Mehmet Demir

Mehmet Demir

28 Mart 2021 20:06:00

Şamil Tayyar sonrası, Gaziantep siyasetinde kartlar yeniden dağıtılacak 

Geçen hafta Gaziantep siyasetini değerlendirdiğim yazımdaki, Ak Parti MKYK ile ilgili görüşümü yeniden hatırlatarak bugünkü yazıma başlayayım.

 
Bir hafta önce cümlesi cümlesine aynen şöyle yazmıştım.
"...Yeni dönem MKYK'sında kim olacak? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan özellikle MKYK'sında her zaman çok fazla değişim yapıyor. Bu dönemde hele bir de sıkıntılı dönemi dikkate alacak olursak ciddi bir değişim beklentisi var. Bu bağlamda Merve Tatar'ın yerine Gaziantep'ten siyasi ağırlığı güçlü bir ismin girmesi muhtemel gözüküyor. Abdulhamit Gül'ün bakan olması, mevcut vekillerin de hiç birinin MKYK listesine girecek güçte olmaması nedeniyle bu ismin kim olabileceğini ben de çok merak ediyorum. İki gün sonra bu ismin kim olacağını göreceğiz..."
 
Geçen haftaki yazımdan da anlaşılacağı üzere, genel beklenti, Gaziantep'ten MKYK'ya girecek ismin Merve Tatar olmayacağı, O'nun yerine siyasi ağırlığı güçlü bir ismin MKYK'ya alınmasıydı. Aynen öyle oldu. 
 
Gaziantep'te, ciddi bir taban ağırlığı bulunan, 3 dönem milletvekilliği yapan, halk nezdinde tanınırlığı en yüksek isimlerden birisi olan ve en önemlisi Ak Parti'nin bordo berelilerinden olan Şamil Tayyar MKYK'ya alındı. 
 
Şamil Tayyar'ın MKYK'ya alınmasını değerlendirirsek, bu gelişmeyi Gaziantep siyasetinde Ak Parti için kırılma noktalarından birisi olarak görebiliriz.
 
Neden mi?
 
İki ay önceye gidelim. Yani Ak Parti Gaziantep il kongresine... Gaziantep'te 3 dönem milletvekilliği yapan Şamil Tayyar, kurultay delegeliğine bile yazılmamıştı. O gün bu yapılanı, bu sütunlarda çok sert eleştirmiştim. 
 
Ne oldu?
 
Kurultay delegesi yapmadıkları Şamil Tayyar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla önce İstanbul Kurultay delegesi olarak yazıldı, ardından da MKYK listesine alındı.
 
Hem de Gaziantep'te Ak Parti'nin önemli isimlerinin, farklı birinin MKYK'ya girmesi için kulis yapmalarına rağmen. Bilenler o ismin kim olduğunu biliyor...
 
Yani, kurultay delegesi yapmayarak, Gaziantep siyasetinden tamamen silinmeye çalışılan Şamil Tayyar, şimdi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın A Takımı'nda. 
 
Ak Parti'nin geleceği ile ilgili kararların alınacağı en üst organda. 
 
2023 genel ve 2024 yerel seçimlerine giderken, adayların görüşüleceği ve belirleneceği makamda...
 
Bu da demek oluyor ki, 24 Mart'taki MKYK ile Ak Parti için Gaziantep'te artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. Kartlar yeniden dağıtılacak...
 
Şamil Tayyar'ı bilen bilir. Dava adamıdır. Statüko siyaseti değil, taban siyaseti yapar. Açılışlarda, etkinliklerde, programlarda, fotoğrafa gireyim, poz vereyim, önlerde çıkayım diye bir derdi yoktur. Dirsek savaşlarına falan tenezzül bile etmez, uzak durur. Protokol adamı değil, halk adamıdır..
 
2019 seçimlerinden sonra siyasete bir süre ara verdiğinde bile Gaziantep'i hiç ihmal etmedi. Kentin sorunlarıyla hep yakından ilgilendi, bir ayağı burada olmaya devam etti. Hatta, bitirilemeyen önemli bir projeyi, bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde gündeme getirerek, tamamlanmasını sağladı. 
 
Bu süreçte, kuruluş aşamasında farklı partilerden gelen önemli teklifleri, elinin tersi ile itti. 
 
Parti adına çıktığı tartışma proğramlarında, dava için kimlerle kötü olduğunu söylemeye gerek bile yok...
 
Yani, söyleyeceğim şudur. Şamil Tayyar Ak Parti için bedel ödemiş bir isim.
 
Şamil Tayyar'ın boşluğu hissedilmedi mi? Fazlasıyla hissedildi. Özellikle yerel muhalefetin bazen öyle söylemleri oldu ki, hiç bir Ak Partili'nin bunlara cevap bile veremediğini gördük. Oysa, Şamil Tayyar'ın, vekillik döneminde yerel siyasette Ak Parti'ye yönelik haksız ithamlara nasıl cevap verdiğini hepimiz hatırlıyoruz.
 
Elbette kahin değiliz, geleceği bilemeyiz ama, Gaziantep siyasetinde bundan sonrasını görmek için kahin olmaya hiç gerek yok. 
 
Şamil Tayyar'ın etkisini göstereceğini kısa sürede anlayacağız. Hatta, Ak Parti'de kenara köşeye itilmiş dava adamlarının heyecanını görünce, etkisini göstermeye başladığını bile söyleyebiliriz.
 
Sözün özü, Ak Parti için Gaziantep'te artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak.
 
 
 

Yorum yap

Yazarın Diğer Yazıları