Ahmet Kolsuz

Ahmet Kolsuz

3 Nisan 2019 00:11:00

HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ ve İLKER BAŞBUĞ

Türkiye Cumhuriyeti’nin 26.Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ komutanımızın yazdığı birçok eseri, okumaya gayret etmekteyim. Komutanımızın eserlerinde dikkatimi çeken en önemli nokta: Doktrinsel birikiminin yanında hukukun üstünlüğü ilkesine olan saygı ve inancı olmaktadır. Yazdıklarından örneklerle konuyu açmak isterim:

   1-) 8 Ekim 2013 tarihli yazısında Prof. Dr. Sami Selçuk ve Prof. Dr. İzzet Özgenç hocalardan atıf yaptıktan sonra ulaştığı şu sonuca dikkat çekerim: Adalet, bir ülkenin her şeyidir. Adaletin olmadığı bir yerde, diğer şeylerin var olmasının hiçbir anlamı yoktur.

   2-) 25 Kasım 2013 tarihli “Sokrates’in Tarihi Savunması” adlı yazısında şu değerlendirmesine dikkatlerinizi veriniz: Sokrates, savunmasında her zaman yasalara saygılı olduğunu ve herhangi bir suç işlemediğine inandığını söylemiştir. Ancak, onun, hayatta kalabilmek için yalvarıp yakarmaması, pişmanlık belirtileri göstermemesi, af dilememesi üzerine yargıçlar onu suçlu bulmuşlardır. Herhalde Sokrates, yargıçların nasıl bir karar vereceğini en başından beri tahmin ediyordu. Atina’da mahkemede ‘sayın yargıçlar’ ifadesi kullanılıyordu. Ancak Sokrates yargıçlara güvenmediğini belirtmek için mahkemede bilinçli olarak 44 kez ‘Atinalılar’ hitabını kullanmıştır. Yalnızca mahkeme kararının açıklanmasından sonra, kendisi lehine oy kullanan yargıçlara hitaben 4 kez ‘sayın yargıçlar’ hitabını kullanmıştır.

   3-) Ocak 2019 tarihli önsözünde ise komutanımızın, hukukun üstünlüğü üzerine yazdığı şu cümleler hafızalara kazınmalıdır: Yeni bir yılın ilk günlerindeyiz. Bundan yüz yıl önce Samsun’a çıkan Mustafa Kemal Atatürk, gerçekleştirdiği mucize ile Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdu. Türk milletine de “çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkılmasını hedefini” verdi. UNUTULMASIN Kİ, BU HEDEFE ULAŞMANIN VAZGEÇİLMEZ ŞARTLARINDAN BİRİSİ, “HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ” BU ÜLKEDE HAKİM KILMAKTIR.

Türk subayının tarih, coğrafya, fen bilimleri, hukuk ve daha birçok disiplinde yeterli bilgi sahibi olmasına şaşırmamak gerekir. Harp Akademilerinde öğrencilere meseleler üzerine çalışırlarken önce karar verip sonra gerekçelerini yazmalarının, son derece yanlış olduğu öğretilmektedir.

Org. İlker Başbuğ komutanımızın da hukukun üstünlüğü üzerine Sami Selçuk’tan Sokratese İzzet Özgenç’ten Mustafa Kemal Atatürk’e kadar geniş bir yelpazede konuları tartıştırması da önce gerekçe oluşturup daha sonra karar verdiğinin en önemli ispatıdır.

Yazımın sonuna gelirken akıllardan silinmemesi gereken Paşamızın şu sözleriyle kapatmak isterim:

Aziz Milletim!

Ulus devlet yapısını koruyamadan, milletin bütünlüğünü koruyamazsınız.

Üniter devlet yapısını koruyamadan, ülkenin bölünmezliğini koruyamazsınız.

Laik devlet yapısını koruyamadan demokrasiyi, insan haklarını koruyamazsınız.

Sosyal devlet yapısını oluşturamadan, insanlarınızı layık oldukları refah seviyesine taşıyamazsınız. Hukuk devleti niteliğini, hukukun üstünlüğünü koruyamadan, devletin ve ülkenin geleceğini koruyamazsınız.

Her şeyden önemlisi bağımsızlığınızı koruyamazsanız, bugün sahip olduğunuz maddi ve manevi hiçbir şeyinizi koruyamazsınız.

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları