Yeniden turuncuyuz

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Günlük Covd-19 Tablosunda değişime gidildiğini ve il bazında ilk doz yerine en az iki doz aşı olanlarının oranlarının paylaşılacağını duyurdu.
Yeniden turuncuyuz

 İlk doz aşılamada yüzde 84 oranına ulaşarak Mavi Kategoride bulunan Gaziantep, ikinci doz aşılamada turuncu kategoride yer aldı. Orta riskli iller arasında yer alan kentte aşılama oranları, PCR testi zorunluluğu getirilmesinin ardından arttı.

Söz konusu paylaşımda ilk doz aşılamada mavi kategoriye yükselen Gaziantep’in durumuna da yer verildi. İki doz aşılamanın yüzde 57 seviyelerinde olduğu Gaziantep, bu oran ile orta riskli iller arasında yer aldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "18 yaş ve üstü nüfusumuzda en az iki doz aşı olanların oranı yüzde 50’yi geçti" ifadelerini kullandı.

Covid-19 Salgını ile mücadele devam ediyor. Ülke genelinde kontrolsüz Normalleşme ve salgında yeni varyantların ortaya çıkması sonucu vaka oranları yükseldi. Günlük vaka oranlarının 27 bin, ölümlerin 230’larda olduğu ülke genelinde, okullarında açılması ile birlikte vaka sayılarının daha da yükselmesinden endişe duyuluyor.

İKİ DOZ AŞI ORANLARI PAYLAŞILACAK…

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, “Günlük Covid-19 Tablomuz değişti. Bugünden itibaren, il bazında, ilk doz yerine, en az iki doz aşı olanların oranlarını paylaşacağız. Aşılarımızı yaptırarak vaka sayılarını düşürelim, can kayıplarımızı azaltalım. İlk doz aşıda önemli bir mesafe kaydettik” ifadelerini kullandı. Bakan Koca tarafından yapılan açıklamanın ardından iki doz aşı olma oranları paylaşılmaya başlandı.

“TURUNCU KATEGORİDEYİZ”

Bakan Koca tarafından yapılan paylaşımda Gaziantep’e ilişkin veriler de yer aldı. Bu verilere göre, ilk doz aşılamada yüzde 84 oranına ulaşarak Mavi Kategoride bulunan Gaziantep, ikinci doz aşılamada turuncu kategoride yer aldı. Orta riskli iller arasında yer alan kentte aşılama oranları, PCR testi zorunluluğu getirilmesinin ardından arttı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, günlük corona virüsü tablosunun bugün itibariyle değiştiğini duyurarak, artık il bazında ilk doz yerine en az iki doz aşı olanların oranlarının paylaşılmaya başlandığını belirtti. En az iki doz aşı olmuş 18 yaş ve üstü nüfusun bilgilerinin yer aldığı haritada 14 kentteki oran yüzde 55’in altında. Verilere göre; Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Şırnak, Batman, Siirt, Hakkari, Bitlis, Van, Bingöl, Bayburt, Muş, Ağrı ve Iğdır kırmızı kategoride yer alıyor. Paylaşılan güncel haritaya göre, aşılanma oranı Şanlıurfa’da yüzde 41.3, Mardin’de yüzde 45.3, Şırnak’ta yüzde 49.9, Hakkari’de yüzde 53, Van’da yüzde 54.3, Bitlis’te yüzde 46.6, Siirt’te yüzde 48.7, Batman’da yüzde 46.6, Diyarbakır’da yüzde 46.9, Bingöl’de yüzde 50.5, Muş’ta yüzde 46.8, Ağrı’da yüzde 50.2, Iğdır’da yüzde 52.7 ve Bayburt’ta yüzde 54.5 oldu. İl bazında en az iki doz aşı olanların oranının yer aldığı tabloda Kırklareli birinci sırada yer aldı. Kırklareli'yi sırasıyla Muğla, Eskişehir, Çanakkale, Amasya, Edirne ve Ordu izledi. Bakan Koca da yeni haritayı paylaşarak aşı çağrısında bulundu. Koca, “Aşılarımızı yaptırarak vaka sayılarını düşürelim, can kayıplarımızı azaltalım. İlk doz aşıda önemli bir mesafe kaydettik” dedi.


Mehmet Torun
21.09.2021


Yorum yap

Diğer Haberler