Muhammed Özdemir

Muhammed Özdemir

8 Eylül 2018 09:55:00

EĞİTİM VE GELİŞMEK

Herkesin bildiği gibi Türkiye için önemli bir sanayi şehriyiz. İş imkanları, ülke ihracatına verilen katkı ve bunlarla birlikte gelen ekonomik refah bu toprakları cazibe merkezi yapıyor.

 

Peki bunlar yeterli mi ? Tabi ki hayır. Neyseki Gaziantep, sanayi, tekstil, tarih turizmi ve gastronomi gibi birçok alanda kendini geliştirip, en önemlisi de tek bir alana tıkalı kalmayarak dünyaya açıldı.. Kaldıki hakiki manada metropol bir şehir olmanın temel şartları diyebiliriz bunlara.

 

Tüm bunların yanında bu kadar gelişmiş, kalabalık ve ulusal/uluslararası arenada ses getirmiş bir şehrin eğitim alanında vasatın bile altında olması trajik. Aranızda Oxford’u duymayan var mı ? ( Türkiye’de gazete okuyup Oxford’u bilmeyen yoktur diye farzediyorum. ) Peki nedir bu Oxford ? Oxford 53 milyonluk İngiltere’nin 150 bin nüfuslu küçücük bir şehri.. Ama adını tüm dünya biliyor... Mesele de bu işte. 600 bini aşan “öğrenci nüfusu” ile Gaziantep sadece bu anlamda bile Oxford’un 4 katı.. Üstelik onlarca uluslararası öğrencisi bulunan Gaziantep bırakın uluslararası arenayı ülke bazında bile dipte yer alıyor konu eğitim olunca..

 

Benim derdim şehrim, şehrimin kalkınması, her anlamda kalkınması. Sistemli ve planlı bir işleyişle hiçbir şey imkansız değildir. Eğitim’in üst düzey olduğu yere üst düzey insan gelir, üst düzey insanın geldiği yer gelişir, kalkınır, refaha, üne kavuşur. Yani eğitim gelişirse şehir de gelişir, her dalda gelişir. İyi bir hukuk tıp fakültesinin olduğu yere iyi öğrenciler gelir, iyi hastaneler yapılır ve orada çok daha iyi sağlık hizmeti verilir. Tüm bunlar da senin şehrini cazibe merkezi yapar.

 

Yukarıda yazılanları idrak edip fiiliyata sokacak bir düzen gelmediği sürece bu düzen bizi (d)üzer... Gelişmeyen toplumlar yok olmaya mahkumdur ve gelişmenin temel şartı da eğitimdir. Eğitime yatırım yapan bir toplum olma dileğiyle..

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları