Zeugma Mozaik Müzesindeki Müdürü Kimler Koruyor?

“Daha önce Müze Müdürünün usulsüzlükleriyle ilgili tutanak tutan ve Kültür Bakanlığına şikâyet eden bir gişe görevlisinin işten çıkarıldığı ile ilgili iddialar doğru mudur?”  
Zeugma Mozaik Müzesindeki Müdürü Kimler Koruyor?

“Arkeolog Merve Kaçmış’ın intiharında Kültür Bakanlığının sorumluluğu da bulunmaktadır.”

Görevi kötüye kullanma, usulsüzlükler, çalışanlara baskı, mobing ve hakaretlerin yaşandığı Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi son yaşanan intihar vakasıyla Bakanlığın dikkatini çekti. 

CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesinde yaşanan usulsüzlükleri ve intihar vakasını Türkiye Büyük Millet Meclisine taşıyarak önemli sorulara cevap aradı.

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesiyle ilgili bugüne kadar birçok şikâyetin bulunmasına karşın tutanak tutulan idarecilerin usulsüzlükleriyle ilgili Kültür Bakanlığına yapılan başvurulara rağmen gerekli soruşturmaların yapılmaması bugün yaşanan intihar olayını tetiklemiştir diyen Yılmazkaya, “Arkeolog Merve Kaçmış’ın intiharında Kültür Bakanlığının sorumluluğu da bulunmaktadır” dedi.

“Aynı müdür döneminde başka bir personelin yaşamını yitirdiği doğru mudur?”

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesinde Arkeolog olarak çalışan Merve Kaçmış’ın 13 Ocak’ta yaşamına son vermesi ile ilgili çalıştığı kurumda gördüğü mobing ve 150-200 adet tarihi eserin usulsüz bir şekilde üzerine geçirmesiyle ilgili iddialara ilişkin, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a cevaplaması için yazılı soru önergesi veren CHP’li Vekil konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

Daha önce Müze Müdürünün usulsüzlükleriyle ilgili tutanak tutan ve Kültür Bakanlığına şikâyet eden bir gişe görevlisinin işten çıkarıldığı ile ilgili iddiaları Bakan Ersoy’a soran Yılmazkaya, Yaz aylarında günlük 10-15 şikâyeti bulan müzedeki ziyaretçilerin dilekçelerini Müze Müdürü tarafından yırtıldığı ve gerekli yerlere bildirmediğiyle ilgili bu güne kadar neden bir işlem yapılmadığını da sordu.

“Zeugma Mozaik Müzesinde Arkeolog olarak çalışan Merve Kaçmış’ın yaşadığı mobing ve baskılarla ilgili Bakanlığın bilgilendirildiği ama bu şikâyetlerle ilgili bir işlem yapılmadığı doğru mudur?” diye soran Yılmazkaya, “Gaziantep Zeugma Mozaik Müze Müdürü ile ilgili bugüne kadar kaç şikâyet bulunmakta? Bu şikâyetlerin kaçı işleme alındı? Sonuçlanan var mı?  Müdüre yönelik birçok şikâyetin olmasına rağmen mobing davalarının açıldığı ancak yetkililerinin bu duruma sessiz kaldığı yönünde müze personelinin iddiaları bulunmakta. Bu şahıs hakkındaki şikâyetlerin dikkate alınmaması ya da herhangi bir inceleme ve soruşturma başlatılmaması veya müfettişlerin olayları kapatmasıyla ile ilgili bir işlem yapacak mısınız?” dedi.

“Bu Müze Müdürünün Bakanlık tarafından korunduğu yolundaki iddialara ilişkin bir açıklamanız var mı? Yoksa bu şahıs Kültür Bakanlığı tarafından korunmakta mıdır?” iddialarını Bakan Ersoy’a soran Yılmazkaya önergesinde şu sorulara cevap aradı;

“Müdürün kendine yönelik ekip kurma amacıyla başka çalışanlara uyguladığı mobing ve baskılar sonucu birçok şikâyetin olduğu hatta istifa eden personelin olduğu doğru mudur? Aynı müdür döneminde başka bir personelin yaşamını yitirdiği doğru mudur? Konuyla ilgili bir incelemeniz oldu mu? Müzenin taşınması sırasında bazı eserlerin ortadan kaybolduğu bununla ilgili müze içinde birçok olayın yaşandığı, Bakanlığa konuyla ilgili ihbarların yapılmasına karşı bir işlem yapılmadığı doğru mudur? Kamuoyunu aydınlatıcı bir açıklamanız olacak mı? 

150-200 adet tarihi eserin ortadan kaybolduğu iddiaları ile ilgili Bakanlığınızın mantıklı bir açıklaması var mı? Bu iddialar doğru ise bu güne kadar neden hiç haberiniz olmadı? Son yaşanan gelişmeler ışığında müzelerdeki güvenlik zafiyetleriyle ilgili bir çalışmanız olacak mı?

Daha önce Müze Müdürünün usulsüzlükleriyle ilgili tutanak tutan ve Kültür Bakanlığına şikâyet eden bir gişe görevlisinin işten çıkarıldığı ile ilgili iddialar doğru mudur?  Yaz aylarında günlük 10-15 şikâyeti bulan müzedeki ziyaretçilerin dilekçelerini Müze Müdürü tarafından yırtıldığı ve gerekli yerlere bildirmediğiyle ilgili iddialar ve şikâyetler konusunda bugüne kadar Bakanlığınızın bir çalışması oldu mu?”Bülten

 


Haber Merkezi
18.01.2020


Yorum yap

Diğer Haberler