Serdar Göçmen

Serdar Göçmen

20 Haziran 2020 00:21:00

Nakitsiz Ödemeler Dönemi

 Litvanya , Vilnius’da yerleşik önemli bir finans teknolojisi sağlayıcısı olan SDK.finance, Avrupa Birliği'nin ve İngiltere'nin herhangi bir ülkesi tarafından verilen finansal lisansa sahip tüm şirketler için 1 Yıllık ödeme ertelemesi önerisini açıkladı.  Girişim, toplumun küresel COVID-19 salgınının olumsuz ekonomik etkisini en aza indirmesine yardımcı olmayı amaçlıyor.

 Ekonomist olarak görüşüm; sınırları kapatmak, karantina ve restoran ve dükkanları kapatmak, işletmelerin iflasa ve insanları yoksulluğa götüren eylemlerdir.  Avrupa Birliği ekonomisinin bel kemiği olan ve GSYİH'daki toplam katma değerin yaklaşık %57'sine sahip olan küçük ve orta ölçekli işletmeler bugün özellikle çok savunmasızdır.

 SDK.finance ise sahip oldukları çekirdek teknolojisine 1 yıl boyunca ücretsiz erişime açık olacağını duyurdular.  Gelecek mali yıl için herhangi bir kiralama ödemesi yapmadan yazılımlarını edinmeleri için AB ve İngiltere'de geçerli bir lisansa sahip tüm finansal kuruluşlara teklifte bulundular.

  Ayrıca finansal şirketler piyasa iyileşene kadar erteleyerek finansal şirketler, işletmeler için işlem ücretlerini düşürebilir. İşletmelerde müşterilerine indirim yapabilir.  Toplum olarak hepimiz bu ekonomik krizden kendimizi korumaya yardımcı olmalıyız.

 Bu tür kriz döneminden sonra yardım amaçlı kullanıma açılan sınırlı süreli kullanım sonunda ise müşteri yazılımı kiralamaya veya kaynak koduyla satın almaya karar verebilir.  Yine de ek yazılım geliştirme ve sunucuların maliyeti için ücret alabilirler. 

 COVID-19 krizinden sonra temassız ve çevrimiçi ödemelerin daha popüler olmasını bekleniyor.  Nakitsiz ödemeler dönemi için yeni bir çağ başlamış olacak.

 Nakitin sona ermesiyle, dolandırıcılığın önlenmesi ve her türlü siber güvenlik ve sosyal mühendislik, hack önleme her zamanki gibi önemli hale gelecektir.  Bunun arkasındaki büyük işlem hacmi ve veriler, Makine Öğrenimini bir terimden tüm ödeme sağlayıcıları için sahip olunması gereken işlevselliğe dönüştürecektir.

 İnsanları bir hastalıktan korumak amacıyla ATM'ler, kart okuyucuları, PIN panelleri, biyometri gibi kamu cihazlarıyla çalışma şeklimizde ve hatta kendi akıllı telefonlarımızla çalışma şeklimizde önemli değişiklikler bekleyebiliriz. 

 Söylemeye gerek yok, ATM'ler ve PIN panelleri artık biyoloji açısından güvenli değildir ve bu NFC ve RFID teknolojileri için bir şanstır. Çünkü bu teknoloji enfeksiyon yayılma riskini azaltabilirler.  Parmak izleri veya kısa menzilli iris tarayıcı gibi geleneksel biyometrik aygıtlar bile orta menzil tanımlama ve iletişim teknolojileri gibi alternatiflerle değiştirilebilir.  Şu anda, bir hesap sahibinin tüm tanımlama ve onay döngüsü, iş süreci tasarımcıları ve altyapı sahipleri için büyük bir zorluktur.

 Çevrimiçi dağıtım hizmetlerinin ve e-ticaretin büyümesiyle, Machine2Machine ödemeleri gibi bir bilim-kurgu sürecinin teoriden gerçeğe dönüşmesini bekliyoruz.

 SDK.finance gibi bir çok ödeme teknolojisi satıcısı, yeni bir dönem başlıyor. Aynı zamanda bu değişim  büyük bir teknoloji zorluğu ve fırsatları beraberinde getiriyor.  API-ilk paradigması, Makine Öğrenimi, Temassız teknolojiler ve güçlü mühendislik ekibi ile geleceğin en yüksek standartlarını karşılamaya hazırlanmalıyız. Teknolojinin gelecek sağlıklı nesiller için virüslere karşı bir meydan okumasıdır.

 

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları