarak davete katılmayacağını bildirdi. Gaziantep Barosu  Başkanı Av. Bektaş Şarklı imzasıyla yayınladığı açıklamada, hukuk fakültelerinden başlayarak savunmanın karşı karşıya olduğu pek çok soruna dikkat çekti.

 İzmir, İstanbul, Ankara, Adana, Amasya, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Düzce, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Kırklareli, Kocaeli, Muğla, Muş, Ordu, Şanlıurfa, Van, Zonguldak, Malatya, Tunceli baroları, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun katılacağını açıklamasına karşın, söz konusu törene katılmayacaklarını açıkladı.

2019-2020 ADLI YIL AÇILIŞINA KATILMIYORUZ

Gaziantep Barosu  Başkanı Av. Bektaş Şarklı imzasıyla yayınladığı açıklamada, hukuk fakültelerinden başlayarak savunmanın karşı karşıya olduğu pek çok soruna dikkat çekti. Açılışın yargı bağımsızlığını zedeleyeceği vurgulanan açıklamada, "Samimî görmediğimiz ve idarenin denetiminde yapıĺmasının yargı bağımsızlığı ilkesini zedeleyeceğini düşündüğümüz  2019-2020 adlı yıl açılışına ilişkin toplantıda yer almayacağımızı, bundan sonra da eleştirimizi ve tavrımızı net olarak ortaya koymaktan çekinmeyeceğimizi de  kamuoyuna saygı ile bildiririz."

YARGI BAĞIMSIZLIĞI İLKESİ ZEDELENECEK’

Baro Başkanı Avukat Bektaş Şarklı’nın imzasıyla yapılan yazılı açıklamada. Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı ilkesinin gerçekçiliğini yitirdiğini belirtilerek, şöyle denildi: Gaziantep Barosu Yönetim Kurulu olarak seçildiğimiz günden bugüne kadar sorunların çözülmesi için diyalog yolu tercih edilmiştir. Bu bağlamda Cumhurbaşkanlığı Sarayında yapılan "Yargı Reformu Strateji " toplantısına yine Yönetim Kurulu kararıyla katılım sağlanmıştır.Bu toplantıda ilan edilen Hukuk fakültelerinin taban puanının 100 Bine çekilmesi, kontenjanların düşürülmesi, avukatlık mesleğine alımda sınav şartı konulması, vergi konusundaki iyileştirmeler, yeşil pasaport ve tutuklamalarla ilgili açıklamalar olumlu görülmüş ve desteklenmiştir. Ancak gelinen süreçte yargı reformu strateji toplantısındaki açıklamaların tam aksine 4 tane yeni hukuk fakültesi açılmış, hakim-savcıların verdiği kararlar nedeniyle sürgün politikası devam ettirilmiş, Hakim-Savcı alımlarında liyakat ilkesine yine uyulmadığı gözlemlenmiş, Avukatların dosya incelemesindeki sorunlar yine devam etmiş, duruşma salonlarından Avukatlar yaka paça dışarı atılmış, vergisel sorunları çözüme ulaştırılmamış, yeşil pasaport konusunda herhangi bir adım atılmamış -kaldı ki Türk Yargı Sisteminin çok ciddi sorunları dururken Meclis bu süreçte tatil yapmayı tercih etmiştir- Adliyelerdeki Baroların otopark ve Baro odası talepleri konusunda herhangi ciddi ve somut adım atılmamıştır. Yargıda hedef süre uygulamasının kağıt üzerinde kaldığı, kararnamelerle görevlerine başlayan hakim ve savcıların dosyaları ele alıp inceleyememesinden kaynaklı yaşanan gecikmeler nedeniyle de yargıya duyulan güvenin git gide azaldığı, ilk derece mahkemelerinin sayılarının artırılması,adliye binalarının genişletilerek bölge adliye mahkemesi sayılarının artırılması ile gelişme amaçlanırken aksine hukuk dünyasında gerilemenin yaşandığı, adliyelerin avukatların da “işyerleri” olduğu gerçeğinin kabul görmediği bir dönemde yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı ilkesinin ne kadar gerçekçi olduğu hususunda tereddüt hasıl olması malesef kaçınılmazdır.Gelinen bu süreçte Gaziantep Barosu Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri olarak yukarıda sayılan problemlerin çözümü konusunda somut ve ciddi adımlar atılmasını beklemekteyiz. Kısacası "samimiyet" beklemekteyiz. Gaziantep Barosu olarak dün de bugün de Türk yargısının yapısal sorunlarının çözümü konusunda olumlu gördüğümüz her adımı desteklemeye devam edeceğiz. Ancak, samimî görmediğimiz ve idarenin denetiminde yapiĺmasının yargı bağımsızlığı ilkesini zedeleyeceğini düşündüğümüz 2019-2020 adlı yıl açılışına ilişkin toplantıda yer almayacağımızı,bundan sonra da eleştirimizi ve tavrımızı net olarak ortaya koymaktan çekinmeyeceğimizi de kamuoyuna saygı ile bildiririz.”

 


Mehmet Torun
19.08.2019


Yorum yap

Diğer Haberler