Müslüm SARI

Müslüm SARI

22 Kasım 2019 00:22:00

DÖVÜL(DAK)

Tarihte silinmeyen izler.

Özellikle kırsal kesimdeki kadınların asırlardır vücutlarına yaptırdığı dövmeler, canlarını çok acıtmasına rağmen güzelliğin sembolü olarak kullanılmaya devam ediliyor.

Dövülün yapılışı modern dövmenin yapılışı ile aynı mantığa dayanıyor. Deri, iğne ile yaralanıyor ve yaranın içine iğnenin ucundaki boya akıtılıyor. Dövülü özel kılan, malzemeleri: Yeni kız çocuk doğurmuş bir annenin sütü (inanışa göre dövmeyi daha kalıcı kılıyor) ile çıra isi karıştırılıyor. Karışımdan elde edilen mürekkep iğne ile deriye işleniyor. Dövme bitince de temiz bezle sarılıyor.

BARAKLARDA DAK (DÖVME ) KÜLTÜRÜ....

Baraklarda “dak” örnekleri de vardır. “Dak” dövme demektir. Vücuda farklı amaçlar için yapılır. Büyüden korunmak için, bereket için, hastalığın iyileşmesi için v.s. Korunma ile ilgili ya da ait olduğu toplum ile ilgili simgesel olarak da yaptırılabilir. Genç, yaşlı hemen hemen pek çok kişi bunu yaptırır.

Kadınların üçgen şeklinde yaptırdıkları dövmede üçgenin üç köşesi Hz. Ali, Hz. Osman ve Hz. Ebu Bekir’i simgelemektedir. Bu üç kutsal kişinin nazarı tek bir noktada toplayıp yok edeceklerine inanılır.

Mardin’de genellikle kadınlarda görülen “dek”, genel anlamda karşı cinse daha güzel ve çekici görünmek için yapılıyor. Motifler çekicilik, bereket, güzellik ve güç anlamlarını taşıyor. Nazara karşı koruduğuna inanılanlar da var.

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları