Tekin Albayram

Tekin Albayram

31 Mart 2018 00:00:00

Ekonomiye tedbir…

Türkiye’nin 2017 yılı büyüme rakamları açıklandı. Açıklamaya göre, 2017 yılında, 2013'ten beri en hızlı yıllık büyümeye imza attı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılına ilişkin üretim yöntemiyle hesaplanan gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Türkiye ekonomisi geçen yıl yüzde 7,4 büyürken yılın son çeyreğindeki büyüme oranı yüzde 7,3 oldu.

Üretim yöntemine göre cari fiyatlarla GSYH, 2017'de bir önceki yıla göre yüzde 19 artarak 3 trilyon 104 milyar 907 milyon lira olarak gerçekleşti.

GSYH'yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde, 2017 yılında zincirlenmiş hacim endeksi olarak tarım sektörünün katma değeri yüzde 4,7, sanayi sektörünün yüzde 9,2 inşaat sektörünün ise yüzde 8,9 arttı. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri de 10,7 artış kaydetti.

Türkiye ekonomisi, 2016 yılında darbe girişiminin olduğu üçüncü çeyrekteki gerilemesinin ardından 5 çeyrek üst üste büyüme kaydetti ve 2017'nin son çeyreğinde yüzde 7,3 büyüdü. Geçen yıl yüzde 7,4'lük büyüme yakalayan Türkiye ekonomisi, OVP hedefini 1,9 puan aştı.

 

xxx

 

Bu rakamlar sevindirici, gelelim söyleyeceklerimize…

Yani, büyümenin vatandaşa, esnafa, sanayiciye, daha doğrusu sokağa yansımasına…

Türkiye büyüyor güzel de, bunun yansımalarını biz neden göremiyoruz?

Kime sorsam şikayetçi. piyasada sıcak para yok, herkes ödemelerin yapılmamasından, tahsilatların gerçekleşmemesinden dert yanıyor.

Hele, Gaziantep gibi bir sanayi şehri olunca, ekonomik sıkıntı çok daha derinden hiissediliyor. Vadeler iyice uzamış durumda. Ödenmeyen çekler, senetler.

Daha da kötüsü, son dönemde kulağımıza gelen işten çıkarma haberleri.

Ak Parti, iyisiyle kötüsüyle, ekonomiye artık bir çare bulmalı. Türkiye birinci gündemine ekonomiyi almalı, ekonomiyi konuşmalı. Piyasalar bir can suyu bekliyor.

Gaziantep’te sokağa girin, esnafla, işadamıyla konuşun, ne demek istediğimi anlarsınız?

Bakalım, hükümet bu konuda ne gibi önlemler alacak, ekonomiyi canlandırmak için neler yapacak?

Merakla bekliyoruz…

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları