Mehmet Demir

Mehmet Demir

30 Mayıs 2021 19:48:00

Normalleşelim normalleşmesine de...

Yarın, ikinci kez normalleşmeye geçmeye hazırlanıyoruz.

2020 Mart ayından bu yana başımızdaki koronavirüs belasının ardından, Türkiye ilk normalleşme sürecine 1 Mart 2021'de geçmişti. Ancak, kısa süre sonra, vaka artışının rekor boyutlara ulaşması ve 3.pik ile birlikte, yeniden yasaklarla karşı karşıya kalmıştık.

1 Haziran'da, yani yarın 2.kez kısmı normalleşmeye geçmeye hazırlanıyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün gerçekleşecek olan Kabine Toplantısı'nın ardından, normalleşme sürecinin detaylarını kamuoyu ile paylaşacak.

Beklentiler, cafe ve restoranların açık bölümlerinde belli bir oranda müşteri kabul edilmesi, düğün salonu gibi işletmelerin açılması, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının sona erdirilmesi... Buna ilave olarak, bir çok kısıtlamanın daha kaldırılması söz konusu...

Aşı çalışmalarının yeniden hız kazanması ve 30 milyona yaklaşmasıyla birlikte, Temmuz ayı ortalarından itibaren, korona ile mücadelede ciddi bir rahatlama söz konusu olacak gibi. Eylül-ekim ayında yerli aşı hayatımıza girdiğinde, yıl sonuna korona belasından kurtulmuş olarak girme ihtimalimiz yüksek gibi gözüküyor.

Koronayı elbet yeneceğiz de, ekonomik anlamda bu kadar emin konuşabiliyor muyuz?

Gaziantep gibi ihracat ağırlıklı sanayi kentinde, ekonomik daralmayı, büyük sanayi kuruluşlarının hissetmediği bir gerçek. Hatta, özellikle tekstil, gıda, ambalaj ve halı sektöründe tarihinde hiç görülmeyen iş hacminin görüldüğünü söylemem gerek. Ancak, özellikle küçük esnafın, hizmet sektörünün bu durumdan çok olumsuz etkilendiğini de kabul edelim.

1.5 yıla yaklaşan sürecin ekonomik yansımalarını özetleyecek olursak, küçük esnaf için çok zor geçtiğini, hatta bir çoğunu bitirdiğini kabul edelim. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik şartlar nedeniyle, desteklerin de minimum seviyede kalması, sürecin zor geçmesinde çok daha etkili oldu. Ciro kaybı, kira desteği, hibe gibi yardımların kimseyi rahatlattığını söylemek imkansız. Hatta, tanıdığım bir çok hizmet sektörü temsilcisi, bu desteklere başvuru bile yapmadı.

Kabul edelim, hizmet sektörü, küçük esnaf, 3 bin - 5 bin TL değil, önünü görmesini sağlayacak projeler bekliyor. Önümüzdeki normalleşme sürecinde, hükümetin hiç bir yaraya merhem olmayan küçük destekler yerine, işletmelerin kısa sürede eski iş hacmine ulaşmasını sağlayacak çalışmalar yapması çok daha yerinde olur görüşündeyim. 

XXXXX

CHP'de kongreler süreci neden başlamıyor?

CHP'nin Haziran ayında genel merkez üst kadrosu ve 250 yerel yönetici ile 3 gün Gaziantep programını düzenleyecek olmasını, "Ufukta erken seçim mi var" diye okumamak mümkün değil.

Halen il ve ilçe başkanları olmayan, kayyumla yönetilen, metropolde belediye başkanı bulunmayan CHP'nin, yerel yönetimler toplantısını neden Gaziantep'te yaptığı üzerine kafa yorduğumda, erken seçimden başka bir şey aklıma gelmiyor.

İstanbul-Ankara-Antalya-Adana gibi yıllardır Ak Parti belediyeler tarafından yönetilen büyükşehirleri, son seçimde almayı başaran CHP, eski kalesi Gaziantep'e anlaşılan göz dikmiş.

Siyaset hedef işidir. CHP'nin, Kemal Kılıçdaroğlu'nun bunu hedeflemesi kadar doğal bir şey yok. Ancak, CHP bunu başarmak istiyorsa, önce 45 günlüğüne atadığı kayyumun Parti'de kongreler sürecini başlatmasını sağlamalı...

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları